Аркадиуш Милик

Аркадиуш Милик (полски: Arkadiusz Milik; роден на 28 февруари 1988, во Тихи) е полски фудбалер, напаѓач на Наполи и на полската репрезентација.

Полска Аркадиуш Милик
Milik vs Ireland 2013.jpg
Лични податоци
Роден на 28 февруари 1994 (1994-02-28) (26 г.)
Роден во Тихи, Полска
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Наполи Наполи
Број 99
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005-2014 Гурник Забже Гурник Забже 38 (11)
2006–2007 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен 6 (0)
2011–2012Аугсбург Аугсбург 18 (2)
2014-2016 Ајакс Ајакс 52 (32)
2016- Наполи Наполи 68 (27)
Репрезентација
2012-2014 Полска Полска 21 10 (10)
2012- Полска Полска 49 (14)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2019.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2019

Настапи за репрезентацијаУреди

Милик го направил своето деби за полската репрезентација против Јужна Африка на 12 октомври 2012 година.

Својот прв гол за националниот тим го постигнал во победата со 4-1 во пријателски натпревар против Македонија.

Фудбалска репрезентација на Полска
Година Настапи Голови
2012 4 1
2013 2 0
2014 8 5
2015 8 4
2016 10 1
Вкупно 14 6

Надворешни врскиУреди