Казањ

(Пренасочено од Казан)

Казањ (руски: Каза́нь; татарски: Казан) — главен град на Република Татарстан, Русија, и еден од најголемите руски градови. Казањ е најголем индустриски, деловен и културен центар на татарската култура. Градот е сместен во централна европска Русија каде што се спојуваат реките Волга и Казанка.

Казањ
-  Населено место  -
Податотека:Kazan-collage.jpg
Missing map.svg
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектЗадолжителен параметар. Не може да стои празен.
Статистики

ДемографијаУреди

 
Црквата „Св. Благовештение“ во казањскиот кремљ

Според пописот од 2010 година во Казањ живееле 1,143,535 жители. Населението го сочинуваат Руси (48.6%) и Татари (47.6%). Најзастапени религии се провославието и сунитскиот ислам.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди