< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1117 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1117. година пред новата ера, 117. од вториот милениум п.н.е., 17. од 12 век п.н.е. и осма од 1110-тите п.н.е.

1118 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1118 п.н.е.
MCXVII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 72
Старогрчка ера342 пред 1. олимпијада
Асирски календар3633
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1710
Берберски календар−167
Будистички календар−573
Бурмански календар−1755
Византиски календар4391–4392
Кинески календар壬午(вод. коњ)
1579 или 1519
    — до —
癸未年 (вод. коза)
1580 или 1520
Коптски календар−1401 – −1400
Етиопски календар−1125 – −1124
Еврејски календар2643–2644
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1061 – −1060
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1983–1984
Холоценски календар8883
Ирански календар1739 п.п. – 1738 п.п.
Исламски календар1792 п.х. – 1791 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1216
Мингуо-календар3029 пред Р. Кина
民前3029年
Нанакшахи−2585
Тајландски сончев календар−575 – −574
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−991 или −1372 или −2144
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−990 или −1371 или −2143

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4391 и 4392 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3633 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2643 и 2644 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 364 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1117 година се протега во 1519 и 1520, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1579 и 1580 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 574 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1791 и 1790 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...