< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1163 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1163. година пред новата ера, 163. од вториот милениум п.н.е., 63. од 12 век п.н.е. и четвртта од 1160-тите п.н.е.

1164 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1164 п.н.е.
MCLXIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 26
Старогрчка ера388 пред 1. олимпијада
Асирски календар3587
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1756
Берберски календар−213
Будистички календар−619
Бурмански календар−1801
Византиски календар4345–4346
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
1533 или 1473
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
1534 или 1474
Коптски календар−1447 – −1446
Етиопски календар−1171 – −1170
Еврејски календар2597–2598
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1107 – −1106
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1937–1938
Холоценски календар8837
Ирански календар1785 п.п. – 1784 п.п.
Исламски календар1840 п.х. – 1839 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1170
Мингуо-календар3075 пред Р. Кина
民前3075年
Нанакшахи−2631
Тајландски сончев календар−621 – −620
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−1037 или −1418 или −2190
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−1036 или −1417 или −2189

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4345 и 4346 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3587 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2597 и 2598 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 410 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1163 година се протега во 1473 и 1474, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1533 и 1534 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 620 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1839 и 1838 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...