Алан Пардју (роден на 18 јули 1961 година, во Вимблдон) — англиски фудбалски тренер и поранешен фудбалер, играч од средениот ред. Во моментов тој е менаџер на екипата на Кристал Палас во Премиер лигата.

Англија Алан Пардју
Alanpardew.jpg
Лични податоци
Роден на 18 јули 1961 (1961-07-18) (60 г.)
Роден во Вимблдон, Англија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Кристал Палас Кристал Палас (менаџер)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986-1987 Јовил Таун Јовил Таун 63 (6)
1987–1991 Кристал Палас Кристал Палас 128 (8)
1991-1995 Чарлтон Чарлтон 104 (24)
1995–1997 Барнет Барнет 67 (7)
Раководител на екипите
1998–2003 Рединг Рединг
2003–2006 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
2006–2008 Чарлтон Чарлтон
2009-2010 Саутхемптон Саутхемптон
2010-2015 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
2015- Кристал Палас Кристал Палас
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 јануари 2012