< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1181 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1181. година пред новата ера, 181. од вториот милениум п.н.е., 81. од 12 век п.н.е. и втора од 1180-тите п.н.е.

1182 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1182 п.н.е.
MCLXXXI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 8
Старогрчка ера406 пред 1. олимпијада
Асирски календар3569
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1774
Берберски календар−231
Будистички календар−637
Бурмански календар−1819
Византиски календар4327–4328
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
1515 или 1455
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
1516 или 1456
Коптски календар−1465 – −1464
Етиопски календар−1189 – −1188
Еврејски календар2579–2580
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1125 – −1124
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1919–1920
Холоценски календар8819
Ирански календар1803 п.п. – 1802 п.п.
Исламски календар1858 п.х. – 1857 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1152
Мингуо-календар3093 пред Р. Кина
民前3093年
Нанакшахи−2649
Тајландски сончев календар−639 – −638
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−1055 или −1436 или −2208
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−1054 или −1435 или −2207

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4327 и 4328 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3569 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2579 и 2580 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 428 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1181 година се протега во 1455 и 1456, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1515 и 1516 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 638 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1857 и 1856 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...