< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1145 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1145. година пред новата ера, 145. од вториот милениум п.н.е., 45. од 12 век п.н.е. и шеста од 1140-тите п.н.е.

1146 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1146 п.н.е.
MCXLV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 44
Старогрчка ера370 пред 1. олимпијада
Асирски календар3605
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1738
Берберски календар−195
Будистички календар−601
Бурмански календар−1783
Византиски календар4363–4364
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
1551 или 1491
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
1552 или 1492
Коптски календар−1429 – −1428
Етиопски календар−1153 – −1152
Еврејски календар2615–2616
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1089 – −1088
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1955–1956
Холоценски календар8855
Ирански календар1767 п.п. – 1766 п.п.
Исламски календар1821 п.х. – 1820 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1188
Мингуо-календар3057 пред Р. Кина
民前3057年
Нанакшахи−2613
Тајландски сончев календар−603 – −602
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−1019 или −1400 или −2172
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−1018 или −1399 или −2171

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4363 и 4364 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3605 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2615 и 2616 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 392 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1145 година се протега во 1491 и 1492, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1551 и 1552 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 602 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1820 и 1819 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...