Михал Палута

полски велосипедист

Михал Палута (полски: Michał Paluta; р. 4 октомври 1995) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа ЦЦЦ-Спранди-Полковице.[1]

Михал Палута
Палута на Класик Хандзаме 2016
Лични податоци
Цело имеМихал Палута
Роден4 октомври 1995 (1995-10-04) (25 г.)
Висина1,74 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЦЦЦ-Спранди-Полковице
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2014 ТКК Пацифик Торуњ
Професионални клубови
2015– ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Последна промена
27 септември 2018

ДостигнувањаУреди

2013
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
2015
1.   Национално друмско првенство под 23 години
2016
1.   Национално друмско првенство под 23 години
2. Краен пласман Карпати

НаводиУреди

  1. „Sagans announce birth of baby boy“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 октомври 2017. Посетено на 7 јануари 2018.

Надворешни врскиУреди