< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1109 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1109. година пред новата ера, 109. од вториот милениум п.н.е., 9. од 12 век п.н.е. и последна од 1100-тите п.н.е.

1110 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1110 п.н.е.
MCIX п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 80
Старогрчка ера334 пред 1. олимпијада
Асирски календар3641
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1702
Берберски календар−159
Будистички календар−565
Бурмански календар−1747
Византиски календар4399–4400
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
1587 или 1527
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
1588 или 1528
Коптски календар−1393 – −1392
Етиопски календар−1117 – −1116
Еврејски календар2651–2652
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1053 – −1052
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1991–1992
Холоценски календар8891
Ирански календар1731 п.п. – 1730 п.п.
Исламски календар1784 п.х. – 1783 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1224
Мингуо-календар3021 пред Р. Кина
民前3021年
Нанакшахи−2577
Тајландски сончев календар−567 – −566
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−983 или −1364 или −2136
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−982 или −1363 или −2135

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4399 и 4400 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3641 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2651 и 2652 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 356 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1109 година се протега во 1527 и 1528, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1587 и 1588 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 566 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1783 и 1782 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...