< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1161 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1161. година пред новата ера, 161. од вториот милениум п.н.е., 61. од 12 век п.н.е. и втора од 1160-тите п.н.е.

1162 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1162 п.н.е.
MCLXI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 28
Старогрчка ера386 пред 1. олимпијада
Асирски календар3589
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1754
Берберски календар−211
Будистички календар−617
Бурмански календар−1799
Византиски календар4347–4348
Кинески календар戊戌(зем. куче)
1535 или 1475
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
1536 или 1476
Коптски календар−1445 – −1444
Етиопски календар−1169 – −1168
Еврејски календар2599–2600
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1105 – −1104
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1939–1940
Холоценски календар8839
Ирански календар1783 п.п. – 1782 п.п.
Исламски календар1838 п.х. – 1837 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1172
Мингуо-календар3073 пред Р. Кина
民前3073年
Нанакшахи−2629
Тајландски сончев календар−619 – −618
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−1035 или −1416 или −2188
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−1034 или −1415 или −2187

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4347 и 4348 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3589 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2599 и 2600 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 408 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1161 година се протега во 1475 и 1476, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1535 и 1536 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 618 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1837 и 1836 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...