Маурисио Почетино

Маурисио Роберто Почетино (шпански изговор: [mauˈɾisjo potʃeˈtino]; роден на 2 март 1972) — поранешен аргентински фудбалер, играч од одбраната. Тој е и поранешен репрезентативец на Аргентина. Во моментов тој е менаџер на екипата на Тотенхем од Лондон.

Маурисио Почетино
Почетино како менаџер на Тотенхем во 2016
Лични податоци
Полно име Маурисио Роберто Почетино[1]
Роден на 2 март 1972(1972-03-02)(52 г.)[1]
Роден во Санта фе, Аргентина
Држава  Аргентина
Висина 1.82 м (6 ст 0 ин)[1]
Играчки податоци
Позиција одбрана
Сегашен клуб Тотенхем Тотенхем (менаџер)
Повлекување 2006 - како играч
Младинска кариера
Њуелс Олд Бојс Њуелс Олд Бојс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989-1994 Њуелс Олд Бојс Њуелс Олд Бојс 153 (8)
1994-2000 Еспањол Еспањол 216 (11)
2001-2003 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 70 (4)
2003-2004 Бордо Бордо 11 (1)
2004-2006 Еспањол Еспањол 59 (2)
Total 509 (26)
Репрезентација
1991 Аргентина Аргентина 20 3 (0)
1992 Аргентина Аргентина 23
1999–2002 Аргентина Аргентина 20 (2)
Раководител на екипите
2009–2012 Еспањол Еспањол
2013–2014 Саутхемптон Саутхемптон
2014– Тотенхем Тотенхем
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Тој помина 17 години како професионален играч, каде што најголем дел од својата кариера настапувал за Еспањол при што забележал 275 натпревари и 13 постигнати голови..[2] Тој исто така настапувал за два француски клуба, Париз Сен Жермен и Бордо, како и аргентинскиот Њувел Бојс каде што ја започнал професионалната кариера. Бил дел и од фудбалската репрезентација на Аргентина на Светското првенство во 2002 година и на Копа Америка во 1999 година.

Почетино ја започна својата менаџерска кариера во Еспањол во јануари 2009 година, останувајќи на тренерското емсто 4 години. Потоа тој ја продолжил кариерата во Премиер Лигата во тимот на Саутемтон, а од 2015 година е на кормилото на Тотенхем. Во првата сезона во тимот на Тотенхем, тој го освоил второто место во Премиер лигата, веднаш зад сензацијата Лестер Сити, кој станал шампион во сезоната 2015/2016 година.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Mauricio Roberto Pochettino“. ESPN FC. Посетено на 29 May 2016.
  2. „Farewell and many thanks“ (шпански). ESPN Deportes. 7 June 2006. Посетено на 19 January 2013.

Надворешни врски уреди