< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1130 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1130. година пред новата ера, 130. од вториот милениум п.н.е., 30. од 12 век п.н.е. и прва од 1130-тите п.н.е.

1131 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1131 п.н.е.
MCXXX п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 59
Старогрчка ера355 пред 1. олимпијада
Асирски календар3620
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1723
Берберски календар−180
Будистички календар−586
Бурмански календар−1768
Византиски календар4378–4379
Кинески календар己巳(зем. змија)
1566 или 1506
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
1567 или 1507
Коптски календар−1414 – −1413
Етиопски календар−1138 – −1137
Еврејски календар2630–2631
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1074 – −1073
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1970–1971
Холоценски календар8870
Ирански календар1752 п.п. – 1751 п.п.
Исламски календар1806 п.х. – 1805 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1203
Мингуо-календар3042 пред Р. Кина
民前3042年
Нанакшахи−2598
Тајландски сончев календар−588 – −587
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−1004 или −1385 или −2157
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−1003 или −1384 или −2156

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4378 и 4379 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3620 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2630 и 2631 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 377 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1130 година се протега во 1506 и 1507, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1566 и 1567 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 587 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1805 и 1804 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...