< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1113 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1113. година пред новата ера, 113. од вториот милениум п.н.е., 13. од 12 век п.н.е. и четвртта од 1110-тите п.н.е.

1114 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1114 п.н.е.
MCXIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 76
Старогрчка ера338 пред 1. олимпијада
Асирски календар3637
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1706
Берберски календар−163
Будистички календар−569
Бурмански календар−1751
Византиски календар4395–4396
Кинески календар丙戌(огн. куче)
1583 или 1523
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
1584 или 1524
Коптски календар−1397 – −1396
Етиопски календар−1121 – −1120
Еврејски календар2647–2648
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1057 – −1056
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1987–1988
Холоценски календар8887
Ирански календар1735 п.п. – 1734 п.п.
Исламски календар1788 п.х. – 1787 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1220
Мингуо-календар3025 пред Р. Кина
民前3025年
Нанакшахи−2581
Тајландски сончев календар−571 – −570
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−987 или −1368 или −2140
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−986 или −1367 или −2139

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4395 и 4396 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3637 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2647 и 2648 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 360 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1113 година се протега во 1523 и 1524, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1583 и 1584 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 570 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1787 и 1786 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...