Чемпионшип лига на Англија 2014-2015

(Пренасочено од Чемпионшип лига 2014-2015)

Сезоната 2014-2015 во Чемпионшип лигата на Англија била двадесет и трета сезона на Чемпионшип лигата, второто ниво на англискиот фудбал.

Првото место го освоила екипата на Борнмут, која заедно со Вотфорд изборила директна промоција во Премиер лигата, додека Норич им се приклучил подоцна како победник во плејофот.

Најдобар стрелец на сезоната бил Дерил Марфи од Ипсвич Таун со 27 гола.

Завршна табелаУреди

Поз. Клуб ОН П Н И ДПГ +/- B
01.   Борнмут 46 26 12 8 98:45 +53 90
02.   Вотфорд 46 27 8 11 91:50 +41 89
03.   Норич Сити 46 25 11 10 88:48 +40 86
04.   Мидлсбро 46 25 10 11 68:37 +31 85
05.   Брентфорд 46 23 9 14 78:59 +19 78
06.   Ипсвич Таун 46 22 12 12 72:54 +18 78
07.   Вулверхемптон 46 22 12 12 70:56 +14 78
08.   Дерби Каунти 46 21 14 11 85:56 +29 77
09.   Блекбурн Роверс 46 17 16 13 66:59 +7 67
10.   Бирмингем Сити 46 16 15 15 54:64 -10 63
11.   Кардиф Сити 46 16 14 16 57:61 -4 62
12.   Чарлтон 46 14 18 14 54:60 -6 60
13.   Шефилд Венздеј 46 14 18 14 43:49 -6 60
14.   Нотингем Форест 46 15 14 17 71:69 +2 59
15.   Лидс Јунајтед 46 15 11 20 50:61 -11 56
16.   Хадерсфилд Таун 46 13 15 17 58:78 -17 54
17.   Фулам 46 14 10 22 62:83 -21 52
18.   Болтон 46 13 12 21 54:67 -13 51
19.   Рединг 46 13 11 22 48:69 -21 50
20.   Брајтон 46 10 17 19 44:54 -10 20
21.   Ротерам Јунајтед 46 11 16 19 46:67 -21 46
22.   Милвол 46 9 14 23 42:76 -34 41
23.   Виган Атлетик 46 9 12 25 37:64 -25 39
24.   Блекпул 46 4 13 38 36:91 -55 25
Ажурирано: 3 мај 2015.

Легенда:

Премиер лига
Плејоф
Лига Еден


ПлејофУреди

  Полуфинале Финале
                     
   Норич Сити 1 3 4  
   Ипсвич Таун 1 1 2  
       Норич Сити 2
     Мидлсбро 0
   Мидлсбро 2 3 5
   Брентфорд 1 0 1  

Листа на стрелциУреди

Ажурирана на 4 мај 2015[1]

 
Дери Марфи (од Ипсвич Таун) бил најдобар стрелец во сезоната со 27 постигнати гола.
Гол Играч Клуб
27   Дерил Марфи   Ипсвич Таун
21   Трој Дини   Вотфорд
21   Џордан Роудс   Блекбурн Роверс
20   Руди Гестед   Блекбурн Роверс
20   Одион Игало   Вотфорд
20   Калум Вилсон   Борнмут
18   Камерон Џером   Норич Сити
18   Крис Мартин   Дерби Каунти
17   Патрик Бамфорд   Мидлсбро
17   Рос Мекормак   Фулам
16   Матеј Видра   Вотфорд
16   Андре Греј   Брентфорд
15   Брит Асомбалонга   Нотингем Форест
15   Јан Керморжан   Борнмут
15   Бакари Сако   Вулверхемптон
15   Клејтон Доналдсон   Нотингем Форест
15   Бредли Џонсон   Норич Сити
15   Мат Ричи   Борнмут
14   Нуха Дико   Вулверхемптон
14   Михаил Антонио   Нотингем Форест
13   Брет Питман   Борнмут
13   Дарен Бент   Дерби Каунти
12   Луис Грабан   Норич Сити
12   Гари Хупер   Норич Сити
12   Кенвајн Џонс   Кардиф Сити
12   Игор Ветокеле   Чарлтон

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. bbc.com (уред.). „Championship - Gol segnati“.