ССС Про Тим

полска велосипедска екипа

ССС Про Тим (англиски: CCC Pro Team; кратенка на екипата според UCI: CPT) — полска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја. Нејзин главен спонзор е ССС, полски производител на чевли. Како косопственик на екипата е американскиот велосипедист Џим Очович, кој го основал 7-Иливен Сајклинг Тим и е негов менаџер.

ССС Про Тим
Cccteamlogo.png
UCI кодBMC (2007–2018)
CPT (од 2019)
ЛоциранСАД (2007–2018)
Полска (од 2019)
Основан2007 (2007)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиЏајант
Извршен директорЏим Очович
Спортски директорАлан Пејпер
2007–2018
2019–
БМЦ Рејсинг Тим
CCC Тим

Состав на екипатаУреди

2016Уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Дарвин Атапума (КОЛ) (1988-01-15)15 јануари 1988 (воз. 27)
  Том Боли (ШВА) (1994-01-17)17 јануари 1994 (воз. 21)
  Брент Букволтер (САД) (1984-02-16)16 февруари 1984 (воз. 31)
  Маркус Бургхарт (ГЕР) (1983-06-30)30 јуни 1983 (воз. 32)
  Грег ван Авермет (БЕЛ) (1985-05-17)17 мај 1985 (воз. 30)
  Тиџеј ван Гардерен (САД) (1988-08-12)12 август 1988 (воз. 27)
  Петер Велитс (СВК) (1985-08-12)12 август 1985 (воз. 30)
  Данило Вис (ШВА) (1985-08-26)26 август 1985 (воз. 30)
  Лоик Влиген (БЕЛ) (1993-12-20)20 декември 1993 (воз. 22)
  Флорис Гертс (ХОЛ) (1992-05-03)3 мај 1992 (воз. 23)
  Алесандро де Марки (ИТА) (1986-05-19)19 мај 1986 (воз. 29)
  Роан Денис (АВС) (1990-05-28)28 мај 1990 (воз. 25)
  Силван Дилје (ШВА) (1990-08-03)3 август 1990 (воз. 25)
  Жан Пјер Друкер (ЛУК) (1986-09-03)3 септември 1986 (воз. 29)
Велосипедист Датум на раѓање
  Филип Жилбер (БЕЛ) (1982-07-05)5 јули 1982 (воз. 33)
  Дамијано Карузо (ИТА) (1987-10-12)12 октомври 1987 (воз. 28)
  Мануел Квинцијато (ИТА) (1979-10-30)30 октомври 1979 (воз. 36)
  Штефан Кинг (ШВА) (1993-11-16)16 ноември 1993 (воз. 22)
  Амаел Моанар (ФРА) (1982-02-02)2 февруари 1982 (воз. 33)
  Даниел Ос (ИТА) (1987-01-13)13 јануари 1987 (воз. 28)
  Ричи Порт (АВС) (1985-01-30)30 јануари 1985 (воз. 30)
  Џои Роскопф (САД) (1989-09-05)5 септември 1989 (воз. 26)
  Самуел Санчез (ШПА) (1978-02-05)5 февруари 1978 (воз. 37)
  Мануел Сени (ИТА) (1992-03-11)11 март 1992 (воз. 23)
  Дилан Тенс (БЕЛ) (1992-03-01)1 март 1992 (воз. 23)
  Тејлор Фини (САД) (1990-06-27)27 јуни 1990 (воз. 25)
  Бен Херманс (БЕЛ) (1986-06-08)8 јуни 1986 (воз. 29)
  Рик Цабел (ГЕР) (1993-12-07)7 декември 1993 (воз. 22)
  Михаел Шер (ШВА) (1986-09-29)29 септември 1986 (воз. 29)

2017Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Том Боли  17 јануари 1994BMC Development (2015)
  Брент Букволтер  16 февруари 1984VMG Racing (2007)
  Брам Велтен   (1 авг–31 дек, стажант)29 март 1997BMC Development (2017)
  Франсиско Вентосо  6 мај 1982Мовистар (2016)
  Данило Вис  26 август 1985Atlas-Romer's Hausbäckerei (2007)
  Лоик Влиген  20 декември 1993
  Флорис Гертс  3 мај 1992BMC Development (2015)
  Роан Денис  28 мај 1990
  Силван Дилје  3 август 1990BMC Development (2013)
  Жан Пјер Друкер  3 септември 1986Ванти-Груп Гобер (2014)
  Мартин Елмигер  23 септември 1978ИАМ (2016)
  Дамијано Карузо  12 октомври 1987Cannondale (2014)
  Мануел Квинцијато  30 октомври 1979Liquigas-Doimo (2010)
  Штефан Кинг  16 ноември 1993BMC Development (2014)
  Патрик Милер   (1 авг–31 дек, стажант)18 април 1996BMC Development (2017)
  Амаел Моанар  2 февруари 1982Кофидис (2010)
  Даниел Ос  13 јануари 1987Liquigas-Cannondale (2012)
  Ричи Порт  30 јануари 1985Тим Скај (2015)
  Џои Роскопф  5 септември 1989Hincapie Sportswear Development (2014)
  Николас Роуш  3 јули 1984Тим Скај (2016)
  Самуел Санчес   (19 фев–5 окт, Фуснота)5 февруари 1978Euskaltel Euskadi (2013)
  Мануел Сени  11 март 1992Colpack (2014)
  Мајлс Скотсон  18 јануари 1994Illuminate (2016)
  Дилан Тенс  1 март 1992BMC Development (2014)
  Килијан Франкини  26 јануари 1994BMC Development (2016)
  Бен Херманс  8 јуни 1986RadioShack-Leopard (2013)
  Михаел Шер  29 септември 1986Астана (2009)
  Грег ван Авермет  17 мај 1985Omega Pharma-Lotto (2010)
  Тиџеј ван Гардерен  12 август 1988HTC-Highroad (2011)
  Нејтан ван Хојдонк   (15 мај–31 дек)12 октомври 1995
  Алесандро де Марки  19 мај 1986Cannondale (2014)

Фуснота: Самуел Санчес, отпуштен поради допинг[1]

2018Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Патрик Бевин  15 февруари 1991Cannondale-Drapac (2017)
  Алберто Бетиол  29 октомври 1993Cannondale-Drapac (2017)
  Том Боли  17 јануари 1994BMC Development (2015)
  Брент Букволтер  16 февруари 1984VMG Racing (2007)
  Франсиско Вентосо  6 мај 1982Мовистар (2016)
  Данило Вис  26 август 1985Atlas-Romer's Hausbäckerei (2007)
  Лоик Влиген  20 декември 1993
  Сајмон Геранс  16 мај 1980Орика-Скот (2017)
  Роан Денис  28 мај 1990
  Жан Пјер Друкер  3 септември 1986Ванти-Груп Гобер (2014)
  Дамијано Карузо  12 октомври 1987Cannondale (2014)
  Штефан Кинг  16 ноември 1993BMC Development (2014)
  Ричи Порт  30 јануари 1985Тим Скај (2015)
  Џои Роскопф  5 септември 1989Hincapie Sportswear Development (2014)
  Николас Роуш  3 јули 1984Тим Скај (2016)
  Јирген Рулантс  2 јули 1985Лото-Судал (2017)
  Мајлс Скотсон  18 јануари 1994Illuminate (2016)
  Дилан Тенс  1 март 1992BMC Development (2014)
  Килијан Франкини  26 јануари 1994BMC Development (2016)
  Михаел Шер  29 септември 1986Астана (2009)
  Грег ван Авермет  17 мај 1985Omega Pharma-Lotto (2010)
  Тиџеј ван Гардерен  12 август 1988HTC-Highroad (2011)
  Нејтан ван Хојдонк  12 октомври 1995
  Алесандро де Марки  19 мај 1986Cannondale (2014)

2019Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Амаро Антунес  27 ноември 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Вил Барта  6 јануари 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
  Патрик Бевин  15 февруари 1991Cannondale-Drapac (2017)
  Павел Бернас  24 мај 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Франсиско Вентосо  6 мај 1982Мовистар (2016)
  Лукаш Вишњовски  7 декември 1991Тим Скај (2018)
  Зимон Гешке  13 март 1986Санвеб (2018)
  Камил Градек  17 септември 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Јонас Кох  25 јуни 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Јакуб Маречко  30 април 1994Вилиер Триестина-Селе Италија (2018)
  Лукаш Овсјан  24 февруари 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Серж Пауелс  21 ноември 1983Дименжн Дата (2018)
  Џои Роскопф  5 септември 1989Hincapie Sportswear Development (2014)
  Шимон Сајнок  24 август 1997ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Рикардо Цојдл  8 април 1988Felbermayr Simplon Wels (2018)
  Јосеф Черни  11 мај 1993Elkov-Author (2018)
  Михаел Шер  29 септември 1986Астана (2009)
  Грег ван Авермет  17 мај 1985Omega Pharma-Lotto (2010)
  Гијом ван Кејрсбулк  14 февруари 1991Ванти-Груп Гобер (2018)
  Нејтан ван Хојдонк  12 октомври 1995
  Гејс ван Хуке  12 ноември 1991Лото НЛ-Џамбо (2018)
  Алесандро де Марки  19 мај 1986Cannondale (2014)
  Виктор де ла Парте  22 јуни 1986Мовистар (2018)
  Лауренс тен Дам  13 ноември 1980Санвеб (2018)

2020Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Вил Барта  6 јануари 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
  Патрик Бевин  15 февруари 1991Cannondale-Drapac (2017)
  Атила Валтер  12 јуни 1998CCC Development (2019)
  Франсиско Вентосо  6 мај 1982Мовистар (2016)
  Лукаш Вишњовски  7 декември 1991Тим Скај (2018)
  Зимон Гешке  13 март 1986Санвеб (2018)
  Камил Градек  17 септември 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Илнур Закарин  15 септември 1989Катјуша-Алпесин (2019)
  Јонас Кох  25 јуни 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Павел Кочетков  7 март 1986Катјуша-Алпесин (2019)
  Камил Малецки  2 јануари 1996CCC Development (2019)
  Јакуб Маречко  30 април 1994Вилиер Триестина-Селе Италија (2018)
  Фаусто Маснада  6 ноември 1993Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
  Михал Палута  4 октомври 1995CCC Development (2019)
  Серж Пауелс  21 ноември 1983Дименжн Дата (2018)
  Џои Роскопф  5 септември 1989Hincapie Sportswear Development (2014)
  Шимон Сајнок  24 август 1997ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Матео Трентин  2 август 1989Мичелтон-Скот (2019)
  Јан Хирт  21 јануари 1991Астана (2019)
  Георг Цимерман  11 октомври 1997Tirol-KTM (2019)
  Јосеф Черни  11 мај 1993Elkov-Author (2018)
  Михаел Шер  29 септември 1986Астана (2009)
  Грег ван Авермет  17 мај 1985Omega Pharma-Lotto (2010)
  Гијом ван Кејрсбулк  14 февруари 1991Ванти-Груп Гобер (2018)
  Нејтан ван Хојдонк  12 октомври 1995
  Гејс ван Хуке  12 ноември 1991Лото НЛ-Џамбо (2018)
  Алесандро де Марки  19 мај 1986Cannondale (2014)
  Виктор де ла Парте  22 јуни 1986Мовистар (2018)

НаводиУреди

  1. [1], bmc-switzerland.com.

Надворешни врскиУреди