< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1171 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1171. година пред новата ера, 171. од вториот милениум п.н.е., 71. од 12 век п.н.е. и втора од 1170-тите п.н.е.

1172 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1172 п.н.е.
MCLXXI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 18
Старогрчка ера396 пред 1. олимпијада
Асирски календар3579
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1764
Берберски календар−221
Будистички календар−627
Бурмански календар−1809
Византиски календар4337–4338
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
1525 или 1465
    — до —
己丑年 (зем. вол)
1526 или 1466
Коптски календар−1455 – −1454
Етиопски календар−1179 – −1178
Еврејски календар2589–2590
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1115 – −1114
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1929–1930
Холоценски календар8829
Ирански календар1793 п.п. – 1792 п.п.
Исламски календар1848 п.х. – 1847 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1162
Мингуо-календар3083 пред Р. Кина
民前3083年
Нанакшахи−2639
Тајландски сончев календар−629 – −628
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−1045 или −1426 или −2198
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−1044 или −1425 или −2197

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4337 и 4338 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3579 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2589 и 2590 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 418 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1171 година се протега во 1465 и 1466, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1525 и 1526 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 628 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1847 и 1846 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...