Рафаел ван дер Варт

Рафаел ван дер Варт (Хемскерк, 11 февруари 1983) е поранешен холандски фудбалски репрезентативец, кој моментално настапува за данскиот прволигаш Митјиланд.

Рафаел ван дер Варт
Rafael van der Vaart 2014.jpg
Ван дер Варт на тренинг со Хамбургер 2014 година.
Лични податоци
Полно име Рафаел Фердинанд Ван дер Вартt[1]
Роден на 11 февруари 1983 (1983-02-11) (38 г.)[2]
Младинска кариера
Де Кенемерс
Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2005 Ајакс 117 (52)
2005–2008 ФК Хамбургер 74 (30)
2008–2010 Реал Мадрид 58 (11)
2010–2012 Тотенхем 63 (24)
2012–2015 ФК Хамбургер 79 (16)
2015–2016 ФК Реал Бетис 7 (0)
2016– Митјиланд 15 (2)
2001–2013 Холандија 109 (25)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 11 December 2016 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 19 November 2013
Ван дер Варт во дресот на ФК Тотенхем.

Најзначителни успесиУреди

АјаксУреди

ХамбургерУреди

Реал МадридУреди

ТотенхемУреди

Репрезентација на ХоландијаУреди

Надворешни врскиУреди

  1. „FIFA Јужна Африка 2010 – List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). Посетено на 8 June 2013.
  2. „R. van der Vaart“ (холандски). Voetbal International. Посетено на 8 June 2013.