< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1193 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1193. година пред новата ера, 193. од вториот милениум п.н.е., 93. од 12 век п.н.е. и четвртта од 1190-тите п.н.е.

1194 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1194 п.н.е.
MCXCIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 99
Старогрчка ера418 пред 1. олимпијада
Асирски календар3557
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1786
Берберски календар−243
Будистички календар−649
Бурмански календар−1831
Византиски календар4315–4316
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
1503 или 1443
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
1504 или 1444
Коптски календар−1477 – −1476
Етиопски календар−1201 – −1200
Еврејски календар2567–2568
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1137 – −1136
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1907–1908
Холоценски календар8807
Ирански календар1815 п.п. – 1814 п.п.
Исламски календар1871 п.х. – 1870 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1140
Мингуо-календар3105 пред Р. Кина
民前3105年
Нанакшахи−2661
Тајландски сончев календар−651 – −650
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−1067 или −1448 или −2220
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−1066 или −1447 или −2219

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4315 и 4316 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3557 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2567 и 2568 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 440 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1193 година се протега во 1443 и 1444, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1503 и 1504 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 650 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1870 и 1869 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...