Премиер лига на Англија 2015-2016

(Пренасочено од Премиер лига 2015-2016)

Сезоната 2014-2015 на Премиер лигата на Англија била 24-тата сезона на Англиската Премиер лига, највисокото ниво на професионалните фудбалски лиги на Англија, од нејзиното основање во 1992 година. Натпреварите биле објавени на 17 јуни 2015 година.[5] Сезоната започнала на 8 август 2015 година и требало да заврши на 15 мај 2015 година.[6] Сепак, натпреварот Манчестер Јунајтед-Борнмут од последното коло бил одложен за 17 мај 2016 година поради сомнителен пакет на стадионот.[7]

Премиер лига
Сезона2015–2016
ПрвациЛестер Сити Лестер Сити
(1. титула)
ИспаднатиЊукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Норич Сити Норич Сити
Астон Вила Астон Вила
Лига на шампиониЛестер Сити Лестер Сити
Арсенал Арсенал
Тотенхем Тотенхем
Манчестер Сити Манчестер Сити
Лига ЕвропаМанчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Саутхемптон Саутхемптон
Одиграни натпревари380
Најдобар стрелецАнглија Хари Кејн
(25 гола)[1]
Најголема победа домаМанчестер Сити Манчестер Сити 6-1
Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
(3 октомври 2015)[2]
Најголема победа на гостиАстон Вила Астон Вила 0
Ливерпул Ливерпул 6
(14 февруари 2016)[2]
Натпревар со најмногу головиНорич Сити Норич Сити 4
Ливерпул Ливерпул 5
(23 јануари 2016)[2]
Најголема низа на победи6 натпревари[3]
Тотенхем Тотенхем
Најголема низа без пораз15 натпревари[3]
Челси Челси
Најголема низа без победа19 натпревари[3]
Астон Вила Астон Вила
Најголема низа на порази11 натпревари[3]
Астон Вила Астон Вила
Најголема посетеност75,415[4]
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 2-1
Свонзи Сити Свонзи Сити
(2 јануари 2016)
Најмала посетеност10,863[4]
Борнмут Борнмут 1
Стоук Сити Стоук Сити 3
(13 февруари 2016)
Вкупна посетеност13,851,698[4]
Просечна посетеност36,451[4]

Екипата на Челси влегла во сезоната како бранител на титулата од сезоната 2014-2015. Вотфорд, Борнмут и Норич Сити биле новите три членови откако избориле промоција во Чемпионшип лигата претходната сезона.

Откако во претходната сезона за малку избегнале испаѓање, екипата на Лестер Сити ја освоила титулата во оваа сезона, за првпат во својата 132-годишна историја, со што станале 24-тиот клуб кој станал Шампион на Англија, и шестиот клуб кој успеал да ја освои Премиер лигата.

ЕкипиУреди

Вкупно 20 клубови учествувале во Премиер лигата на Англија за сезоната 2015-2016, вклучувајќи ги 17-те екипи од претходната сезона 2014-2015, двата прво пласирани клуба од Чемпионшип лигата 2014-2015, и победникот на плејофот од истата лига. Во плејофот се натпреварувале следниве четири екипи: третопласираниот тим по регуларниот дел од сезоната Норич Сити, четвртопласираниот Мидлсбро, петтопласираниот Брентфорд и шестопласираниот Ипсвич Таун.

Поз. Премиер лига 2014-2015.
18.
  Хал Сити
19.
  Барнли
20.
  КПР
Испаднале од Премиер лигата.
Поз. Чемпионшип лига 2014-2015
1.
  Борнмут
2.
  Вотфорд
3.
  Норич Сити
4.
  Мидлсбро
5.
  Брентфорд
6¸.
  Ипсвич Таун
Се пласирале во Премиер лигата
Играле во плејофот за влез во Премиер лигата

Плејоф за влез во Премиер лига 2015-2016Уреди

  Полуфинале Финале
                     
   Норич Сити 1 3 4  
   Ипсвич Таун 1 1 2  
       Норич Сити 2
     Мидлсбро 0
   Мидлсбро 2 3 5
   Брентфорд 1 0 1  

Состав на екипите кој учествувале и нивните локацииУреди

Екипи и нивните стадиониУреди

Клуб Стадион Капацитет[8]
  Арсенал Стадион Емирати &1000000000000006025999960,260
  Астон Вила Вила Парк &1000000000000004265999942,660
  Борнмут Дин Корт &1000000000000001146400011,464
  Челси Стамфорд Бриџ &1000000000000004179800041,798
  Кристал Палас Селхрст Парк &1000000000000002507300025,073
  Евертон Гудисон Парк &1000000000000003957099939,571
  Лестер Сити Кинг Пауер Стедиум &1000000000000003231199932,312
  Ливерпул Енфилд &1000000000000004474199944,742
  Манчестер Сити Стадион Етихад &1000000000000005509700055,097
  Манчестер Јунајтед Олд Трафорд &1000000000000007565300075,653
  Њукасл Јунајтед Сент Џејмс Парк &1000000000000005233800052,338
  Норич Сити Кароу Роуд &1000000000000002701000027,010
  Саутхемптон Стадион Сент Мери &1000000000000003250500032,505
  Стоук Сити Британија &1000000000000002773999927,740
  Сандерленд Стедиум оф Лајт &1000000000000004870700048,707
  Свонзи Сити Стадион Либерти &1000000000000002090899920,909
  Тотенхем Вајт Харт Лејн &1000000000000003628399936,284
  Вотфорд Викариџ Роуд &1000000000000002150000021,500
  Вест Бромвич Албион Хоуторнс &1000000000000002685000026,850
  Вест Хем Јунајтед Болејн Граунд &1000000000000003534499935,345

Локации на екипитеУреди

Личности и спонзориУреди

Клуб Менаџер1 Капитен Опрема Спонзор
Арсенал   Арсен Венгер   Микел Артета[9] Пума[10] Емирејтс[11]}
Астон Вила   Ерик Блек (вршител на долж.)   Мика Ричардс[12] Макрон[13] Intuit QuickBooks[14]
Борнмут   Еди Хау   Томи Елфик[15] JD Sports[16] Mansion Group[17]
Челси   Гус Хидинк (вршител на долж.)   Џон Тери Адидас[18] Samsung[19]
Кристал Палас   Алан Пардју   Миле Јединак Макрон[20] Mansion Group[21]
Евертон   Дејвид Ансворт
  Џо Ројл (вршител на долж.)
  Фил Џагиелка Умбро[22] Chang[23]
Лестер Сити   Клаудио Раниери   Вес Морган Пума[24] King Power[25]
Ливерпул   Јирген Клоп   Џордан Хендерсон[26] New Balance[27] Standard Chartered[28]
Манчестер Сити   Мануел Пелегрини   Венсан Компани[29] Најк[30] Etihad Airways[31]
Манчестер Јуанјтед   Луј ван Гал   Вејн Руни[32] Адидас[33] Шевролет[34]
Њукасл Јуанјтед   Рафаел Бенитес   Фабрицио Колочини[35] Пума[36] Wonga[37]
Норич Сити   Алекс Нил   Расел Мартин[38] Ереа[39] Авива[39]
Саутхемптон   Роналд Куман   Жозе Фонте[40] Адидас[41] Veho[42]
Стоукс Сити   Марк Хјуз   Рајан Шоукроус[43] New Balance[44] Bet365[45]
Сандерленд   Сам Алардајс   Џон О'Шеи[46] Адидас[47] Dafabet[48]
Свонзи Сити   Франческо Гвидолин   Ешли Вилијамс[49] Адидас[50] GWFX[51]
Тотенхем   Маурисио Почетино   Иго Лорис[52] Under Armour[53] AIA[54]
Вотфорд   Кике Флорес   Трој Дини[55] Puma[56] 138.com[57]
Вест Бромвич Албион   Тони Пјулис   Дарен Флечер[58] Адидас[59] Tlcbet[60]
Вест Хем Јунајтед   Славен Билиќ   Марк Нобл[61] Умбро[62] Betway[63]

Завршна табелаУреди

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
    1.   Лестер Сити 81 38 23 12 3 68 36 +32
  2.   Арсенал 71 38 20 11 7 65 36 +29
  3.   Тотенхем 70 38 19 13 6 69 35 +34
    4.   Манчестер Сити 66 38 19 9 10 71 41 +30
    5.   Манчестер Јунајтед 66 38 19 9 10 49 35 +14
 [64] 6.   Саутхемптон 63 38 18 9 11 59 41 +18
 [65] 7.   Вест Хем Јунајтед 62 38 16 14 8 65 51 +14
8.   Ливерпул 60 38 16 12 10 63 50 +13
9.   Стоук Сити 51 38 14 9 15 41 55 -14
10.   Челси 50 38 12 14 12 59 53 +6
11.   Евертон 47 38 11 14 13 56 55 +1
12.   Свонзи Сити 47 38 12 11 15 42 52 -10
13.   Вотфорд 45 38 12 8 17 40 50 -10
14.   Вест Бромвич Албион 43 38 11 10 17 39 48 -9
15.   Кристал Палас 42 38 10 12 16 34 51 -17
16.   Борнмут 42 38 11 9 18 45 67 -22
17.   Сандерленд 39 38 9 12 17 48 62 -14
  18.   Њукасл Јунајтед 37 38 9 10 19 44 65 -21
  19.   Норич Сити 34 38 9 7 22 39 67 -28
  20.   Астон Вила 17 38 3 8 27 27 75 -48

Легенда:

      Шампион на Англија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2016-2017
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2016-2017
      Се квалификува за плејоф рундата (од квалификациите) за УЕФА Лигата на шампионите 2016-2017
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2016-2017
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2016-2017
      Испаѓа во Чемпионшип лига 2016-2017

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.

ПласманУреди

РезултатиУреди

Табела со резултатиУреди

Home ╲ Away[1]   ARS   AST   BOR   CHE   CRY   EVE   LEI   LIV   MCY   MUN   NEW   NOR   SOU   STK   SUN   SWA   TOT   WAT   WBA   WHU
  Арсенал

4–0

2–0

0–1

1–1

2–1

2–1

0–0

2–1

3–0

1–0

1–0

0–0

2–0

3–1

1–2

1–1

4–0

2–0

0–2

  Астон Вила

0–2

1–2

0–4

1–0

1–3

1–1

0–6

0–0

0–1

0–0

2–0

2–4

0–1

2–2

1–2

0–2

2–3

0–1

1–1

  Борнмут

0–2

0–1

1–4

0–0

3–3

1–1

1–2

0–4

2–1

0–1

3–0

2–0

1–3

2–0

3–2

1–5

1–1

1–1

1–3

  Челси 2–0

2–0

0–1

1–2

3–3

1–1

1–3

0–3

1–1

5–1

1–0

1–3

1–1

3–1

2–2

2–2

2–2

2–2

2–2

  Кристал Палас

1–2

2–1

1–2

0–3

0–0

0–1

1–2

0–1

0–0

5–1

1–0

1–0

2–1

0–1

0–0

1–3

1–2

2–0

1–3

  Евертон

0–2

4–0

2–1

3–1

1–1

2–3

1–1

0–2

0–3

3–0

3–0

1–1

3–4

6–2

1–2

1–1

2–2

0–1

2–3

  Лестер Сити

2–5

3–2

0–0

2–1

1–0

3–1

2–0

0–0

1–1

1–0

1–0

1–0

3–0

4–2

4–0

1–1

2–1

2–2

2–2

  Ливерпул

3–3

3–2

1–0

1–1

1–2

4–0

1–0

3–0

0–1

2–2

1–1

1–1

4–1

2–2

1–0

1–1

2–0

2–2

0–3

  Манчестер Сити

2–2

4–0

5–1

3–0

4–0

0–0

1–3

1–4

0–1

6–1

2–1

3–1

4–0

4–1

2–1

1–2

2–0

2–1

1–2

  Манчестер Јунајтед 3–2

1–0

3–1

0–0

2–0

1–0

1–1

3–1 0–0

0–0

1–2

0–1

3–0

3–0

2–1

1–0

1–0

2–0

0–0

  Њукасл Јунајтед

0–1

1–1

1–3

2–2

1–0

0–1

0–3

2–0

1–1

3–3

6–2

2–2

0–0

1–1

3–0

5–1

1–2

1–0

2–1

  Норич Сити

1–1

2–0

3–1

1–2

1–3

1–1

1–2

4–5

0–0

0–1

3–2

1–0

1–1

0–3

1–0

0–3

4–2

0–1

2–2

  Саутхемптон

4–0

1–1

2–0

1–2

4–1

0–3

2–2

3–2

4–2

2–3

3–1

3–0

0–1

1–1

3–1

0–2

2–0

3–0

1–0

  Стоук Сити

0–0

2–1

2–1

1–0

1–2

0–3

2–2

0–1

2–0

2–0

1–0

3–1

1–2

1–1

2–2

0–4

0–2

0–1

2–1

  Сандерленд

0–0

3–1

1–1

3–2

2–2

3–0

0–2

0–1

0–1

2–1

3–0 1–3

0–1

2–0

1–1

0–1

0–1

0–0

2–2

  Свонзи Сити

0–3

1–0

2–2

1–0

1–1

0–0

0–3

3–1

1–1

2–1

2–0

1–0

0–1

0–1

2–4

2–2

1–0

1–0

0–0

  Тотенхем 2–2

3–1

3–0

0–0

1–0

0–0

0–1

0–0

4–1

3–0

1–2

3–0

1–2

2–2

4–1

2–1

1–0

1–1

4–1

  Вотфорд

0–3

3–2

0–0

0–0

0–1

1–1

0–1

3–0

1–2

1–2

2–1

2–0

0–0

1–2

2–2

1–0

1–2

0–0

2–0

  Вест Бромвич Албион

2–1

0–0

1–2

2–3

3–2

2–3

2–3

1–1

0–3

1–0

1–0

0–1

0–0

2–1

1–0

1–1

1–1

0–1

0–3

  Вест Хем Јунајтед

3–3

2–0

3–4

2–1

2–2

1–1

1–2

2–0

2–2

3–2

2–0

2–2

2–1

0–0

1–0

1–4

1–0

3–1

1–1

Updated to games played on 17 May 2016.
Source: Barclays Premier League football scores & results
^ The home team is listed in the left-hand column.
Colours: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
For coming matches, an a indicates there is an article about the match.

Список на стрелциУреди

Ажурирано на 20 мај 2016[1]

 
Хари Кејн (од Тотенхем) бил најдобар стрелец во сезоната со 25 постигнати гола.
 
Аргентинецот Серхио Агуеро (од Манчестер Сити) на 3 октомври 2015 во натпреварот против Њукасл Јунајтед (6-1) постигнал 5 гола со што влегол во историјата на Премиер лигата како петтиот играч кој успеал да постигне пет гола на еден натпревар, по Енди Кол, Алан Ширер, Џермејн Дифо и Димитар Бербатов.
Гол Играч Клуб
25   Хари Кејн   Тотенхем
24   Серхио Агуеро   Манчестер Сити
24   Џејми Варди   Лестер Сити
18   Ромелу Лукаку   Евертон
17   Ријад Марез   Лестер Сити
16   Оливие Жиру   Арсенал
15   Одион Игало   Вотфорд
15   Џермејн Дифо   Сандерленд
13   Алексис Санчес   Арсенал
13   Трој Дини   Вотфорд
12   Диего Коста   Челси
12   Андре Ају   Свонзи Сити
11   Марко Арнаутовиќ   Стоук Сити
11   Грацијано Пеле   Саутхемптон
11   Садио Мане   Саутхемптон
11   Антони Марсијал   Манчестер Јунајтед
11   Гилфи Сигурдсон   Свонзи Сити
11   Жоржино Вијналдум   Њукасл Јунајтед
10   Деле Али   Тотенхем
10   Фирмино   Ливерпул
10   Шејн Лонг   Саутхемптон
9   Кристијан Бентеке   Ливерпул
9   Енди Карол   Вест Хем Јунајтед
9   Александар Митровиќ   Њукасл Јунајтед
9   Димитри Паје   Вест Хем Јунајтед
8   Рос Баркли   Евертон
8   Кутињо   Ливерпул
8   Вејн Руни   Манчестер Јунајтед
8   Даниел Стариџ   Ливерпул

Хет-триковиУреди

Играч За Против Резултат Дата
  Вилсон, КалумКалум Вилсон   Борнмут   Вест Хем Јунајтед 4–3 22 август 2015 [66]
  Нејсмит, СтивенСтивен Нејсмит   Евертон   Челси 3–1 12 септември 2015 [67]
  Санчез, АлексисАлексис Санчез   Арсенал   Лестер Сити 5–2 26 септември 2015 [68]
  Агуеро, СерхиоСерхио Агуеро5   Манчестер Сити   Њукасл Јунајтед 6–1 3 октомври 2015 [69]
  Стерлинг, РахимРахим Стерлинг   Манчестер Сити   Борнмут 5–1 17 октомври 2015 [70]
  Вијналдум, ЖоржиноЖоржино Вијналдум4   Њукасл Јунајтед   Норич Сити 6–2 18 октомври 2015 [71]
  Кејн, ХариХари Кејн   Тотенхем   Борнмут 5–1 25 октомври 2015 [72]
  Коне, АрунаАруна Коне   Евертон   Сандерленд 6–2 1 ноември 2015 [73]
  Марез, РијадРијад Марез   Лестер Сити   Свонзи Сити 3–0 5 декември 2015 [74]
  Дифо, ЏермејнЏермејн Дифо   Сандерленд   Свонзи Сити 4–2 13 јануари 2016 [75]
  Карол, ЕндиЕнди Карол   Вест Хем Јунајтед   Арсенал 3–3 9 април 2016 [76]
  Агуеро, СерхиоСерхио Агуеро   Манчестер Сити   Челси 3–0 16 април 2016 [77]
  Мане, СадиоСадио Мане   Саутхемптон   Манчестер Сити 4–2 1 мај 2016 [78]
  Жиру, ОливиеОливие Жиру   Арсенал   Астон Вила 4–0 15 мај 2016 [79]
Нотес

4 Играчот постигнал 4 гола
5 Играчот постигнал 5 гола

НаградиУреди

Месечни наградиУреди

Месец Менаџер на месецот Играч на месецот Наводи
Менаџер Клуб Играч Клуб
Август   Мануел Пелегрини Манчестер Сити   Андре Ају Свонзи Сити [80]
Септември   Маурисио Почетино Тотенхем   Антони Марсијал Манчестер Јунајтед [81]
Октомври   Арсен Венгер Арсенал   Џејми Варди Лестер Сити [82]
Ноември   Клаудио Раниери Лестер Сити   Џејми Варди Лестер Сити [83]
Декември   Кике Санчез Флорес Вотфорд   Одион Игало Вотфорд [84]
Јануари   Роналд Куман Саутхемптон   Серхио Агуеро Манчестер Сити [85]
Февруари   Маурисио Почетино Тотенхем   Фрејзер Форстер Саутхемптон [86]
Март   Клаудио Раниери Лестер Сити   Хари Кејн Тотенхем Хотспар [87]
Април   Клаудио Раниери Лестер Сити   Серхио Агуеро Манчестер Сити [88]

Годишни наградиУреди

Играч на сезоната во Премиер лигата на АнглијаУреди

Џејми Варди бил избран за Играч на сезоната во Премиер лигата на Англија.[90][90]

ПФА Играч на годинатаУреди

Наградата ПФА Играч на годината му била доделена на Ријад Марез.[91]

ПФА Тим на годинатаУреди

ПФА тимот на годината бил:[89]

ПФА Млад играч на годинатаУреди

Награда PFA Млад играч на годината му била доделен на Деле Али.[92]

FWA Footballer of the YearУреди

Наградата FWA Footballer of the Year му била доделена на Џејми Варди.[93]

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Barclays Premier League Statistics – Top Scorers“. ESPN FC. Entertainment and Sports Programming Network (ESPN). Посетено на 11 May 2015.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Barclays Premier League football scores & results“. premierleague.com. Посетено на 24 August 2015.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Premier League Summary“. whoscored.com. Посетено на 8 August 2015.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Barclays Premier League Statistics – 2015–16“. ESPN FC. Entertainment and Sports Programming Network (ESPN). Посетено на 8 August 2015.
 5. „Fixture list for the 2015/16 Barclays Premier League“. premierleague.com. 17 June 2015. Посетено на 17 June 2015.
 6. „The 2015–16 fixture list has been released by The FA“. The FA. 12 May 2015. Посетено на 23 May 2015.
 7. „Old Trafford: Controlled explosion carried out as Man Utd game called off“. BBC Sport. 15 May 2016. Посетено на 15 May 2016.
 8. „Premier League – Handbook Season 2014/15“ (PDF). Premier League. Посетено на 2 February 2015.
 9. Arsenal Media Group. „Mikel Arteta“. arsenal.com.
 10. „PUMA and Arsenal announce partnership“. Arsenal Broadband. Посетено на 23 June 2015.
 11. „Arsenal football club in £150m Emirates deal“. BBC News. 23 November 2012. Посетено на 23 June 2015.
 12. „Aston Villa defender Micah Richards handed on-field captaincy role by Tim Sherwood as Gabriel Agbonlahor is named club captain“. Mail Online.
 13. „Aston Villa secure new £15 million kit deal with Macron“.
 14. „Intuit QuickBooks announced as main club sponsor“. 9 January 2015.
 15. Player profiles. „AFC Bournemouth Player Profiles“. afcb.co.uk.
 16. „AFC Bournemouth reveal home kit for the 2015/16 season“.
 17. „AFC Bournemouth unveil Mansion Group as Premier League shirt sponsor“. afcb.co.uk. Посетено на 30 June 2015.
 18. „Chelsea agree whopping £300m kit deal with sportswear giants adidas“. Daily Mail. Посетено на 12 May 2014.
 19. „New shirts please! Chelsea extend Samsung sponsorship deal“. The Daily Mirror. Посетено на 15 May 2013.
 20. „CPFC And Macron Sign New Kit Deal“. Crystal Palace F.C. Посетено на 12 May 2014.
 21. „Mansion Group Named Official Club Sponsor“. cpfc.co.uk. Посетено на 13 July 2015.
 22. „Everton agree five-year deal with Umbro to supply club kits from start of next season“. Daily Mail. Посетено на 12 May 2014.
 23. „Blues Strike Record Chang Deal“. Everton FC. Посетено на 12 May 2014.
 24. „Leicester City announce Puma Kit Deal“. footballshirtculture.com. Посетено на 17 May 2013.
 25. „2014/15 PUMA Home Kit Now On Sale!“. lcfc.com. Посетено на 19 June 2014.
 26. „Henderson appointed Liverpool captain“. Liverpool FC.
 27. „Liverpool announce record-breaking £300m kit deal with New Balance from next season“. Daily Mail. Посетено на 23 June 2015.
 28. „Liverpool stick with shirt sponsor Standard Charter after penning two-year extension“. Daily Mail. Посетено на 23 June 2015.
 29. „Manchester City captain Vincent Kompany finally concedes a goal“. Mail Online.
 30. Ogden, Mark (4 May 2012). „Manchester City's six-year kit deal with Nike could earn the Premier League leaders up to £12million a year“. The Daily Telegraph. London. Посетено на 23 June 2015.
 31. Taylor, Daniel (8 July 2011). „Manchester City bank record £400m sponsorship deal with Etihad Airways“. The Guardian. London. Посетено на 23 June 2015.
 32. „Wayne Rooney – Official Manchester United Website“. manutd.com.
 33. „Manchester United and Adidas in £750m deal over 10 years“. BBC. Посетено на 23 June 2015.
 34. „Manchester United's £53m shirt deal with Chevrolet unaffected despite likely absence of Champions League“. Telegraph Media Group. Посетено на 23 June 2015.
 35. Lee Ryder (21 August 2015). „Newcastle United's Fabricio Coloccini wants to play in every game including the cups“. nechronicle.
 36. „Newcastle Unveil 2014/15 Away Kit“. nufc.co.uk. Посетено на 23 June 2015.
 37. „Newcastle Agree Four-Year Wonga Deal“. nufc.co.uk. Посетено на 23 June 2015.
 38. Ben Mouncer. „Norwich City captain Russell Martin has signed a three-year contract with the Club“. canaries.co.uk.
 39. 39,0 39,1 „Norwich City Partners“. Norwich City FC. Посетено на 25 June 2015.
 40. „FIRST TEAM PROFILES“. saintsfc.co.uk.
 41. „adidas to return for 2015/16 season“. Southampton FC. Посетено на 23 June 2015.
 42. „Veho announced as new Main Club Sponsor“. Southampton FC. Посетено на 23 June 2015.
 43. „Stoke City captain Ryan Shawcross out for at least two months as he has surgery on recurring back injury“. Mail Online.
 44. „Stoke City FC Announce New Balance Kit Deal“. Stoke City FC. Посетено на 23 June 2015.
 45. „Stoke City: bet365 put their shirts on Stoke City“. thisisstaffordshire.co.uk. Посетено на 23 June 2015.
 46. „Sunderland captain John O'Shea hoping for new arrivals at the Stadium of Light after nightmare start against Leicester“. Mail Online.
 47. „SAFC and adidas partnership extended“. Sunderland AFC. Посетено на 23 June 2015.
 48. „Sunderland announce Dafabet as new club sponsor“. Sky Sports. Посетено на 23 June 2015.
 49. „BBC Sport – Ashley Williams staying with Swansea despite rival interest“. BBC Sport.
 50. „Swansea Extend Adidas Kit Deal“. footballshirtculture.com. Посетено на 23 June 2015.
 51. „NEW SWANSEA CITY 14–15 KITS RELEASED“. Посетено на 23 June 2015.
 52. „Tottenham news: Spurs 'set to name Harry Kane vice-captain' – Metro News“. Metro.
 53. „Spurs announce £50million kit deal“. Daily Mirror. Посетено на 23 June 2015.
 54. „AIA TO BECOME TOTTENHAM HOTSPUR'S NEW PRINCIPAL PARTNER“. tottenhamhotspur.com. Tottenham Hotspur FC. Посетено на 23 June 2015.
 55. Simon Burnton. „Premier League 2015–16 preview No18: Watford“. the Guardian.
 56. „WATFORD FC HOME KIT 2015–16: Your Time Is Now!“. www.watfordfc.com. Посетено на 23 June 2015.
 57. „138.COM: Watford's New Principal Partner“. www.watfordfc.com. Посетено на 23 June 2015.
 58. „West Brom captain Darren Fletcher hails the capture of 'fantastic player' Jonny Evans  “. Mail Online.
 59. „West Brom extend Adidas deal“. expressandstar.com. Посетено на 23 June 2015.
 60. „Albion reveal 2015/16 home kit and sponsor“. www.wba.co.uk. Посетено на 2 July 2015.
 61. „Slaven Bilic thanks Kevin Nolan as West Ham captain leaves club – video“. the Guardian. 27 August 2015.
 62. „West Ham re-united with Umbro“. whufc.com. Посетено на 23 June 2015.
 63. „Hammers announce Betway sponsorship“. whufc.com. West Ham United FC. Посетено на 23 June 2015.
 64. ha diritto a partecipare all'Europa League 2016-2017 in quanto la vincitrice della Coppa di Lega è già qualificata alle coppe europee tramite il campionato.
 65. Добива право да учествува во УЕФА Лига Европа 2016-2017 бидејќи победниците на Лига купот 2015-2016 и ФА купот 2015-2016 имаат обезбедено учество во европските натпреварувања преку првенството.
 66. „West Ham 3 Bournemouth 4“. BBC Sport. 22 August 2015. Посетено на 25 August 2015.
 67. „Everton 3 Chelsea 1“. BBC Sport. 12 September 2015. Посетено на 12 September 2015.
 68. „Leicester City 2 Arsenal 5“. BBC Sport. 26 September 2015. Посетено на 26 September 2015.
 69. „Manchester City 6 Newcastle 1“. BBC Sport. 3 October 2015. Посетено на 3 October 2015.
 70. „Manchester City 5 Bournemouth 1“. BBC Sport. 17 October 2015. Посетено на 17 October 2015.
 71. „Newcastle United 6–2 Norwich City“. BBC Sport. 18 October 2015. Посетено на 18 October 2015.
 72. „Bournemouth 1 Spurs 5“. BBC Sport. 25 October 2015. Посетено на 25 October 2015.
 73. „Everton 6 Sunderland 2“. BBC Sport. 1 November 2015. Посетено на 1 November 2015.
 74. „Swansea 0 Leicester 3“. BBC Sport. 5 December 2015. Посетено на 5 December 2015.
 75. „Swansea 2 Sunderland 4“. BBC Sport. 13 January 2016. Посетено на 13 January 2016.
 76. „West Ham United 3 Arsenal 3“. BBC Sport. 9 April 2016. Посетено на 9 April 2016.
 77. „Chelsea 0 Manchester City 3“. BBC Sport. 16 April 2016. Посетено на 16 April 2016.
 78. „Southampton 4 Manchester City 2“. BBC Sport. 1 May 2016. Посетено на 1 May 2016.
 79. „Arsenal 4 Aston Villa 0“. BBC Sport. 15 May 2016. Посетено на 15 May 2016.
 80. „Andre Ayew & Manuel Pellegrini win Premier League awards“. BBC Sport. 11 September 2015. Посетено на 11 September 2015.
 81. „Anthony Martial: Man Utd forward wins player of the month“. BBC Sport. 16 October 2015. Посетено на 16 October 2015.
 82. „Jamie Vardy: Leicester striker named October player of month“. BBC Sport. 10 November 2015. Посетено на 10 November 2015.
 83. „Leicester's Claudio Ranieri & Jamie Vardy win Premier League's November awards“. Sky Sports. 11 December 2015. Посетено на 11 December 2015.
 84. „Odion Ighalo: Watford striker 'honoured' by award“. BBC Sport. 15 January 2016. Посетено на 15 January 2016.
 85. „Aguero and Koeman claim Barclays awards for January“. Premier League. 4 February 2016. Посетено на 4 February 2016.
 86. „Tottenham's Mauricio Pochettino and Southampton's Fraser Forster win February awards“. Sky Sport. 11 March 2016. Посетено на 11 March 2016.
 87. „kane-named-player-of-the-month-as-ranieri-scoops-manager“. Goal.com. 8 April 2016. Посетено на 8 April 2016.
 88. „Claudio Ranieri named Premier League Manager of the Month with Sergio Aguero collecting player's award“. DailyMail.com. 11 May 2016. Посетено на 11 May 2016.
 89. 89,0 89,1 „Leicester and Tottenham dominate PFA Premier League team of the year“. The Guardian. 21 April 2016. Посетено на 21 April 2016.
 90. 90,0 90,1 „Vardy wins Barclays Player of the Season award“. Premier League. 13 May 2016. Посетено на 13 May 2016.
 91. Thomas, Lyall (25 April 2016). „Riyad Mahrez wins PFA Player of the Year 2015–16“. Sky Sports. Посетено на 25 April 2016.
 92. Thomas, Lyall (25 April 2016). „Dele Alli wins PFA Young Player of the Year 2015–16“. Sky Sports. Посетено на 25 April 2016.
 93. „Jamie Vardy named Football Writers' Association Footballer of the Year for 2015/16“. Sky Sports. 2 May 2016. Посетено на 2 May 2016.

Надворешни врскиУреди