< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1192 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1192. година пред новата ера, 192. од вториот милениум п.н.е., 92. од 12 век п.н.е. и трета од 1190-тите п.н.е.

1193 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1193 п.н.е.
MCXCII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 100
Старогрчка ера417 пред 1. олимпијада
Асирски календар3558
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1785
Берберски календар−242
Будистички календар−648
Бурмански календар−1830
Византиски календар4316–4317
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
1504 или 1444
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
1505 или 1445
Коптски календар−1476 – −1475
Етиопски календар−1200 – −1199
Еврејски календар2568–2569
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1136 – −1135
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1908–1909
Холоценски календар8808
Ирански календар1814 п.п. – 1813 п.п.
Исламски календар1870 п.х. – 1869 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1141
Мингуо-календар3104 пред Р. Кина
民前3104年
Нанакшахи−2660
Тајландски сончев календар−650 – −649
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−1066 или −1447 или −2219
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−1065 или −1446 или −2218

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4316 и 4317 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3558 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2568 и 2569 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 439 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1192 година се протега во 1444 и 1445, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1504 и 1505 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 649 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1869 и 1868 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...