Декојнинк-Квик Степ

белгиска велосипедска трка

Квик-Степ Флорс (кратенка според UCI: QST) — белгиска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во Светската турнеја. Екипата е предводена од Патрик Лефевер, додека спортски директори на екипата се Давиде Брамати, Вилфрид Петерс, Рик ван Слике, Том Стелс, Брајан Холм и Јан Шафрат.

Квик-Степ Флорс
Quick-Step Floors logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодQSТ
ЛоциранБелгија
Основан2003 (2003)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиСпешалајзд
Клучни кадри
Извршен директорПатрик Лефевр
Спортски директорБрајан Холм
Историја на тимското име
2003–2004
2005
2006–2007
2008–2011
2012–2014

2015–2016
2017–
Квик Степ-Давитамон
Квик Степ-Инерџетик
Квик Степ-Инерџетик
Квик Степ
Омера Фарма-Квик Степ
Етикс-Квик Степ
Квик-Степ Флорс
Дрес на Декојнинк-Квик Степ

Дрес

Состав на екипатаУреди

2016Уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Жилијан Алафилип (ФРА) (1992-06-11)11 јуни 1992 (воз. 23)
  Том Бонен (БЕЛ) (1980-10-15)15 октомври 1980 (воз. 35)
  Џанлука Брамбила (ИТА) (1987-08-22)22 август 1987 (воз. 28)
  Максим Буе (ФРА) (1986-11-03)3 ноември 1986 (воз. 29)
  Петр Вакоч (ЧЕШ) (1992-07-11)11 јули 1992 (воз. 23)
  Гијом ван Кејрсбулк (БЕЛ) (1991-02-14)14 февруари 1991 (воз. 24)
  Стејн Ванденберг (БЕЛ) (1984-04-25)25 април 1984 (воз. 31)
  Мартин Велитс (СВК) (1985-02-21)21 февруари 1985 (воз. 30)
  Жилиен Вермот (БЕЛ) (1989-07-26)26 јули 1989 (воз. 26)
  Карлос Верона (ШПА) (1992-11-04)4 ноември 1992 (воз. 23)
  Лукаш Вишњовски (ПОЛ) (1991-12-07)7 декември 1991 (воз. 24)
  Фернандо Гавирија (ШПА) (1994-08-19)19 август 1994 (воз. 21)
  Давид де ла Круз (ШПА) (1989-05-06)6 мај 1989 (воз. 26)
  Лауренс де Плус (БЕЛ) (1995-09-04)4 септември 1995 (воз. 20)
  Боб Јунгелс (ЛУК) (1992-09-22)22 септември 1992 (воз. 23)
Велосипедист Датум на раѓање
  Илјо Кејсе (БЕЛ) (1982-12-21)21 декември 1982 (воз. 33)
  Марсел Кител (ГЕР) (1988-05-11)11 мај 1988 (воз. 27)
  Родриго Контрерас (КОЛ) (1994-06-02)2 јуни 1994 (воз. 21)
  Ив Ламперт (БЕЛ) (1991-04-10)10 април 1991 (воз. 24)
  Даниел Мартин (ИРС) (1986-08-20)20 август 1986 (воз. 29)
  Тони Мартин (ГЕР) (1985-04-23)23 април 1985 (воз. 30)
  Давиде Мартинели (ИТА) (1993-05-31)31 мај 1993 (воз. 22)
  Џани Мерсман (БЕЛ) (1985-12-05)5 декември 1985 (воз. 30)
  Николас Мес (БЕЛ) (1986-04-09)9 април 1986 (воз. 29)
  Максимилијано Ричезе (АРГ) (1983-03-07)7 март 1983 (воз. 32)
  Фабио Сабатини (ИТА) (1985-02-18)18 февруари 1985 (воз. 30)
  Питер Сери (БЕЛ) (1988-11-21)21 ноември 1988 (воз. 27)
  Ники Терпстра (ХОЛ) (1984-05-18)18 мај 1984 (воз. 31)
  Матео Трентин (ИТА) (1989-08-02)2 август 1989 (воз. 26)
  Здењек Штибар (ЧЕШ) (1985-12-11)11 декември 1985 (воз. 30)

2017Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Давид де ла Крус 6 мај 1989Тим НетАп-Ендура (2014)
  Боб Јунгелс 22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
  Жилијан Алафилип 11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
  Џек Бауер  7 април 1985ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Том Бонен  (1 јан–10 апр, Фуснота)15 октомври 1980Discovery Channel (2002)
  Џанлука Брамбила 22 август 1987Бардијани ЦСФ Фаизане (2012)
  Петр Вакоч 11 јули 1992Klein Constantia (2013)
  Мартин Велитс 21 февруари 1985HTC-Highroad (2011)
  Жилиен Вермот 26 јули 1989Beveren 2000 (2010)
  Фернандо Гавирија 19 август 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
  Дрис Девенинс 22 јули 1983ИАМ (2016)
  Тим Деклерк 21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
  Филип Жилбер 5 јули 1982БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Реми Кавања 10 август 1995Klein Constantia (2016)
  Ерос Капеки 13 јуни 1986Астана (2016)
  Пшемислав Касперкевич  (1 авг–31 авг, стажант)1 март 1994An Post-ChainReaction (2017)
  Илјо Кејсе 21 декември 1982
  Марсел Кител 11 мај 1988Тим ДСМ (2015)
  Ив Ламперт 10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Даниел Мартин  20 август 1986ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2015)
  Давиде Мартинели 31 мај 1993Colpack (2015)
  Енрик Мас 7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
  Алваро Одег  (1 авг–-, стажант)16 септември 1996
  Максимилијано Ричезе 7 март 1983Лампре-Мерида (2015)
  Фабио Сабатини 18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Питер Сери 21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
  Ники Терпстра 18 мај 1984Milram (2010)
  Матео Трентин 2 август 1989Рот-Акрос (2010)
  Максимилијан Шахман 9 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Здењек Штибар 11 декември 1985
  Лауренс де Плус 4 септември 1995Lotto-Soudal U23 (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Том Бонен , крај на кариера

2018Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Фабио Јакобсен 31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
  Боб Јунгелс 22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
  Жилијан Алафилип 11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
  Каспер Асгрен  (1 апр–31 дек)8 февруари 1995
  Петр Вакоч 11 јули 1992Klein Constantia (2013)
  Елија Вивијани 7 февруари 1989Тим Скај (2017)
  Фернандо Гавирија 19 август 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
  Дрис Девенинс 22 јули 1983ИАМ (2016)
  Тим Деклерк 21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
  Филип Жилбер 5 јули 1982БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Реми Кавања 10 август 1995Klein Constantia (2016)
  Ерос Капеки 13 јуни 1986Астана (2016)
  Илјо Кејсе 21 декември 1982
  Ив Ламперт 10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Давиде Мартинели 31 мај 1993Colpack (2015)
  Енрик Мас 7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
  Михаел Меркев 30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
  Хонатан Нарваес 4 март 1997Хагенс Берман-Аксеон (2017)
  Џејмс Нокс  4 ноември 1995Wiggins (2017)
  Алваро Одег 16 септември 1996
  Максимилијано Ричезе 7 март 1983Лампре-Мерида (2015)
  Фабио Сабатини 18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Флоријан Сенешал 10 јули 1993Кофидис (2017)
  Питер Сери 21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
  Ники Терпстра 18 мај 1984Milram (2010)
  Микел Фрелих Хоноре  (1 авг–31 дек, стажант)21 јануари 1997
  Максимилијан Шахман 9 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Здењек Штибар 11 декември 1985
  Лауренс де Плус 4 септември 1995Lotto-Soudal U23 (2015)
Извор: UCI

2019Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Фабио Јакобсен 31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
  Боб Јунгелс 22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
  Жилијан Алафилип 11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
  Каспер Асгрен 8 февруари 1995
  Петр Вакоч 11 јули 1992Klein Constantia (2013)
  Елија Вивијани 7 февруари 1989Тим Скај (2017)
  Дрис Девенинс 22 јули 1983ИАМ (2016)
  Тим Деклерк 21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
  Ремко Евенепул 25 јануари 2000
  Филип Жилбер 5 јули 1982БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Реми Кавања 10 август 1995Klein Constantia (2016)
  Ерос Капеки 13 јуни 1986Астана (2016)
  Илјо Кејсе 21 декември 1982
  Ив Ламперт 10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Давиде Мартинели 31 мај 1993Colpack (2015)
  Енрик Мас 7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
  Михаел Меркев 30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
  Џејмс Нокс  4 ноември 1995Wiggins (2017)
  Алваро Одег 16 септември 1996
  Максимилијано Ричезе 7 март 1983Лампре-Мерида (2015)
  Фабио Сабатини 18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Флоријан Сенешал 10 јули 1993Кофидис (2017)
  Питер Сери 21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
  Микел Фрелих Хоноре 21 јануари 1997
  Јаник Штајмле  (1 авг–31 дек, стажант)4 април 1996
  Здењек Штибар 11 декември 1985
  Samuel Gaze  (1 авг–31 дек, стажант)12 декември 1995
Извор: UCI

2020Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Фабио Јакобсен 31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
  Боб Јунгелс 22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
  Жилијан Алафилип 11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
  Жоао Педро Алмеида 5 август 1998Хагенс Берман Аксеон (2019)
  Шејн Арчболд 2 февруари 1989
  Каспер Асгрен 8 февруари 1995
  Давиде Балерини 21 септември 1994Астана (2019)
  Андреа Баџоли 23 март 1999Colpack (2019)
  Сем Бенет  16 октомври 1990Бора-Хансгрое (2019)
  Маури Вансевенант  (1 јул–31 дек)1 јуни 1999EFC-L&R-Vulsteke (2019)
  Ијан Гарисон 14 април 1998Хагенс Берман Аксеон (2019)
  Дрис Девенинс 22 јули 1983ИАМ (2016)
  Тим Деклерк 21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
  Ремко Евенепул 25 јануари 2000
  Реми Кавања 10 август 1995Klein Constantia (2016)
  Матија Катанео 25 октомври 1990Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
  Илјо Кејсе 21 декември 1982
  Ив Ламперт 10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Фаусто Маснада  (19 авг–31 дек)6 ноември 1993
  Михаел Меркев 30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
  Џејмс Нокс  4 ноември 1995Wiggins (2017)
  Алваро Одег 16 септември 1996
  Флоријан Сенешал 10 јули 1993Кофидис (2017)
  Питер Сери 21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
  Стејн Стелс 21 август 1989Ромпот-Шарл (2019)
  Микел Фрелих Хоноре 21 јануари 1997
  Јаник Штајмле 4 април 1996
  Здењек Штибар 11 декември 1985
  Берт ван Лерберге 29 септември 1992Кофидис (2019)
Извор: UCI

Надворешни врскиУреди