Роналд Куман (роден 21 март 1963) - холандски фудбалски тренер и поранешен играч.

Роналд Куман
Лични податоци
Полно име Роналд Куман[1]
Роден на 21 март 1963(1963-03-21)(61 г.)
Роден во Зандам, Холандија
Држава Холандија Холандија
Висина &100000000000001810000001,81 м[1]
Играчки податоци
Позиција одбрана
Сегашен клуб Холандија Холандија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1980–1983 Гронинген Гронинген 90 (33)
1983–1986 Ајакс Ајакс 94 (23)
1986–1989 ПСВ ПСВ 98 (51)
1989–1995 Барселона Барселона 192 (67)
1995–1997 Фејенорд Фејенорд 61 (19)
Total 535 (193)
Репрезентација
1982–1994 Холандија Холандија 78 (14)
Раководител на екипите
1997-1998 Холандија Холандија (асистент)
1998-2000 Барселона Барселона (асистент)
2000-2001 Витесе Витесе
2001-2005 Ајакс Ајакс
2005-2006 Бенфика Бенфика
2006-2007 ПСВ ПСВ
2007-2008 Валенсија Валенсија
2009 Аз Алкмар Аз Алкмар
2011-2014 Фејенорд Фејенорд
2014-2016 Саутхемптон Саутхемптон
2016-2017 Евертон Евертон
2018–2020 Холандија Холандија
2020- Барселона Барселона
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Животопис уреди

Куман бил една од ѕвездите на холандската репрезентација, заедно со Марко ван Бастен, Руд Гулит, Франк Рајкард и Денис Бергкамп. Со репрезентацијата го освоил Европското првенство во 1988 година, и тој се појавил на две Првенства во 1990 година и во 1994 година.

Играчката кариера ја започнал во Гронинген, од каде тој се преселил во најуспешниот холандски клуб, Ајакс, каде што тој го освои холандското првенство во 1984/85. Од Ајакс преминува во соперничкиот ПСВ каде што освоил три последователни холандски првенства во (1986/87, 1987/88, 1988/89) како и Купот на Шампионите во 1988 година.

Куман е само еден од петтемина европски играчи кои биле во иста сезона и ја освоил тројка со својот клуб, а некој во светот со државните репрезентации.

Како играч од средниот ред тој се приклучил на Барселона во 1989 година и станува дел од тимот на соништата на Јохан Кројф. при што освоил четири последователни Ла Лига титули, во периодот од 1991 до 1994 година и една во Лигата на Шампионите во 1992 година, каде што тој го постигнал победничкиот гол во финалето против Сампдорија.

Како тренер Куман има освоено три холандски шампионти: две со Ajaкс (2001/02, 2003/04) и еден со ПСВ- (2006/07). Единствениот човек кој играл и бил тренер на големата Тројка на холандскиот фудбал: Ајакс, ПСВ, Фејенорд. Освен од Холандија тој тренерал тимови во Португалија (Бенфика), Шпанија (Валенсија) и во Англија (Саутемптон и Евертон).

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Koeman: Ronald Koeman: Manager“. BDFutbol.