< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1191 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1191. година пред новата ера, 191. од вториот милениум п.н.е., 91. од 12 век п.н.е. и втора од 1190-тите п.н.е.

1192 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1192 п.н.е.
MCXCI п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 101
Старогрчка ера416 пред 1. олимпијада
Асирски календар3559
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1784
Берберски календар−241
Будистички календар−647
Бурмански календар−1829
Византиски календар4317–4318
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
1505 или 1445
    — до —
己巳年 (зем. змија)
1506 или 1446
Коптски календар−1475 – −1474
Етиопски календар−1199 – −1198
Еврејски календар2569–2570
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1135 – −1134
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1909–1910
Холоценски календар8809
Ирански календар1813 п.п. – 1812 п.п.
Исламски календар1869 п.х. – 1868 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1142
Мингуо-календар3103 пред Р. Кина
民前3103年
Нанакшахи−2659
Тајландски сончев календар−649 – −648
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−1065 или −1446 или −2218
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−1064 или −1445 или −2217

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4317 и 4318 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3559 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2569 и 2570 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 438 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1191 година се протега во 1445 и 1446, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1505 и 1506 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 648 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1868 и 1867 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...