Клаудио Раниери

Клаудио Раниери (р. 20 октомври 1951 година во Рим) — италијански фудбалски тренер и поранешен играч. Тој во моментов ја води екипата на Сампдорија.

Клаудио Раниери
Claudio Ranieri Inter.jpg
Лични податоци
Роден на 20 октомври 1951 (1951-10-20) (71 г.)
Роден во Рим, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција одбранбен
Клупски податоци
Сегашен клуб Сампдорија Сампдорија (тренер)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1973-1974 Рома Рома 6 (0)
1989-1994 Катанцаро Катанцаро 225 (8)
1982-1984 Катанија Катанија 92 (1)
1984-1986 Палермо Палермо 40 (0)
Раководител на екипите
1986-1987 Вигор Ламеција Вигор Ламеција
1987-1988 Путеолана Путеолана
1988-1991 Каљари Каљари
1991-1993 Наполи Наполи
1993-1997 Фјорентина Фјорентина
1997-1999 Валенсија Валенсија
1999-2000 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
2000-2004 Челси Челси
2004-2005 Валенсија Валенсија
2007 Парма Парма
2007-2009 Јувентус Јувентус
2009-2011 Рома Рома
2011-2012 Интер Интер
2012-2014 Монако Монако
2014 Грција Грција
2015-2017 Лестер Сити Лестер Сити
2017-2018 Нант Нант
2018-2019 Фулам Фулам
2019- Сампдорија Сампдорија
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Тој претходно водел многу други познати европски клубови, како Наполи, Фјорентина, Валенсија, Атлетико Мадрид, Челси, Парма, Јувентус, Рома (веќе еднаш претходно), Интер, Монако, Лестер Сити, Нант и Фулам како и на грчката репрезентација.

Тренерска статистикаУреди

Клуб Нац. Од До Успешност
Н Поб Н Пор Победи %
Каљари   1988 1991 &1000000000000007200000072 &1000000000000002300000023 &1000000000000003000000030 &1000000000000001900000019 &1000000000000319400000031,94
Наполи   1991 1993 &1000000000000006800000068 &1000000000000002500000025 &1000000000000002400000024 &1000000000000001900000019 &1000000000000367600000036,76
Фјорентина   1993 1997 &10000000000000140000000140 &1000000000000005600000056 &1000000000000005000000050 &1000000000000003400000034 &1000000000000400000000040,00
Валенсија   1997 1999 &1000000000000007600000076 &1000000000000003500000035 &1000000000000001500000015 &1000000000000002600000026 &1000000000000460500000046,05
Атлетико М.   1999 2000 &1000000000000003800000038 &100000000000000090000009 &1000000000000001100000011 &1000000000000001800000018 &1000000000000236800000023,68
Челзи   18 септ. 2000 31 мај 2004 &10000000000000199000000199 &10000000000000107000000107 &1000000000000004600000046 &1000000000000004600000046 &1000000000000537700000053,77
Валенсија   16 јуни 2004 25 фев. 2005 &1000000000000003600000036 &1000000000000001500000015 &100000000000000090000009 &1000000000000001200000012 &1000000000000416700000041,67
Парма   12 фев. 2007 31 мај 2007 &1000000000000001600000016 &100000000000000070000007 &100000000000000030000003 &100000000000000060000006 &1000000000000437500000043,75
Јувентус   1 јули 2007 18 мај 2009 &1000000000000009400000094 &1000000000000004600000046 &1000000000000003000000030 &1000000000000001800000018 &1000000000000489400000048,94
Рома   1 септ. 2009 21 фев. 2011 &1000000000000009000000090 &1000000000000005000000050 &1000000000000001700000017 &1000000000000002300000023 &1000000000000555600000055,56
Интер   22 септ. 2011 26 март 2012 &1000000000000003500000035 &1000000000000001700000017 &100000000000000050000005 &1000000000000001300000013 &1000000000000485700000048,57
Монако   30 мај 2012 20 мај 2014 &1000000000000007500000075 &1000000000000004300000043 &1000000000000002300000023 &100000000000000090000009 &1000000000000573300000057,33
Грција   25 јули 2014 15 ное. 2014 &100000000000000040000004 &100000000000000000000000 &100000000000000010000001 &100000000000000030000003 &0&100000000000000000000000,00
Лестер Сити   13 јули 2015 23 фев. 2017 &1000000000000008100000081 &1000000000000003600000036 &1000000000000002200000022 &1000000000000002300000023 &1000000000000444400000044,44
Нант   13 јуни 2017 19 мај 2018 &1000000000000004100000041 &1000000000000001500000015 &1000000000000001000000010 &1000000000000001600000016 &1000000000000365900000036,59
Фулам   14 ное. 2018 28 фев. 2019 &1000000000000001700000017 &100000000000000030000003 &100000000000000030000003 &1000000000000001100000011 &1000000000000176500000017,65
Рома   8 март 2019 26 мај 2019 &1000000000000001200000012 &100000000000000060000006 &100000000000000040000004 &100000000000000020000002 &1000000000000500000000050,00
Сампдорија   12 октомври 2019 денес &1000000000000001500000015 &100000000000000040000004 &100000000000000050000005 &100000000000000060000006 &1000000000000266700000026,67
Вкупно &100000000000010860000001.086 &10000000000000486000000486 &10000000000000297000000297 &10000000000000303000000303 &1000000000000447500000044,75

ТитулиУреди

Како тренерУреди

  ФјорентинаУреди

  ВаленсијаУреди

  Лестер СитиУреди

Надворешни врскиУреди