< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1178 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1178. година пред новата ера, 178. од вториот милениум п.н.е., 78. од 12 век п.н.е. и деветта од 1170-тите п.н.е.

1179 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1179 п.н.е.
MCLXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 11
Старогрчка ера403 пред 1. олимпијада
Асирски календар3572
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1771
Берберски календар−228
Будистички календар−634
Бурмански календар−1816
Византиски календар4330–4331
Кинески календар辛巳(мет. змија)
1518 или 1458
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
1519 или 1459
Коптски календар−1462 – −1461
Етиопски календар−1186 – −1185
Еврејски календар2582–2583
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1122 – −1121
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1922–1923
Холоценски календар8822
Ирански календар1800 п.п. – 1799 п.п.
Исламски календар1855 п.х. – 1854 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1155
Мингуо-календар3090 пред Р. Кина
民前3090年
Нанакшахи−2646
Тајландски сончев календар−636 – −635
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−1052 или −1433 или −2205
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−1051 или −1432 или −2204

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4330 и 4331 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3572 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2582 и 2583 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 425 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1178 година се протега во 1458 и 1459, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1518 и 1519 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 635 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1854 и 1853 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...