< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1180 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1180. година пред новата ера, 180. од вториот милениум п.н.е., 80. од 12 век п.н.е. и прва од 1180-тите п.н.е.

1181 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1181 п.н.е.
MCLXXX п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 9
Старогрчка ера405 пред 1. олимпијада
Асирски календар3570
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1773
Берберски календар−230
Будистички календар−636
Бурмански календар−1818
Византиски календар4328–4329
Кинески календар己卯(зем. зајак)
1516 или 1456
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
1517 или 1457
Коптски календар−1464 – −1463
Етиопски календар−1188 – −1187
Еврејски календар2580–2581
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1124 – −1123
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1920–1921
Холоценски календар8820
Ирански календар1802 п.п. – 1801 п.п.
Исламски календар1857 п.х. – 1856 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1153
Мингуо-календар3092 пред Р. Кина
民前3092年
Нанакшахи−2648
Тајландски сончев календар−638 – −637
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−1054 или −1435 или −2207
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−1053 или −1434 или −2206

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4328 и 4329 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3570 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2580 и 2581 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 427 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1180 година се протега во 1456 и 1457, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1516 и 1517 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 637 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1856 и 1855 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...