Јаник Боласие

Јаник "Јала" Боласие (роден на 24 мај 1989 во Лион, Франција) — фудбалер од Демократска Република Конго, играч од средниот ред на Евертон.

Демократска Република Конго Јаник Боласие
Yannick Bolasie2.jpg
Лични податоци
Полно име Јаник Боласие[1]
Роден на 24 мај 1989 (1989-05-24) (32 г.)[2]
Роден во Лион, Франција
Висина &100000000000001850000001,85 м[1]
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Евертон Евертон
Број 14
Младинска кариера
Рашден и Дајмондс Рашден и Дајмондс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2007 Хилингдон Боро 5 (0)
2007-2008 Флоријана Флоријана 24 (4)
2008–2011 Плимут Плимут 51 (8)
2008-2009Рашден и Дајмондс Рашден и Дајмондс 7 (0)
2009Барнет Барнет 20 (3)
2009-2010Барнет Барнет 22 (2)
2011-2012 Бристол Сити Бристол Сити 23 (1)
2012-2016 Кристал Палас Кристал Палас 133 (12)
2016- Евертон Евертон 13 (1)
Репрезентација
2013- Демократска Република Конго ДР Конго 16 (4)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 јули 2012

Клупска кариераУреди

Рана кариераУреди

Боласие ја започнал својата кариера со Рашден и Дајмондс на возраст од 16 години.[3] Тој поминал четири месеци како член на нивниот младински тим, а потоа имал престој во Хилингдон Боро во седмата англиска лига, пред да ја напушти Англија и да потпише за малтешката екипа Флоријана во 2007 година. Тој се вратил во Англија во 2008 година, откако му било понудено да дојде на проби во Плимут, каде доволно импресиониранл за да му биде понуден две-годишен договор.[4] Во 2008 година се вратил се вратил во Рaшден и Дајмондс, екипата во која "поникнал", на неколку-месечен заем.[5] Тој го направил своето деби против Истборн Бороу на 29 ноември,[6] и направил седум настапи во Конференција пред да се врати во Аргајл во јануари 2009 година. Потоа следувале две позајмици во Барнет. Првата започнала на 25 јануари 2009 и траела до крајот на сезоната 2008-09, а Боласие одиграл 20 натпревари и постигнал 3 гола. Откако по завршувањето на сезоната, Боласие накратко се вратил во Плимут, во јули 2009 година тој отишол одново во Барнет на шест-месечна позајмица играјќи во 22 натпревари и постигнал 2 гола.

ПлимутУреди

 
Боласие на тренинг со Плимут Аргајл во 2010

Боласие се вратил во Плимут во јануари 2010 година[7] и му била дадена шанса да импресионира од страна на менаџерот Пол Маринер, кој го наследил Старок еден месец порано, и го вклучи во тимот за гостувањето кај Барнсли на 13 февруари 2010.[8] Тој го направил своето деби за клубот во тој натпревар, влегувајќи како замена од клупата за да даде промена на моментумот од 1-0 дефицит до победа од 3-1 за гостите.[9] Тој го постигнал својот прв гол за клубот две недели подоцна во поразот на гости од Шефилд Јунајтед со 4-3.[10] Крилниот играч,[11] ја завршил сезоната со 16 првенствени настапи во Чемпионшип лигата[12], но не можел да помогне клубот да се спаси од испаѓање во Лига Еден. На Боласи му бил понуден нов договор со клубот во април 2010 година,[13] и тој го потпишал во јули, по доаѓањето на Питер Рид како нов менаџер на клубот.[14]

Бристол СитиУреди

Боласие му се приклучил на Бристол Сити на 6 јуни 2011 година за неоткриена сума и потпишал двегодишен договор.[15][16] Тој го постигнал својот прв гол за клубот во победата со 3-1 против Ковентри Сити на 9 април 2012 година.[17] Тој поднел писмено барање за да биде ставен на трансфер листа во август 2012 година, бидејќи сакал да се врати назад во Лондон.[18][19]

Кристал ПаласУреди

Во август 2012 година, Боласие потпишал тригодишен договор со Кристал Палас за необјавена сума.[20][21][22] Тој го направил своето деби во поразот со 2-1 кај Мидлзборо,[23] и го постигна својот прв гол за Палас при победата со 5-0 победа над Ипсвич Таун. Тој брзо станал миленик на навивачите поради неговата упорност, илузија и посветеност на теренот.[24] Сезоната 2012-13 Боласие ја завршил со 44 настапи и 3 постигнати гола и бил еден од најзаслужните за промоцијата на Палас во Премиер лигата, заедно со напаѓачите Глен Мареј (кој со 30 гола бил најдобар стрелец во Чемпионшип таа сезона) и Вилфрид Заха. Сепак, во последниот натпревар од сезоната, финалето на плејофот, Боласие останал неискористена замена во победата со 1-0 над Ватфорд по продолженија.[25] Со оваа победа Палас избориле промоција во Премиер лигата за следната сезона.

Во сезоната 2013-14, Боласие одиграл 29 натпревари за Кристал Палас во Премиер лигата, без да постигне ниту еден гол, но имал 4 асистенции. На 23 ноември 2013, во натпреварот против Хал Сити (1-0 за Палас) бил исклучен во 78-мата минута, откако му бил покажан директен црвен картон.

Својот прв гол во Премиер лигата го постигнал на 21 септември 2014, во победата со 3-2 над Евертон на Гудисон Парк. На 11 април 2015, постигнал хет-трик за само 11 минути (од 51-вата до 62-рата минута) во победата со 4-1 на гостувањето кај Сандерленд.[26]

ЕвертонУреди

На 15 август 2016 потпишал за Евертон.

Репрезентативна кариерaУреди

Боласие имал право да ги претставува репрезентациите на Франција, Англија и ДР Конго на репрезентативно ниво преку раѓањето, воспитувањето и наследството, соодветно. Во јануари 2013 година, додека настапувал во Чемпионшип за Кристал Палас, Боласие ја отфрлил можноста да ја претставува репрезентацијата на ДР Конго на Африканскиот куп на нации 2013 тврдејќи дека тој не сака да го наруши напредок во неговата клупска кариера.[27] Сепак, околу два месеци подоцна во март 2013 бил повикан повторно и го направил своето деби во квалификациите за Светското првенство 2014 против Либија.[28]

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 Hugman, Barry J., уред. (2009). The PFA Footballers' Who's Who 2009–10. Mainstream Publishing. ISBN 978-1-84596-474-0.
 2. „Crystal Palace FC Player Profiles: Yannick Bolasie“. Crystal Palace F.C. Архивирано од изворникот на 2014-10-07. Посетено на 22 December 2014.
 3. "Bolasie completes move to Argyle"[мртва врска] This is Plymouth, The Herald, 17 July 2008; Retrieved 10 August 2010
 4. "Teenager Bolasie opts for Argyle" BBC Sport, 17 July 2008; Retrieved 10 August 2010
 5. "Rushden sign Plymouth midfielder" BBC Sport, 21 November 2008; Retrieved 10 August 2010
 6. "Rushden 2–0 Eastbourne" BBC Sport, 22 November 2008; Retrieved 10 August 2010
 7. "Bees Bolasie returns to Plymouth" BBC Sport, 8 January 2010; Retrieved 10 August 2010
 8. Bench duty for Bolasie Archived 2013-05-05 на Archive.today This is Cornwall (Local World), 16 February 2010
 9. "Barnsley 1–3 Plymouth" BBC Sport, 13 February 2010; Retrieved 13 February 2010
 10. "Sheff Utd 4–3 Plymouth" BBC Sport, 27 February 2010; Retrieved 27 February 2010
 11. Winger Bolasie has Home Park hopes Archived 2013-05-05 на Archive.today This is Cornwall (Local World), 14 August 2009; Retrieved 1 April 2013
 12. "Plymouth 2009/2010 player appearances" Soccerbase; Retrieved 10 August 2010
 13. "Bolasie keen on new deal" Sky Sports; 26 April 2010; Retrieved 10 August 2010
 14. "Bolasie signs new deal at Argyle" BBC Sport, 30 June 2010; Retrieved 10 August 2010
 15. „Bristol City sign Plymouth Argyle's Yannick Bolasie“. BBC Sport. 6 June 2011. Посетено на 6 June 2011.
 16. „Bristol City manager Keith Millen delighted as Yannick Bolasie set to sign“. This is Bristol. Local World. 6 June 2011. Посетено на 6 June 2011.
 17. „Bristol City 3–1 Coventry“. BBC Sport. 9 April 2012. Посетено на 22 April 2012.
 18. „Bristol City's Yannick Bolasie submits transfer request“. BBC Sport. BBC. 19 August 2012. Посетено на 27 January 2013.
 19. „Yannick Bolasie asks to leave Bristol City as Crystal Palace wait to swoop“. This is Bristol. Local World. 19 August 2012. Посетено на 27 January 2013.
 20. „Freedman Ties Up Bolasie Deal“. Crystal Palace F.C. 24 August 2012. Архивирано од изворникот на 2015-01-11. Посетено на 24 August 2012.
 21. „Crystal Palace sign Darcy Blake, Yannick Bolasie and Andre Mortiz“. BBC Sport. BBC. 24 August 2012. Посетено на 27 January 2013.
 22. „Crystal Palace sign Bristol City winger“. Ilford Recorder. Archant Community Media. 24 August 2012. Посетено на 27 January 2013.
 23. Ritson, Mark (27 August 2012). „Darcy Blake, Yannick Bolasie and Andre Moritz impress Dougie Freedman“. This is Croydon Today. Local World. Посетено на 27 January 2013.
 24. Ashton, Tim (7 November 2012). „Holloway enthused by "absolutely fantastic" five-star Palace“. Croydon Guardian. Newsquest. Посетено на 27 January 2013.
 25. Чемпионшип лига финале на плејоф: Кристал Палас-Ватфорд 1-0 Пристапено: 03-02-2015
 26. „Sunderland 0–4 Crystal Palace“. BBC Sport. 11 April 2015. Посетено на 11 April 2015.
 27. Aarons, Ed (23 December 2012). „Africa Cup of Nations 2013: Bolasie rejects DR Congo call-up“. BBC Sport. BBC. Посетено на 27 January 2013.
 28. „Congo DR 0–0 Libya“. FIFA.com. FIFA. 24 March 2013. Посетено на 1 April 2013.