Гжегож Болеслав Лато, полски: Grzegorz Bolesław Lato (роден на 8 април 1950 во Малборк) е пензиониран полски фудбалер и менаџер кој играл како крилен играч од средниот ред. Тој бил водечки стрелец на Светското првенство во 1974 година. Играчката кариера на Лато се совпаднала со златната ера на полскиот фудбал, која започнала со олимпиското злато во Минхен во 1972 година и завршила една деценија подоцна со третото место на Светското првенство во Шпанија во 1982 година, повторувајќи ја импресивната завршница на Полјаците во 1974 година во Германија. Тој е единствениот полски играч што освоил Златната копачка на Светските првенства.

Гжегож Лато
Лато во 2010
Сенатор на Жешов
На должноста
2001–2005
Претходник Јозеф Фрачек
Наследник Владислав Ортил
25th Пртседател на ПЗПН
На должноста
30 October 2008 – 26 October 2012
Претходник Роберт Зевлоцки
Наследник Збигњев Боњек
Лични податоци
Роден(а) 8 април 1950(1950-04-08)(74 г.)
Малборк, Полска
Националност Полјак
Занимање
Гжегож Лато
Лични податоци
Позиција Winger
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1966–1980 ФК Стал Милец 295 (117)
1980–1982 Локерен 64 (12)
1982–1984 Атланте 45 (16)
1984–1991 Полониа Хамилтон 52 (20)
Вкупно 456 (165)
Репрезентација
1971–1984 Полска 100 (45)
Тренер на екипи
1988–1990 Њујорк Рокетс
1991–1993 ФК Стал Милец
1993–1995 Olipia Poznan
1995–1996 Амика Вронки
1996–1997 ФК Стал Милец
1997 Кавала
1999 Видѕев Лоѓ
*Настапи и голови само на првенствени натпревари
Copy of G.Lato medal and autograph in Sports Star Avenue in Dziwnów

Од 2001 до 2005 година, Лато, како член на Демократската левичарска алијанса, бил сенатор во Полска. На 30 октомври 2008 година, тој бил избран за претседател на Полската фудбалска асоцијација (ПЗПН), со која преседавал речиси четири години пред да биде наследен од Збигњев Боњек на 26 октомври 2012 година.

Надворешни врски

уреди