< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1119 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1119. година пред новата ера, 119. од вториот милениум п.н.е., 19. од 12 век п.н.е. и последна од 1110-тите п.н.е.

1120 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1120 п.н.е.
MCXIX п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 70
Старогрчка ера344 пред 1. олимпијада
Асирски календар3631
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1712
Берберски календар−169
Будистички календар−575
Бурмански календар−1757
Византиски календар4389–4390
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
1577 или 1517
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
1578 или 1518
Коптски календар−1403 – −1402
Етиопски календар−1127 – −1126
Еврејски календар2641–2642
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1063 – −1062
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1981–1982
Холоценски календар8881
Ирански календар1741 п.п. – 1740 п.п.
Исламски календар1794 п.х. – 1793 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1214
Мингуо-календар3031 пред Р. Кина
民前3031年
Нанакшахи−2587
Тајландски сончев календар−577 – −576
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−993 или −1374 или −2146
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−992 или −1373 или −2145

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4389 и 4390 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3631 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2641 и 2642 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 366 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1119 година се протега во 1517 и 1518, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1577 и 1578 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 576 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1793 и 1792 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...