< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1105 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1105. година пред новата ера, 105. од вториот милениум п.н.е., 5. од 12 век п.н.е. и шеста од 1100-тите п.н.е.

1106 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1106 п.н.е.
MCV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 84
Старогрчка ера330 пред 1. олимпијада
Асирски календар3645
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1698
Берберски календар−155
Будистички календар−561
Бурмански календар−1743
Византиски календар4403–4404
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
1591 или 1531
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
1592 или 1532
Коптски календар−1389 – −1388
Етиопски календар−1113 – −1112
Еврејски календар2655–2656
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1049 – −1048
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1995–1996
Холоценски календар8895
Ирански календар1727 п.п. – 1726 п.п.
Исламски календар1780 п.х. – 1779 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1228
Мингуо-календар3017 пред Р. Кина
民前3017年
Нанакшахи−2573
Тајландски сончев календар−563 – −562
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−979 или −1360 или −2132
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−978 или −1359 или −2131

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4403 и 4404 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3645 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2655 и 2656 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 352 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1105 година се протега во 1531 и 1532, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1591 и 1592 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 562 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1779 и 1778 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...