Машка ракометна репрезентација на Катар

Машка ракометна репрезентација на Катар — сениорска репрезентација на Катар која ја претставува државата на меѓународните ракометни натпреварувања. Иправувана од Катарското ракометно здружение.

Машка ракометна репрезентација на Катар
Податоци
Сојуз
Тренер
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Последна поднова на податоците: непознато.

Резулати

уреди

Светско првенство

уреди

Азиско првенство

уреди
 • 1983: 6 - то место
 • 1987: 6 - то место
 • 1989: 6 - то место
 • 1991: 4 - то место
 • 1993: 7 - мо место
 • 2002: 2 - ро место
 • 2004: 3 - то место
 • 2006: 3 - то место
 • 2008: 5 - то место
 • 2010: 5 - то место
 • 2012: 2 - ро место
 • 2014: 1 - во место

Моментален состав

уреди

Ова е составот на Светското првенство во ракомет за мажи 2015.[1]

Главен тренер: Валеро Ривера

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 ДБ Жарко Марковиќ 1 јуни 1986(1986-06-01)(38 г.) 1.96 м 0 0   ел Џаиш
4 ЛБ Хасан Мабрук 29 јули 1982(1982-07-29)(41 г.) 1.90 м 27 55   ел Џаиш
7 ЛБ Бертранд Роан 17 февруари 1981(1981-02-17)(43 г.) 1.98 м 11 35   ел Ахли
9 ДБ Рафаел Капоте 5 октомври 1978(1978-10-05)(45 г.) 1.96 м 15 51   ел Џаиш
10 ДК Абдула ел - Карби 10 јуни 1990(1990-06-10)(34 г.) 1.77 м 33 105   ел Сад
11 ЛК Абдулразак Мурад 29 јуни 1990(1990-06-29)(33 г.) 1.86 м 59 122   ел Гарафа
12 Г Даниел Шариќ 27 јуни 1977(1977-06-27)(46 г.) 1.95 m 0 0   РК Барселона
13 ДК Елдар Мамишевиќ 21 јуни 1992(1992-06-21)(31 г.) 1.78 м 84 171   ел Џаиш
16 Г Горан Стојановиќ 24 февруари 1977(1977-02-24)(47 г.) 1.91 м 15 0   ел Џаиш
19 П Борја Видал 25 декември 1981(1981-12-25)(42 г.) 2.06 м 15 38   ел Кијада
25 ЦБ Камалалдин Малаш 1 јануари 1992(1992-01-01)(32 г.) 1.80 м 28 83   ел Џаиш
41 П Јусеф Бенали 28 мај 1987(1987-05-28)(37 г.) 1.93 м 15 51   РК Лехвија
66 ЛК Хамад Мадади 7 јули 1988(1988-07-07)(35 г.) 1.78 м 38 200   РК Лехвија
77 ДБ Хади Хамдон 5 февруари 1992(1992-02-05)(32 г.) 1.83 м 55 167   ел Џаиш
86 ЦБ Махмуд Хасаб Ала 22 ноември 1986(1986-11-22)(37 г.) 1.82 м 8 24   ел Сад
94 ЛБ Амен Закар 15 јуни 1994(1994-06-15)(30 г.) 1.95 м 26 42   ел Рајан

Наводи

уреди
 1. „2015 World Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-02-03. Посетено на 2015-01-17.

Надворешни врски

уреди