ФК Ипсвич Таун е професионален англиски фудбалски клуб со седиште во Ипсвич, Сафолк, Англија.[1][2] Клубот е основан во 1878 година. Моментално играат во Прва лига.[3]

ФК Ипсвич Таун
Стадион Портман патот во Ипсвич
Целосно имеФудбалски клуб Ипсвич Таун
Прекариблуз
Основан1878
СтадионPortman Road
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Наводи уреди