Лига на Шампиони 2010/11 нокаут фаза

Нокаут фазата од Лига на Шампиони 2010/11 ќе почне на 15 февруари 2011 и ќе заврши на 28 мај 2011 со финалето на Стадионот Вембли во Лондон. Нокаут фазата вклучува шеснаесет тимови кои завршиле на првите две места во секоја од групите во групната фаза.[1]

Во сите натпревари во нокаут фазата, освен во финалето се играат по два натпревери, со тоа што секој тим игра едене натпревар дома. Тимот кој има вкупно повеќе постигнати голови во двата натпревари продолжува во наредната рунда. Во случај вкупниот резултат да е нерешен, тимот којшто има повеќе голови на гости во двата натпревари продолужува понатаму. Ако и постигнатите голови на гости се еднакви, тогаш се играат продолженија од по триесет минути, поделени во две од по петнаесет минути. Ако се постигнат голови во продолженијата, а и вкупниот резултат е еднаков, тогаш гостинскиот тим продолжува, поради постигнати повеќе голови на гости. Ако не се постигнат голови во продолженијата, тогаш се изведуваат пенали после продолженијата.

Во жрепката за осмина-финалето, натореварите се играат помеѓу победникот од една група и второпласираниот од друга. Единствените забрани во оваа жрепка се тоа дека тимовите од иста асоцијација не смеат да играат меѓусебе и тимовите од иста група не смеат да се сретнат. Од четврт-финалето па натаму сите овие забрани не важат.

Во финалето, се игра само еден натпревар. Ако резултатот е еднаков на крајот на регуларниот дел од времето во финалето, се играат продолженија, а потоа пенали, ако резултатот сè уште е изедначен.

Сите времиња се СЕВ/СЕЛВ

Рунди и датуми на жрепка

уреди

Сите жрепки се извлекуваат во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.[2]

Фаза Рунда Датуми и време на жрепката Прв натпревар Втор натпревар
Нокаут фаза Рунда од 16 17 декември 2010
12:00 СЕВ
15–16 & 22–23 февруари 2011 8–9 & 15–16 март 2011
Четвртфинале 18 март 2011
12:00 СЕВ
5–6 април 2011 12–13 април 2011
Полуфинале 26–27 април 2011 3–4 мај 2011
Финале 28 мај 2011 на Вембли, Лондон

Квалификувани тимови

уреди
Легенда на бои
Носители во осмина-финалето
Неносители во осмина-финалето
Group Победници Второпласирани
А   Тотенхем Хотспур   Интер
Б   Шалке 04   Лион
Ц   Манчестер Јунајтед   Валенсија
Д   Барселона   Копенхаген
E   Баерн Минхен   Рома
Ф   Челзи   Марсеј
Г   Реал Мадрид   Милан
Х   Шахтјор Донецк   Арсенал

Нокаут-фаза

уреди
  Осмина-финале Четврт-финале Полуфинале Финале
                                         
   Лион 1 0 1  
   Реал Мадрид 1 3 4  
     Реал Мадрид 4 1 5  
     Тотенхем Хотспур 0 0 0  
   Милан 0 0 0
   Тотенхем Хотспур 1 0 1  
     Реал Мадрид 0 1 1  
     Барселона 2 1 3  
   Арсенал 2 1 3  
   Барселона 1 3 4  
     Барселона 5 1 6
     Шахтјор Донецк 1 0 1  
   Рома 2 0 2
   Шахтјор Донецк 3 3 6  
     Барселона 3
     Манчестер Јунајтед 1
   Интер (Г) 0 3 3  
   Баерн Минхен 1 2 3  
     Интер 2 1 3
     Шалке 04 5 2 7  
   Валенсија 1 1 2
   Шалке 04 1 3 4  
     Шалке 04 0 1 1
     Манчестер Јунајтед 2 4 6  
   Копенхаген 0 0 0  
   Челзи 2 0 2  
     Челзи 0 1 1
     Манчестер Јунајтед 1 2 3  
   Марсеј 0 1 1
   Манчестер Јунајтед 0 2 2  

Осмина-финале

уреди

Жрепката за натпреварувањата во осмина-финале беше одржана на 17 декември 2010 во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.[3] Првите нтпреваридо осминафиналето се играат на 15, 16, 22 и 23 февруари, а вторите натпревари ќе се играат на 8, 9, 15 и 16 март 2011.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Рома   2-6   Шахтјор Донецк 2-3 0-3
Милан   0-1   Тотенхем Хотспур 0-1 0-0
Валенсија   2-4   Шалке 04 1-1 1-3
Интер   3-3 (г)   Баерн Минхен 0-1 3-2
Лион   1-4   Реал Мадрид 1-1 0-3
Арсенал   3-4   Барселона 2-1 1-3
Марсеј   1-2   Манчестер Јунајтед 0-0 1-2
Копенхаген   0-2   Челзи 0-2 0-0

Прв натпревар

уреди
15 февруари 2011
20:45
Милан   0 – 1   Тотенхем Хотспур Сан Сиро, Милано
Гледачи: 75,652
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Извештај Крауч   80'

15 февруари 2011
20:45
Валенсија   1 – 1   Шалке 04 Стадион Местаља, Валенсија
Гледачи: 42,703
Судија: Алексеј Николаев (Русија)
Солдадо   17' Извештај Раул   64'

16 февруари 2011
20:45
Арсенал   2 – 1   Барселона Стадион Емирати, Лондон
Гледачи: 59,927
Судија: Никола Рицоли (Италија)
ван Перси   78'
Аршавин   83'
Извештај Виља   26'

16 февруари 2011
20:45
Рома   2 – 3   Шахтјор Донецк Стадио Олимпико, Рим
Гледачи: 35,873
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Перота   28'
Менез   61'
Извештај Жадсон   29'
Даглас   36'
Луиз Адриано   41'

22 февруари 2011
20:45
Лион   1 – 1   Реал Мадрид Стад де Жерланд, Лион
Гледачи: 40,299
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Гомиз   83' Извештај Бензема   65'

22 февруари 2011
20:45
Копенхаген   0 – 2   Челзи Паркен Стадион, Копенхаген
Гледачи: 36,713
Судија: Бјрон Куперс (Холандија)
Извештај Анелка   17'54'

23 февруари 2011
20:45
Интер   0 – 1   Баерн Минхен Сан Сиро, Милано
Гледачи: 75,925
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Извештај Гомес   90'

23 февруари 2011
20:45
Марсеј   0 – 0   Манчестер Јунајтед Стад Велодром, Марсеј
Гледачи: 57,957
Судија: Феликс Брих (Германија)
Извештај

Втор натпревар

уреди
8 март 2011
20:45
Шахтјор Донецк   3 – 0   Рома Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 46,543
Судија: Хауард Веб (Англија)
Вилијан   18'58'
Едуардо   87'
Извештај

Шахтјор Донецк победи со 6-2 во вкупен резултат.


8 март 2011
20:45
Барселона   3 – 1   Арсенал Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 95,486
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Меси   45+3'71' (пен..)
Чави   69'
Извештај Бускетс   53' (а.г.)

Барселона победи со 4-3 во вкупен резултат.


9 март 2011
20:45
Тотенхем Хотспур   0 – 0   Милан Вајт Харт Лејн, Лондон
Гледачи: 34,320
Судија: Франк Де Блекере (Белгија)
Извештај

Тотенхем Хотспур победи со 1-0 во вкупен резултат.


9 март 2011
20:45
Шалке 04   3 – 1   Валенсија Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Гледачи: 53,517
Судија: Џонас Ериксон (Шведска)
Фарфан   40'90+4'
Гаврановиќ   52'
Извештај Р. Коста   17'

Шалке 04 победи со 4-2 во вкупен резултат.'


15 март 2011
20:45
Баерн Минхен   2 – 3   Интер Алианц Арена, Минхен
Гледачи: 66,000
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Гомес   21'
Милер   31'
Извештај Ето   4'
Снајдер   63'
Пандев   88'

Баерн Минхе 3–3 Интер во вкупен резултат. Интер победи со гостински гол.


15 март 2011
20:45
Манечстер Јунајтед   2 – 1   Марсеј Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 73,996
Судија: Карлос Веласко Карбаљо (Шпанија)
Ернандес   5'75' Извештај Браун   82' (o.g.)

Манчестер Јунајтед победи со 2-1 во вкупен резултат.


16 март 2011
20:45
Реал Мадрид   3 – 0   Лион Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 70,034
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Марсело   37'
Бензема   66'
ди Марија   76'
Извештај

Реал Мадрид победи со 4-1 во вкупен резултат.


16 март 2011
20:45
Челзи   0 – 0   Копенхаген Стемфорд Бриџ, Лондон
Гледачи: 36,454
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
Извештај

Челзи побди со 2-0 во вкупен резултат.

Четвртфинале

уреди

Жрепката за трите останати рунди беше одржана на 18 март 2011 во седиштето на УЕФА во Нион. Овде немаше носители и тимовите од иста држава сега можат да играат меѓусебе.

Првите натпревари од четирите четвртфиналиња беа изиграни на 5 и 6 април, а вторите на 12 и 13 април 2011.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Реал Мадрид   5–0   Тотенхем Хотспур 4–0 1–0
Челзи   1–3   Манчестер Јунајтед 0–1 1–2
Барселона   6–1   Шахтјор Донецк 5–1 1–0
Интер   3–7   Шалке 04 2–5 1–2

Прв натпревар

уреди
5 април 2011
20:45
Реал Мадрид   4 – 0   Тотенхем Хотспур Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 77,427
Судија: Феликс Брих (Германија)
Адебајор   4'57'
Ди Марија   72'
Роналдо   87'
Извештај

5 април 2011
20:45
Интер   2 – 5   Шалке 04 Сан Сиро, Милано
Гледачи: 72,770
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Станковиќ   1'
Милито   34'
Извештај Матип   17'
Еду   40'75'
Раул   53'
Ранокија   57' (а.г.)

6 април 2011
20:45
Челзи   0 – 1   Манчестер Јунајтед Стемфорд Бриџ, Лондон
Гледачи: 37,915
Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија)
Извештај Руни   24'

6 април 2011
20:45
Барселона   5 – 1   Шахтјор Донецк Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 86,518
Судија: Крег Томас (Шкотска)
Иниеста   2'
Алвеш   34'
Пике   53'
Кеита   61'
Чави   86'
Извештај Ракитски   60'

Втор натпревар

уреди
12 април 2011
20:45
Шахтјор Донецк   0 – 1   Барселона Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 51,759
Судија: Флориан Мејер (Германија)
Извештај Меси   43'

Барселоан победи со 6-1 во вкупен резултат.


12 април 2011
20:45
Манчестер Јунајтед   2 – 1   Челзи Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 74,672
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Ернандес   43'
Парк   77'
Извештај Дрогба   77'

Манчестер Јунајтед победи со 3-1 во вкупен резултат.


13 април 2011
20:45
Шалке 04   2 – 1   Интер Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Гледачи: 54,142
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Раул   45'
Ховедес   81'
Извештај Мота   49'

Шалке 04 победи со 7-3 во вкупен резултат.


13 април 2011
20:45
Тотенхем Хотспур   0 – 1   Реал Мадрид Вајт Харт Лејн, Лондон
Гледачи: 34,311
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Извештај Роналдо   50'

Реал Мадрид победи со 5-0 во вкупен резултат.

Полуфинале

уреди

Првите натпревари се играа на 26 и 27 април, а додека вторите на 3 и 4 мај 2011.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Шалке 04   1–6   Манчестер Јунајтед 0–2 1–4
Реал Мадрид   1–3   Барселона 0–2 1–1

Прв натпревар

уреди
26 April 2011
20:45
Шалке 04   0 – 2   Манчестер Јунајтед Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Гледачи: 54,142
Судија: Карлос Веласко Карбаљо (Шпанија)
Извештај Гигс   67'
Руни   69'

27 април 2011
20:45
Реал Мадрид   0 – 2   Барселона Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 71,567
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Извештај Меси   76'87'

Втор натпревар

уреди
3 мај 2011
20:45
Барселона   1 – 1   Реал Мадрид Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 95,701
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Педро   54' Извештај Марсело   64'

Барселона победи со 3-1 во вкупен резултат.


4 мај 2011
20:45
Манчестер Јунајтед   4 – 1   Шалке 04 Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 74,687
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Валенсија   26'
Гибсон   31'
Андерсон   72'76'
Извештај Хурадо   35'

Манчестер Јунајтед победи со 6-1 во вкупен резултат.

Финале

уреди

2011 УЕФА Лига на Шампиони Финале ќе се изигра на 28 мај 2011 на Вембли во Лондон, Англија.

28 мај 2011
20:45
Барселона   3 – 1   Манчестер Јунајтед Вембли, Лондон
Гледачи: 87,695
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Педро   27'
Меси   54'
Виља   69'
Извештај Руни   34'

Наводи

уреди
  1. „2010/11 Regulations of the UEFA Champions League“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-12-05. Посетено на 2010-09-25.
  2. „2010/11 draw and match calendar“. Архивирано од изворникот на 2010-10-11. Посетено на 2010-12-11.
  3. Holders Inter face Bayern in final rematch

Надворешни врски

уреди