Екстракласа е најсилната професионална фудбалска лига во Полска. Администрирана е од Фудбалскиот сојуз на Полска.

Екстракласа
ЗемјаПолска Полска
КонфедерацијаУЕФА
Основана1926
Број на клубови16
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воЈас лига (Полска)
Домашен купКуп на Полска
Тековен првакЛегија Варшава (14-та титула) - 2019/20
Најмногу титулиГурник Забже, Висла Краков и Легија Варшава (14 титули)
Мрежно местоОфицијално мрежно место на Екстракласа
Екстракласа 2020/2021

Тимови

уреди

Членови на Првата лига во сезоната 2020/21

уреди

Победници по сезона

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди


Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија