Лига на Шампиони 2010/11 групна фаза

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Лига на Шампиони 2010/11.

Овој статија ја објаснува во детали Лига на Шампиони 2010/11 групна фаза.

Групната фаза се состои од 32 тима: 22 автоматски квалификувани и 10 победници о плеј-оф рундата. (пет од Шампионскиот и пет од Нешампионскиот дел).[1]

Тимовите се поделени во осум групи од по четири тима. Двата први клуба од секоај група одат во првата нокаут фаза, додека третопласираниот тим оди во рундата од 32 во Европа Лигата.

Партизан и Жилина станаа само 10тиот и 11тиот тим во историјата на Лигата на Шампиони кои ги изгубиле сите шест натпревари во групната фаза.

НосителиУреди

Жрепката за групната фаза се одржа во Монако на 26 август 2010 во 18 часот (UTC+2).

Тимовите се подлени во четири шешири засновани на нивните 2010 УЕФА коефицинети.[2] Освојувачот на титулата, Интер, се автоматски во првиот шешир. Тимовите од иста национална асоцијација неможаат да бидат во иста група. Шеширот 1 се тимовите рангирани од 1-10, во шеширот 2 11-29, во шеширот 3, 30-63 и во шеширот 4 73-180 и нерангираните тимови.

Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во осмина-финалето
Третопласираниот тим влегува во рундата од 32 во Европа Лигата
Елиминиран од сите европски натпреварувања
Шешир 1
Team Коеф.
  Интер ОТ 100.867
  Барселона 136.951
  Манчестер Јунајтед 125.371
  Челзи 118.371
  Арсенал 115.371
  Баерн Минхен 110.841
  Милан 99.867
  Лион 96.748
Шешир 2
Team Коеф.
  Вердер Бремен н 94.841
  Реал Мадрид 84.951
  Рома 83.867
  Шахтјор Донецк 73.910
  Бенфика 72.659
  Валенсија 66.951
  Марсеј 62.748
  Панатинајкос 56.979
Шешир 3
Team Коеф.
  Тотенхем Хотспур н 56.371
  Ренџерс 56.158
  Ајакс н 55.309
  Шалке 04 54.841
  Базел ш 48.675
  Брага н 39.659
  Копенхаген ш 34.470
  Спартак Москва 33.758
Шешир 4
Team Коеф.
  Хапоел Тел Авив ш 27.775
  Твенте 25.309
  Рубин Казан 21.758
  Осер н 19.748
  Клуж 15.898
  Партизан ш 13.800
  Жилина ш 10.666
  Бурсаспор 6.890

ОТ Освојувач на титула

ш Квалификуван од Шампионскиот Дел

н Квалификуван од Нешампионскиот Дел

Во секое коло, четири групи играат во Вторник, а другите четири во среда, со тоа што двата пари од групи (А-Д, Е-Х) се менуваат во колата. Засновано на овој принцип, жрепката контролира клубовите од иста асоцијација да се поделат еднакво во двата делови од групите, со тоа што тимовите од иста асоцијација се во парови, така што едниот клуб е во еден дел, а другиот клуб во другиот дел. Следниве парови се користени во жрепката:

 • Италија: Интер и Милан
 • Шпанија: Барселона и Реал Мадрид
 • Англија: Арсенал и Тотенхем Хотспур; Челзи и Манчестер Јунајтед
 • Германија: Баерн Минхен и Шалке 04
 • Франција: Лион и Марсеј
 • Русија: Рубин Казан и Спартак Москва
 • Португалија: Бенфика и Брага
 • Холандија: Ајакс и Твенте

Распоредот на натпревари е донесен после жрепката. Овие се одредените рстрикции, на пр., тимовите од ист град (на пр.Милан и Интер, кои исто така делат и ист стадион) не смеат да играат дома в исто коло (УЕФА се обиде да избегне тимовите од ист град да неиграат во ист ден или во последователни дена), и руските тимови не смеат да играат дома на последното коло поради ладната зима.

Тај-брејк критериумУреди

Ако два или повеќе имаат еднаков број на бодови после завршувањето на сите натпревари во групата,следниов критериум ќе се употреби за да се одреди рангирањето:[3]

 1. поголем број на бодови освоени во меѓусебните дуели со тимовите кои се во прашање;
 2. поголема гол разлика во групните натпревари меѓу тимовите кои се во прашање;
 3. поголем број постигнати голови постигнати на гостински терен во натпреварите помеѓу тимовите кои се во прашање;
 4. поголема гол разлика восите натпревари во групата;
 5. поголем број на постигнати голови;
 6. поголем коефициент од клубовите, кои се во прашање, исто така и коефициент од асоцијацијата за претходните пет сезони.

ГрупиУреди

Легенда за боите во групната табела
Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во осмина-финалето
Третопласираниот тим влегува во рундата од 32 во Европа Лигата

Времињата до крајот на октомври се во СЕЛВ (UTC+2), потоа времињата се во СЕВ (UTC+1)

Група АУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Тотенхем Хотспур 6 3 2 1 18 11 +7 11
  Интер 6 3 1 2 12 11 +1 10
  Твенте 6 1 3 2 9 11 −2 6
  Вердер Бремен 6 1 2 3 6 12 −6 5
14 септември 2010
20:45
Твенте   2 – 2   Интер Де Глошт Весте, Еншкеде
Публика: 23,800
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Јансен   20'
Милито   30' (а.г.)
Извештај Снајдер   13'
Ето   41'
14 септември 2010
20:45
Вердер Бремен   2 – 2   Тотенхем Хотспур Весерстадион, Бремен
Публика: 30,344
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Алмеида   43'
Марин   47'
Извештај Пасанен   12' (а.г.)
Крауч   18'

29 септември 2010
20:45
Тотенхем Хотспур   4 – 1   Твенте Вајт Харт Лејн, Лондон
Публика: 32,318
Судија: Терје Хоге (Норвешка)
ван дер Варт   47'
Павличенко   50' (пен..),   54' (пен..)
Бејл   85'
Извештај Чадли   56'
29 септември 2010
20:45
Интер   4 – 0   Вердер Бремен Сан Сиро, Милано
Публика: 48,126
Судија: Алберто Ундиано Маљенко (Шпанија)
Ето   21'27'81'
Снајдер   34'
Извештај

20 октомври 2010
20:45
Интер   4 – 3   Тотенхем Хотспур Сан Сиро, Милано
Публика: 49,551
Судија: Дамир Скомина (Словачка)
Занети   2'
Ето   11' (пен..)35'
Станковиќ   14'
Извештај Бејл   52'90'90+1'
20 октомври 2010
20:45
Твенте   1 – 1   Вердер Бремен Де Гролш Весте, Еншкеде
Публика: 23,248
Судија: Клаус Бо Ларсен (Данска)
Јансен   75' Извештај Арнаутовиќ   75'

2 ноември 2010
20:45
Тотенхем Хотспур   3 – 1   Интер Вајт Харт Лејн, Лондон
Публика: 34,103
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
ван дер Варт   18'
Крауч   61'
Павличенко   89'
Извештај Ето   80'
2 ноември 2010
20:45
Вердер Бремен   0 – 2   Твенте Весерстадион, Бремен
Публика: 30,200
Судија: Алан Хамер (Луксембург)
Извештај Чадли   81'
де Јонг   84'

24 ноември 2010
20:45
Интер   1 – 0   Твенте Сан Сиро, Милано
Публика: 29,466
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Камбиасо   55' Извештај
24 ноември 2010
20:45
Тотенхем Хотспур   3 – 0   Вердер Бремен Вајт Хард Лејн, Лондон
Публика: 33,546
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Кабукл   6'
Мадриќ   45+1'
Крауч   79'
Извештај

7 декември 2010
20:45
Твенте   3 – 3   Тотенхем Хотспур Де Гролш Весте, Еншкеде
Публика: 24,000
Судија: Карлос Вељаско Карбаљо (Шпанија)
Визгерхоф   12' (а.г)
Дефо   47'59'
Извештај Ландзат   22' (пен..)
Росалес   56'
Чадли   64'
7 декември 2010
20:45
Вердер Бремен   3 – 0   Интер Весерстадион, Бремен
Публика: 30,400
Судија: Кунејт Чакир (Турција)
Продл   39'
Арнаутовиќ   49'
Пизаро   88'
Извештај

Група БУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Шалке 04 6 4 1 1 10 3 +7 13
  Лион 6 3 1 2 11 10 +1 10
  Бенфика 6 2 0 3 7 12 -5 6
  Хапоел Тел Авив 6 1 2 3 7 10 −3 5
14 септември 2010
20:45
Лион   1 – 0   Шалке 04 Стад Жерлан, Лион
Публика: 35,553
Судија: Иван Бебек (Хрватска)
Бастос   21' Извештај
14 септември 2010
20:45
Бенфика   2 – 0   Хапоел Тел Авив Естадио да Луз, Лисабон
Публика: 31,512
Судија: Алексеј Николаев (Русија)
Луизао   21'
Кардоза   68'
Извештај

29 септември 2010
20:45
Хапоел Тел Авив   1 – 3   Лион Блумфилд Стадион, Тел Авив
Публика: 12,226
Судија: Хауард Веб (Англија)
Енјама   79' (пен..) Извештај Бастос   7' (пен..),   36'
Пјаниќ   90+4'
29 септември 2010
20:45
Шалке 04   2 – 0   Бенфика Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Публика: 50,436
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Фанфан   73'
Хунтелар   85'
Извештај

20 октомври 2010
20:45
Шалке 04   3 – 1   Хапоел Тел Авив Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Публика: 50,900
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Раул   3'58'
Хурадо   68'
Извештај Шехтер   90+3'
20 октомври 2010
20:45
Лион   2 – 0   Бенфика Стад Жерлан, Лион
Публика: 36,816
Судија: Алберто Ундиано Маљенко (Шпанија)
Брианд   21'
Лисандро   51'
Извештај

2 ноември 2010
20:45
Хапоел Тел Авив   0 – 0   Шалке 04 Блумфилд Стадион, Тел Авив
Публика: 13,094
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Извештај
2 ноември 2010
20:45
Бенфика   4 – 3   Лион Естадио да Луз, Лисабон
Публика: 37,394
Судија: Крег Томпсон (Шведска)
Кадрец   20'
Коентрао   32'67'
Гарсија   42'
Извештај Гуркуф   75'
Гомис   68'
Ловрен   90+5'

24 ноември 2010
20:45
Шалке 04   3 – 0   Лион Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Публика: 51,132
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Фарфан   13'
Хунтелар   20'89'
Извештај
24 ноември 2010
20:45
Хапоел Тел Авив   3 – 0   Бенфика Блумфилд Стадион, Лисабон
Публика: 11,668
Судија: Алан Хамер (Луксембург)
Захави   24'90'
да Силва   74'
Извештај

7 декември 2010
20:45
Лион   2 – 2   Хапоел Тел Авив Стад Жерлан, Лион
Публика: 32,245
Судија: Свен Одвар Моен (Норвешка)
Лисандро   62'
Лаказете   88'
Извештај Сахар   63'
Захави   69'
7 декември 2010
20:45
Бенфика   1 – 2   Шалке 04 Естадио да Луз, Лисабон
Публика: 23,348
Судија: Хауард Веб (Англија)
Луизао   87' Извештај Хурадо   19'
Ховедес   81'

Група ЦУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Манчестер Јунајтед 6 4 2 0 7 1 +6 14
  Валенсија 6 3 2 1 15 4 +11 11
  Ренџерс 6 1 3 2 3 6 -3 6
  Бурсаспор 6 0 1 5 2 16 −14 1
14 септември 2010
20:45
Манчестер Јунајтед   0 – 0   Ренџерс Олд Трафорд, Манчестер
Публика: 74,408
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Извештај
14 септември 2010
20:45
Бурсаспор   0 – 4   Валенсија Бурса Ататурк Стадион, Бурса
Публика: 25,000
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
Извештај Тино   16'
Адуриз   41'
Пабло   68'
Солдадо   76'

29 септември 2010
20:45
Валенсија   0 – 1   Манчестер Јунајтед Местаља, Валенсија
Публика: 34,946
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Извештај Хернандез   85'
29 септември 2010
20:45
Ренџерс   1 – 0   Бурсаспор Иброкс Стадион, Глазгов
Публика: 49,578
Судија: Сергеј Гимени (Белгија)
Наисмит   85' Извештај

20 октомври 2010
20:45
Ренџерс   1 – 1   Валенсија Иброкс Стадион, Глазгов
Публика: 45,153
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Еду   34' Извештај Еду   46' (а.г.)
20 октомври 2010
20:45
Манчестер Јунајтед   1 – 0   Бурсаспор Олд Трафорд, Манчестер
Публика: 72,610
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Нани   7' Извештај

2 ноември 2010
20:45
Валенсија   3 – 0   Ренџерс Местаља, Валенсија
Публика: 26,821
Судија: Феликс Брих (Германија)
Солдадо   33'71'
Тино   90'
Извештај
2 ноември 2010
20:45
Бурсаспор   0 – 3   Манчестер Јунајтед Бурса Ататурк Стадион, Бурса
Публика: 19,050
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Извештај Флечер   48'
Обертан   73'
Бебе   77'

24 ноември 2010
20:45
Ренџерс   0 – 1   Манчестер Јунајтед Иброкс Стадион, Глазгов
Публика: 49,764
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Извештај Руни   87' (пен..)
24 ноември 2010
20:45
Валенсија   6 – 1   Бурсаспор Местаља, Валенсија
Публика: 31,225
Судија: Бруно Паиксао (Португалија)
Мата   17' (пен..)
Солдадо   21'50'
Адуриз   30'
Хоакин   37'
Домингез   78'
Извештај Батаља   69'

7 декември 2010
20:45
Манчестер Јунајтед   1 – 1   Валенсија Олд Трафорд, Манчестер
Публика: 74,513
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Андерсон   62' Извештај Хернандез   32'
7 декември 2010
20:45
Бурсаспор   1 – 1   Ренџерс Бурса Ататурк Стадион, Бурса
Публика: 9,673
Судија: Тони Чапрон (Франција)
Јилдирим   79' Извештај Милер   18'

Група ДУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Барселона 6 4 2 0 14 3 +11 14
  Копенхаген 6 3 1 2 7 5 +2 10
  Рубин Казан 6 1 3 2 2 4 −2 6
  Панатинајкос 6 0 2 4 2 13 −11 2
14 септември 2010
20:45
Барселона   5 – 1   Панатинајкос Камп Ноу, Барселона
Публика: 69,738
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Меси   22',   45'
Виља   33'
Педро   78'
Алвеш   90+3'
Извештај
14 септември 2010
20:45
Копенхаген   1 – 0   Рубин Казан Паркен Стадион, Копенхаген
Публика: 29,661
Судија: Томас Еинвалер (Австрија)
Н'Дој   87' Извештај

29 септември 2010
18:30
Рубин Казан   1 – 1   Барселона Централ Стадион, Казан
Публика: 23,950
Судија: Гунет Чакир (Турција)
Нобоа   30' (пен..) Извештај Виља   60' (пен..)
29 септември 2010
20:45
Панатинајкос   0 – 2   Копенхаген Олимписки Стадион, Атина
Публика: 43,607
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Извештај Н'Дој   28'
Вингард   37'

20 октомври 2010
20:45
Панатинајкос   0 – 0   Рубин Казан Олимписки Стадион, Атина
Публика: 36,748
Судија: Мануел Грефе (Германија)
Извештај
20 октомври 2010
20:45
Барселона   2 – 0   Копенхаген Камп Ноу, Барселона
Публика: 75.852
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Меси   19'90+2' Репорт

2 ноември 2010
18:30
Рубин Казан   0 – 0   Панатинајкос Централ Стадион, Казан
Публика: 16,400
Судија: Тони Чапрон (Франција)
Репорт
2 ноември 2010
20:45
Копенхаген   1 – 1   Барселона Паркен Стадион, Копенхаген
Публика: 37,049
Судија: Кристијан Балај (Романија)
дКлаудемир   32' Репорт Меси   31'

24 ноември 2010
20:45
Панатинајкос   0 – 3   Барселона Олимписки Стадион, Атина
Публика: 58,466
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Репорт Педро   27'69'
Меси   62'
24 ноември 2010
18:30
Рубин Казан   1 – 0   Копенхаген Централ Стадион, Казан
Публика: 18,720
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Нобоа   45' (пен..) Репорт

7 декември 2010
20:45
Барселона   2 – 0   Рубин Казан Камп Ноу, Барселона
Публика: 50,436
Судија: Jонас Ериксон (Шведска)
Фонтас   51'
Вазкез   82'
Репорт
7 декември 2010
20:45
Копенхаген   3 – 1   Панатинајкос Паркен Стадион, Копенхаген
Публика: 36,797
Судија: Флориан Маер (Германија)
Вингард   26'
Гронкјер   50' (пен..)
Сисе   73' (а.г.)
Репорт Канте   90+2'

Група ЕУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Баерн Минхен 6 5 0 1 16 6 +10 15
  Рома 6 3 1 2 10 11 −1 10
  Базел 6 2 0 4 8 11 -3 6
  Клуж 6 1 1 4 6 12 -6 4
15 септември 2010
20:45
Баерн Минхен   2 – 0   Рома Алијанц Арена, Минхен
Публика: 66,000
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Милер   79'
Клосе   83'
Извештај
15 септември 2010
20:45
Клуж   2 – 1   Базел Стадион Др. Контсантин Радулеску, Клуж
Публика: 9,593
Судија: Алан Кели (Република Ирска)
Рада   9'
Траоре   12'
Извештај Штокер   45+2'

28 септември 2010
20:45
Базел   1 – 2   Баерн Минхен Св. Јакоб-Парк, Базел
Публика: 37,500
Судија: Крег Томаш (Шкотска)
Фреи   18' Извештај Свајнштајгер   56' (пен..),   89'
28 септември 2010
20:45
Рома   2 – 1   Клуж Стадио Олимпико, Рим
Публика: 30,252
Судија: Џонас Ериксон (Шведска)
Мексес   69'
Бориело   71'
Извештај Рада   79'

19 октомври 2010
20:45
Рома   1 – 3   Базел Стадио Олимпико, Рим
Публика: 22,365
Судија: Алексеј Николаев (Русија)
Бориело   21' Извештај Фреи   12'
Инком   44'
Кабрал   90'
19 октомври 2010
20:45
Баерн Минхен   3 – 2   Клуж Алианц Арена, Минхен
Публика: 64,000
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Каду   32' (а.г.)
Панин   38' (а.г.)
Гомез   77'
Извештај Каду   28'
Кулио   86'

3 ноември 2010
20:45
Базел   2 – 3   Рома Св. Јакоб-Парк, Базел
Публика: 36,375
Судија: Бјорн Куперс (Холандија)
Фреи   69'
Шакири   83'
Извештај Менес   16'
Тоти   25' (пен..)
Греко   76'
3 ноември 2010
20:45
Клуж   0 – 4   Баерн Минхен Стадион Др. Константин Радулеску, Клуж
Публика: 14,097
Судија: Серхе Гумену (Белгија)
Извештај Гомез   12'24'71'
Милер   90'

23 ноември 2010
20:45
Рома   3 – 2   Баерн Минхен Стадио Олимпико, Рим
Публика: 42,789
Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија)
Бориело   49'
Де Роси   81'
Тоти   84' (пен..)
Извештај Гомез   33'39'
23 ноември 2010
20:45
Базел   1 – 0   Клуж Св. Јакоб-Парк, Базел
Публика: 34,239
Судија: Лоран Диамел (Франција)
Алмерарес   15' Извештај

8 декември 2010
20:45
Баерн Минхен   3 – 0   Базел Алианц Арена, Минхен
Публика: 64,000
Судија: Мартин Хансон (Шведска)
Рибери   35'50'
Тимошчук   37'
Извештај
8 декември 2010
20:45
Клуж   1 – 1   Рома Стадион Др. Константин Радулеску, Клуж
Публика: 12,800
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Траоре   88' Извештај Бориело   21'

Група ФУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Челзи 6 5 0 1 14 4 +10 15
  Марсеј 6 4 0 2 12 3 +9 12
  Спартак Москва 6 3 0 3 7 10 −2 9
  Жилина 6 0 0 6 3 19 −16 0
15 септември 2010
20:45
Марсеј   0 – 1   Спартак Москва Стад Велодром, Марсеј
Публика: 45,729
Судија: Флориан Маер (Германија)
Извештај Азпиликуета   81' (а.г.)
15 септември 2010
20:45
Жилина   1 – 4   Челзи Стадион под Дубном, Жилина
Публика: 10,829
Судија: Бјорн Куперс (Холандија)
Оравец   55' Извештај Есиен   13'
Анелка   24',   28'
Стариџ   48'

28 септември 2010
18:30
Спартак Москва   3 – 0   Жилина Лужники Стадион, Москва
Публика: 33,124
Судија: Мартин Хансон (Шведска)
Али   34',   61'
Ибсон   89'
Извештај
28 септември 2010
20:45
Челзи   2 – 0   Марсеј Стенфорд Бриџ, Лондон
Публика: 40,675
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Тери   7'
Анелка   28' (пен..)
Извештај

19 октомври 2010
18:30
Спартак Москва   0 – 2   Челзи Лужники Стадион, Москва
Публика: 75,000
Судија: Карлос Вељаско Карбаљо (Шпанија)
Извештај Жирков   23'
Анелка   43'
19 октомври 2010
20:45
Марсеј   1 – 0   Жилина Стад Велодром, Марсеј
Публика: 49,250
Судија: Иштван Вад (Унгарија)
Диавара   48' Извештај

3 ноември 2010
20:45
Челзи   4 – 1   Москва Стенфорд Бриџ, Лондон
Публика: 40,477
Судија: Чунејт Чакир (Турција)
Анелка   49'
Дрогба   62' (пен..)
Ивановиќ   66'90+2'
Извештај Базенов   86'
3 ноември 2010
20:45
Жилина   0 – 7   Марсеј Стадион под Дубном, Жилина
Публика: 9,664
Судија: Стефан Јоханесон (Шведска)
Извештај Жињак   12'21'51'
Хајнце   24'
Реми   36'
Гонзалез   52'63'

23 ноември 2010
18:30
Спартак Москва   0 – 3   Олимпик Марсеј Лужники Стадион, Москва
Публика: 43,217
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Извештај Валбуена   18'
Реми   54'
Брандао   68'
23 ноември 2010
20:45
Челзи   2 – 1   Жилина Стенфорд Бриџ, Лондон
Публика: 40,266
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Стариџ   51'
Малуда   86'
Извештај Бело   19'

8 декември 2010
20:45
Олимпик Марсеј   1 – 0   Челзи Стад Велодром, Марсеј
Публика: 50,604
Судија: Владислав Безбородов (Русија)
Брандао   81' Извештај
8 декември 2010
20:45
Жилина   1 – 2   Спартак Москва Стадион под Дубном, Жилина
Публика: 7,208
Судија: Кевин Блом (Холандија)
Мајтан   48' Извештај Алекс   54'
Ибсон   61'

Група ГУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Реал Мадрид 6 5 1 0 15 2 +13 16
  Милан 6 2 2 2 7 7 0 8
  Ајакс 6 2 1 3 6 10 −4 7
  Осер 6 1 0 5 3 12 −9 3
15 септември 2010
20:45
Реал Мадрид   2 – 0   Ајакс Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: 69,639
Судија: Дамир Скомина (Словачка)
Анита   31' (а.г.)
Игуаин   73'
Извештај
15 септември 2010
20:45
Милан   2 – 0   Осер Сан Сиро, Милано
Публика: 69,317
Судија: Кристијан Балај (Романија)
Ибрахимовиќ   66',   69' Извештај

28 септември 2010
20:45
Осер   0 – 1   Реал Мадрид Стад де Л'Абе Дешамп, Осер
Публика: 19,525
Судија: Клаус Бо Ларсен (Данска)
Извештај Марија   82'
28 септември 2010
20:45
Ајакс   1 – 1   Милан Амстердам АренА, Амстердам
Публика: 51,276
Судија: Феликс Брих (Германија)
ел Хамуди   23' Извештај Ибрахимовиќ   37'

19 октомври 2010
20:45
Ајакс   2 – 1   Осер Амстердам АренА, Амстердам
Публика: 51,383
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
де Зеув   7'
Суарез   41'
Извештај Бирса   56'
19 октомври 2010
20:45
Реал Мадрид   2 – 0   Милан Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: 71,657
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Роналдо   13'
Озил   14'
Извештај

3 ноември 2010
20:45
Осер   2 – 1   Ајакс Стад де Л'Абе Дешан, Осер
Публика: 18,727
Судија: Марк Клетенбуг (Англија)
Самаритано   9'
Лангил   84'
Извештај Алдервиерелд   79'
3 ноември 2010
20:45
Милан   2 – 2   Реал Мадрид Сан Сиро, Милано
Публика: 76,357
Судија: Хауард Веб (Англија)
Инзаги   68'78' Извештај Игуаин   45'
Леон   90+4'

23 ноември 2010
20:45
Ајакс   0 – 4   Реал Мадрид Амстердам АренА, Амстердам
Публика: 48,491
Судија: Крег Томпсон (Шкотска)
Извештај Бензема   36'
Арбелоа   44'
Роналдо   70'81' (пен,)
23 ноември 2010
20:45
Осер   0 – 2   Милан Стад де Л'Абе Дешамп, Осер
Публика: 19,244
Судија: Дамир Скомина (Словачка)
Извештај

8 декември 2010
20:45
Реал Мадрид   4 – 0   Осер Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: 54,917
Судија: Сергеј Гумени (Белгија)
Бензема   12'72'88'
Роналдо   49'
Извештај
8 декември 2010
20:45
Милан   0 – 2   Ајакс Сан Сиро, Милано
Публика: 72,960
Судија: Клаус Бо Ларсен (Данска)
Извештај де Зеув   57'
Алдервеирелд   66'

Група ХУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Шахтјор Донецк 6 5 0 1 12 6 +6 15
  Арсенал 6 5 0 2 18 7 +11 12
  Брага 6 3 0 3 5 11 −6 9
  Партизан 6 0 0 6 2 13 −11 0
15 септември 2010
20:45
Арсенал   6 – 0   Брага Стадион Емирати, Лондон
Публика: 59,333
Судија: Алан Хамер (Луксембург)
Фабрегас   9' (пен..),   53'
Аршавин   30'
Шамак   34'
Вела   69',   84'
Извештај
15 септември 2010
20:45
Шахтјор Донецк   1 – 0   Партизан Донбас Арена, Донецк
Публика: 48,512
Судија: Карлос Веласко Карбаљо (Шпанија)
Срна   71' Извештај

28 септември 2010
20:45
Партизан   1 – 3
  Арсенал Стадион ФК Партизан, Белград
Публика: 29,348
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Клео   33' (пен..) Извештај Аршавин   15'
Шамак   71'
Скилачи   82'
28 септември 2010
20:45
Брага   0 – 3   Шахтјор Донецк Стадион на Општина Брага, Брага
Публика: 12,083
Судија: Кевин Блом (Холандија)
Извештај Адриано   56',   72'
Даглас   90+2' (пен..)

19 октомври 2010
20:45
Брага   2 – 0   Партизан Стадион на Општина Брага, Брага
Публика: 11,454
Судија: Лоран Диамел (Франција)
Лима   35'
Матеус   90'
19 октомври 2010
20:45
Арсенал   5 – 1   Шахтјор Донецк Стадион Емирати, Лондон
Публика: 60,016
Судија: Свеид Одвар Меон (Норвешка)
Сонг   19'
Нари   42'
Фабрегас   60' (пен..)
Вилшер   66'
Шамак   69'
Извештај Едуардо   82'

3 ноември 2010
20:45
Партизан   0 – 1   Брага Стадион ФК Партизан, Белград
Публика: 28,295
Судија: Мартин Хансон (Шведска)
Извештај Моизез   35'
3 ноември 2010
20:45
Шахтјор Донецк   2 – 1   Арсенал Донбас Арена, Донецк
Публика: 51,153
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Чигрински   28'
Едуардо   45'
Извештај Волкот   10'

23 ноември 2010
20:45
Брага   2 – 0   Арсенал Стадион на Општина Брага, Брага
Публика: 14,809
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Матеус   83'90+3' Извештај
23 ноември 2010
20:45
Партизан   0 – 3   Шахтјор Донецк Стадион ФК Партизан, Белград
Публика: 17,473
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Извештај Степаненко   52'
Жадсон   59'
Едуардо   68'

8 декември 2010
20:45
Арсенал   3 – 1   Партизан Стадион Емирати, Лондон
Публика: 58,845
Судија: Паоло Таљавенто (Италија)
ван Перси   30' (пен..)
Волкот   73'
Насри   77'
Извештај Клео   52'
8 декември 2010
20:45
Шахтјор Донецк   2 – 0   Брага Донбас Арена, Донецк
Публика: 47,627
Судија: Феликс Брих (Германија)
Рат   78'
Луиз Адриано   83'
Извештај

НаводиУреди