Џон Френсис О'Шеи (роден на 30 април 1981 година) — ирски поранашен фудбалер, играч од одбраната.

Џон О'Шеи
Лични податоци
Роден на 30 април 1981(1981-04-30)(43 г.)
Роден во Вотерфорд, Ирска
Држава Ирска Ирска
Висина &100000000000001900000001,90 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 30 април 2019 (38 г.)
Младинска кариера
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999-2011 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 256 (10)
2000Борнмут Борнмут 10 (1)
2001Ројал Антверпен Ројал Антверпен 14 (0)
2011-2018 Сандерленд Сандерленд 226 (4)
2018-2019 Рединг Рединг 226 (4)
Репрезентација
2001-2018 Ирска Ирска 118 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 26 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Неговата сила за време на играчката кариера била неговата флексибилност во играта, тој можел да игра на неколку позиции на десната, на левата страна и во центаралниот дел од теренот.

Роден во Вотерфорд, О'Шеи му се приклучил на Манчестер Јунајтед кога имал 17 години. Тој помина период на заем во англискиот нисколигаш Борнмут и белгискиот Ројал Антверпен пред да се утврди во првиот тим на Манчестер Јунајтед, каде направил речиси 400 настапи во сите натпреварувања за период од над 10 години. Со Манчестер Јунајтед, О'Шеи освоил све што можел во неговиот престој таму: пет титули во Премиер лигата, една во ФА Купот, три во Лига купот, Лигата на шампионите во сезоната 2008-2009 и Светското клупско првенство во 2008 година. Тој му се приклучил на Сандерленд во јули 2011 година, а по седум години во клубот заминал во Рединг каде одиграл една сезона (2018-2019) пред да ја заврши својата кариера.

О'Шеи го направил своето деби за селекцијата на Република Ирска во 2001 година против Хрватска и оттогаш до неговиот последен настап, против САД во јуни 2018, забележал 118 настапи и 3 гола. Тој бил дел од тимот што на контроверзен начин го загубил плејофот за пласман на Светското првенство 2010 од репрезентацијата на Франција, и настапил на Европското првенство две години подоцна како и на она во 2016-тата година.

Титули

уреди

  Манчестер Јунајтед

уреди

Надворешни врски

уреди