ФК Брентфорд

ФК Брентфорданглиски фудбалски клуб од Брентфорд, Западен Лондон. Моментално се натпреварува во Премиер лигата, првото ниво на англискиот фудбал.

Брентфорд
Brentford FC crest.png
Целосно имеФудбалски Клуб Брентфорд
ДржаваАнглија Англија
ПрекарПчели
Основан24 јуни 1901; пред 121 година (1901-06-24)
ЛокацијаЛондон, Англија
СтадионБрентфорд Комјунити Стедиум
Капацитет17,250[1]
СопственикАнглија Метју Бенам
ПретседателАнглија Клиф Краун
МенаџерДанска Томас Франк
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2020–21Чемпионшип, 3. место (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1889 година. Најголемиот период од своето постоење Брентфорд го поминал играјќи во понисиките лиги на англискиот фудбал. Својот најголем успех клубот го остварил во сезоната 1935-1936, кога го освоил петттото место во старата Прва дивизија, што е нивниот највисок лигашки пласман до денес. Покрај тоа Брентфорд, исто така, четири пати стигал до четвртфиналето на ФА купот и трипати бил финалист во Трофејот на фудбалската лига. Во сезоната 2020-2021, како победник на плејофот во Чемпионшип, Брентфорд изборил промоција во Премиер лигата за првпат во својата историја. Така, тие се вратиле во најсилната фудбалска лига на Англија после 74 години.

Прекарот на клубот се пчели. Од 1904 година, својте домашни натпревари Брентфорд ги игра на Брентфорд Комјунити Стедиум, кој има нешто повеќе од 17,000 седечки места. Најголеми ривалства клубот има со својте лондонски соседи Фулам и Квинс Парк Ренџерс. Традиционалната опрема во која играат се пругаст црвено-бел дрес и црни шорцеви.

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Обновено на 31 јануари 2022[2]
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Давид Раја
3   ОД Рико Хенри
5   ОД Итан Пинок
6   СР Кристијан Нергор
7   СР Серџи Кањос
8   СР Матијас Јенсен
10   СР Џош Дасилва
11   НП Јоан Виса
14   СР Саман Годос
15   СР Франк Онјека
17   НП Ајван Тони
18   ОД Понтус Јансон  
19   НП Бриан Мбемо
Бр. Позиција Играч
20   ОД Кристофер Ајер
21   СР Кристијан Ериксен
22   ОД Матијас Јоргенсен
23   ОД Жилиен Жанвје
24   СР Тарик Фосу
25   СР Мајлс Пирт-Харис
26   СР Шендон Баптист
27   СР Витали Јанелт
29   ОД Мадс Бех Соренсен
30   ОД Мадс Роерслев
40   ГМ Алваро Фернандес
49   ГМ Јонас Лесл

ТитулиУреди

Домашни натпреварувањаУреди

1934-1935
1991-1992
1932-1933
1962-1963, 1998-1999, 2008-2009

Регионални натпреварувањаУреди

1897-1898

НаводиУреди

  1. „The stadium“. Brentford Football Club New Stadium. Посетено на 6 September 2020.
  2. „First Team“. Brentford F.C. Посетено на 10 September 2021.

Надворешни врскиУреди