< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1114 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1114. година пред новата ера, 114. од вториот милениум п.н.е., 14. од 12 век п.н.е. и петта од 1110-тите п.н.е.

1115 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1115 п.н.е.
MCXIV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 75
Старогрчка ера339 пред 1. олимпијада
Асирски календар3636
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1707
Берберски календар−164
Будистички календар−570
Бурмански календар−1752
Византиски календар4394–4395
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
1582 или 1522
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
1583 или 1523
Коптски календар−1398 – −1397
Етиопски календар−1122 – −1121
Еврејски календар2646–2647
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1058 – −1057
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1986–1987
Холоценски календар8886
Ирански календар1736 п.п. – 1735 п.п.
Исламски календар1789 п.х. – 1788 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1219
Мингуо-календар3026 пред Р. Кина
民前3026年
Нанакшахи−2582
Тајландски сончев календар−572 – −571
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−988 или −1369 или −2141
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−987 или −1368 или −2140

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4394 и 4395 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3636 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2646 и 2647 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 361 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1114 година се протега во 1522 и 1523, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1582 и 1583 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 571 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1788 и 1787 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...