< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1182 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1182. година пред новата ера, 182. од вториот милениум п.н.е., 82. од 12 век п.н.е. и трета од 1180-тите п.н.е.

1183 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1183 п.н.е.
MCLXXXII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 7
Старогрчка ера407 пред 1. олимпијада
Асирски календар3568
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1775
Берберски календар−232
Будистички календар−638
Бурмански календар−1820
Византиски календар4326–4327
Кинески календар丁丑(огн. вол)
1514 или 1454
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
1515 или 1455
Коптски календар−1466 – −1465
Етиопски календар−1190 – −1189
Еврејски календар2578–2579
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1126 – −1125
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1918–1919
Холоценски календар8818
Ирански календар1804 п.п. – 1803 п.п.
Исламски календар1859 п.х. – 1858 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1151
Мингуо-календар3094 пред Р. Кина
民前3094年
Нанакшахи−2650
Тајландски сончев календар−640 – −639
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−1056 или −1437 или −2209
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−1055 или −1436 или −2208

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4326 и 4327 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3568 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2578 и 2579 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 429 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1182 година се протега во 1454 и 1455, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1514 и 1515 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 639 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1858 и 1857 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...