< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1138 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1138. година пред новата ера, 138. од вториот милениум п.н.е., 38. од 12 век п.н.е. и деветта од 1130-тите п.н.е.

1139 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1139 п.н.е.
MCXXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 51
Старогрчка ера363 пред 1. олимпијада
Асирски календар3612
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1731
Берберски календар−188
Будистички календар−594
Бурмански календар−1776
Византиски календар4370–4371
Кинески календар辛酉(мет. петел)
1558 или 1498
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
1559 или 1499
Коптски календар−1422 – −1421
Етиопски календар−1146 – −1145
Еврејски календар2622–2623
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1082 – −1081
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1962–1963
Холоценски календар8862
Ирански календар1760 п.п. – 1759 п.п.
Исламски календар1814 п.х. – 1813 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1195
Мингуо-календар3050 пред Р. Кина
民前3050年
Нанакшахи−2606
Тајландски сончев календар−596 – −595
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−1012 или −1393 или −2165
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−1011 или −1392 или −2164

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4370 и 4371 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3612 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2622 и 2623 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 385 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1138 година се протега во 1498 и 1499, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1558 и 1559 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 595 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1813 и 1812 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...