< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1125 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1125. година пред новата ера, 125. од вториот милениум п.н.е., 25. од 12 век п.н.е. и шеста од 1120-тите п.н.е.

1126 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1126 п.н.е.
MCXXV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 64
Старогрчка ера350 пред 1. олимпијада
Асирски календар3625
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1718
Берберски календар−175
Будистички календар−581
Бурмански календар−1763
Византиски календар4383–4384
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
1571 или 1511
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
1572 или 1512
Коптски календар−1409 – −1408
Етиопски календар−1133 – −1132
Еврејски календар2635–2636
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1069 – −1068
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1975–1976
Холоценски календар8875
Ирански календар1747 п.п. – 1746 п.п.
Исламски календар1801 п.х. – 1800 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1208
Мингуо-календар3037 пред Р. Кина
民前3037年
Нанакшахи−2593
Тајландски сончев календар−583 – −582
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−999 или −1380 или −2152
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−998 или −1379 или −2151

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4383 и 4384 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3625 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2635 и 2636 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 372 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1125 година се протега во 1511 и 1512, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1571 и 1572 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 582 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1800 и 1799 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...