Предлошка:Главна страница / на денешен ден

На денешен ден 20 мај ...

Настани:

1836  Основани првите професионални противпожарни служби во Македонија. Овој ден се празнува како Ден на пожарникарството во Македонија.
1875  Во Париз се одржала дипломатска конференција за метарот, на која е основано Меѓународното биро за тегови и мерки. Со тоа започнало средувањето на безредието во областа на мерните единици на одделни физички големини.
1876  Во селото Разловци во Источна Македонија избувна Разловечкото востание на македонскиот народ против османлиската војска. И покрај неуспехот на востанието, тоа имаше големо значење за будењето на националната свест и за народноослободителната борба на македонскиот народ.
1926  Со мирот во Џеда потпишан со кралот Ибн Сауд, Велика Британија ја призна независноста на Саудиска Арабија.
1990  Во Романија на првите слободни избори по 45 години победи партијата Фронт за национален спас.
2023  Јаков Милатовиќ стапува на функцијата претседател на Црна Гора.

Родени:

1799  Оноре де Балзак — француски писател.
1806  Џон Стјуарт Мил — англиски филозоф и економист.
1875  Парашкев Цветков — бугарски револуционер.
1901  Макс Еве — холандски шахист и поранешен претседател на ФИДЕ.
1908  Џејмс Стјуарт — американски глумец.
1946  Шер — американска пејачка.
1952  Роже Мила — камерунски фудбалер.
1955  Маноло Каденас — шпански ракометен тренер.
1962  Александар Дедјушко — руски театарски и филмски глумец.
1964  Миодраг Белодедич — романски фудбалер.
1965  Били Донован — американски кошаркар и тренер.
1967  Павлe — грчки принц.
1973  Самуеле Папи — италијански одбојкар.
1981  Икер Касиљас — шпански фудбалер.
1982  Петр Чех — чешки фудбалер.
1985  Николај Липкин — руски кануист-спринтер.
1985  Крис Фрум — британски велосипедист.
1992  Енес Кантер — турски кошаркар.
1992  Вацлав Кадлец — чешки фудбалер.
1995  Вјачеслав Караваев — руски фудбалер.

Починале:

1277  Јован XXIримски папа.
1506  Кристофер Колумбо — шпански истражувач и откривач на Новиот Свет.
1622  Осман II — отомански султан.
1859  Јосип Јелачиќ — хрватски бан.
1896  Клара Шуман — германска пијанистка и композиторка, сопруга на Роберт Шуман.
1940  Вернер фон Хејденстам — шведски поет и нобеловец.
1981  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Доситеј — прв архиепископ охридски и македонски, поглавар на Македонската православна црква.
1989  Џон Хикс — британски економист.
2002  Стивен Џеј Гулд — американски палеонтолог, еволуционист и историчар на науката.
2013  Реј Манзарек —амрикански рок-музичар, член на групата „Дорс“.
2019  Ники Лауда — австриски автомобилист, поранешен првак во „Формула 1“.

{{#time: F|+2 hours}} === {{LOCALMONTH}}

{{#time: j|+2 hours}} === {{LOCALDAY}}

Главна страница / на денешен ден / документација