2 септември (родени)

Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 септември
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 септември
1548  Винченцо Скамоци — истакнат италијански ренесансен архитект.
1675  Вилијам Сомервиланглиски поет.
1838  Лилиуокалани — последната кралица на Хаваите.
1853  Вилхелм Оствалдгермански хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1862  Фрањо Крежмахрватски виолинист.
1901  Андреас Ембиркосгрчки поет-надреалист.
1913  Израел Гелфанд — руски математичар.
1928  Хорас Силвер — американски џез-музичар.
1933  Виктор Спинети — велшки глумец.
1935  Валентин Гафт — руски глумец.
1943  Џо Саjмонамерикански пејач.
1946  Били Престон — американски музичар.
1947  Рајко Грлиќ — хрватски режисер.
1950  Михаел Ротер — германски рок-музичар.
1952  Џими Конорс — американски тенисер.
1953  Џон Зорн — американски џез-музичар.
1955  Егон Савин — српски театарски режисер.
1956  Златан Арнаутовиќ — југословенски ракометар.
1957  Тони Алва — американски скејтер.
1958  Сергеј Главјук — руски поет.
1960  Рекс Худлербезбол играч.
1961  Карлос Валдерама — колумбиски фудбалер.
1962  Харис Шкоро — босански и југословенски фудбалер.
1963  Станислав Черчесов — руски фудбалер и тренер.
1963  Жанета Вангели — македонска сликарка.
1964  Кијану Ривс — американско-канадски глумец.
1965  Ленокс Луис — британско-канадски боксер.
1972  Сергеј Трифуновиќ — српски глумец.
1973  Џејсон Блејк — американски хокеар.
1973  Саво Милошевиќ — српски фудбалер.
1980  Хироки Јошимотојапонски автотркач
1982  Бергузар Корел — турска глумица.
1989  Алешандре Патобразилски фудбалер.
1992  Емилијано Мартинес — аргентински фудбалски голман.