БМЦ Рејсинг Тим

американска велосипедска екипа

БМЦ Рејсинг Тим (англиски: BMC Racing Team; кратенка на екипата според UCI: BMC) — американска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја. Нејзин главен спонзор е БМЦ, швајцарски производител на рамки за велосипеди. Како косопственик на екипата е американскиот велосипедист Џим Очович, кој го основал 7-Иливен Сајклинг Тим и е негов менаџер.

БМЦ Рејсинг Тим
BMC Racing Team logo.svg
UCI код BMC
Лоциран САД
Основан 2007 (2007)
Статус UCI World Tour екипа
Велосипеди БМЦ
Извршен директор Џим Очович
Спортски директор Алан Пејпер
2007– БМЦ Рејсинг Тим
Дрес на БМЦ Рејсинг Тим

Дрес

Содржина

Состав на екипатаУреди

2016Уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Дарвин Атапума (КОЛ) (1988-01-15)15 јануари 1988 (воз. 27)
  Том Боли (ШВА) (1994-01-17)17 јануари 1994 (воз. 21)
  Брент Букволтер (САД) (1984-02-16)16 февруари 1984 (воз. 31)
  Маркус Бургхарт (ГЕР) (1983-06-30)30 јуни 1983 (воз. 32)
  Грег ван Авермет (БЕЛ) (1985-05-17)17 мај 1985 (воз. 30)
  Тиџеј ван Гардерен (САД) (1988-08-12)12 август 1988 (воз. 27)
  Петер Велитс (СВК) (1985-08-12)12 август 1985 (воз. 30)
  Данило Вис (ШВА) (1985-08-26)26 август 1985 (воз. 30)
  Лоик Влиген (БЕЛ) (1993-12-20)20 декември 1993 (воз. 22)
  Флорис Гертс (ХОЛ) (1992-05-03)3 мај 1992 (воз. 23)
  Алесандро де Марки (ИТА) (1986-05-19)19 мај 1986 (воз. 29)
  Роан Денис (АВС) (1990-05-28)28 мај 1990 (воз. 25)
  Силван Дилје (ШВА) (1990-08-03)3 август 1990 (воз. 25)
  Жан Пјер Друкер (ЛУК) (1986-09-03)3 септември 1986 (воз. 29)
Велосипедист Датум на раѓање
  Филип Жилбер (БЕЛ) (1982-07-05)5 јули 1982 (воз. 33)
  Дамијано Карузо (ИТА) (1987-10-12)12 октомври 1987 (воз. 28)
  Мануел Квинцијато (ИТА) (1979-10-30)30 октомври 1979 (воз. 36)
  Штефан Кинг (ШВА) (1993-11-16)16 ноември 1993 (воз. 22)
  Амаел Моанар (ФРА) (1982-02-02)2 февруари 1982 (воз. 33)
  Даниел Ос (ИТА) (1987-01-13)13 јануари 1987 (воз. 28)
  Ричи Порт (АВС) (1985-01-30)30 јануари 1985 (воз. 30)
  Џои Роскопф (САД) (1989-09-05)5 септември 1989 (воз. 26)
  Самуел Санчез (ШПА) (1978-02-05)5 февруари 1978 (воз. 37)
  Мануел Сени (ИТА) (1992-03-11)11 март 1992 (воз. 23)
  Дилан Тенс (БЕЛ) (1992-03-01)1 март 1992 (воз. 23)
  Тејлор Фини (САД) (1990-06-27)27 јуни 1990 (воз. 25)
  Бен Херманс (БЕЛ) (1986-06-08)8 јуни 1986 (воз. 29)
  Рик Цабел (ГЕР) (1993-12-07)7 декември 1993 (воз. 22)
  Михаел Шер (ШВА) (1986-09-29)29 септември 1986 (воз. 29)

2017Уреди

Team roster
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
  Том Боли   17 јануари 1994 BMC Development (2015)
  Брент Букволтер   16 февруари 1984 VMG Racing (2007)
  Брам Велтен   (1 авг–31 дек, стажант) 29 март 1997 BMC Development (2017)
  Франсиско Вентосо   6 мај 1982 Мовистар (2016)
  Данило Вис   26 август 1985 Atlas-Romer's Hausbäckerei (2007)
  Лоик Влиген   20 декември 1993 BMC Development (2015)
  Флорис Гертс   3 мај 1992 BMC Development (2015)
  Роан Денис   28 мај 1990 Гармин-Шарп (2014)
  Силван Дилје   3 август 1990 BMC Development (2013)
  Жан Пјер Друкер   3 септември 1986 Ванти-Груп Гобер (2014)
  Мартин Елмигер   23 септември 1978 ИАМ (2016)
  Дамијано Карузо   12 октомври 1987 Cannondale (2014)
  Мануел Квинцијато   30 октомври 1979 Liquigas-Doimo (2010)
  Штефан Кинг   16 ноември 1993 BMC Development (2014)
  Патрик Милер   (1 авг–31 дек, стажант) 18 април 1996 BMC Development (2017)
  Амаел Моанар   2 февруари 1982 Кофидис (2010)
  Даниел Ос   13 јануари 1987 Liquigas-Cannondale (2012)
  Ричи Порт   30 јануари 1985 Тим Скај (2015)
  Џои Роскопф   5 септември 1989 Hincapie Sportswear Development (2014)
  Николас Роуш   3 јули 1984 Тим Скај (2016)
  Самуел Санчез   (1 јан–4 окт, Фуснота) 5 февруари 1978 Euskaltel Euskadi (2013)
  Мануел Сени   11 март 1992 Colpack (2014)
  Мајлс Скотсон   18 јануари 1994 Illuminate (2016)
  Дилан Тенс   1 март 1992 BMC Development (2014)
  Килијан Франкини   26 јануари 1994 BMC Development (2016)
  Бен Херманс   8 јуни 1986 RadioShack-Leopard (2013)
  Михаел Шер   29 септември 1986 Астана (2009)
  Грег ван Авермет   17 мај 1985 Omega Pharma-Lotto (2010)
  Тиџеј ван Гардерен   12 август 1988 HTC-Highroad (2011)
  Нејтан ван Хојдонк   (15 мај–31 дек) 12 октомври 1995 BMC Development (2017)
  Алесандро де Марки   19 мај 1986 Cannondale (2014)

Фуснота: Самуел Санчез, отпуштен поради допинг[1]

2018Уреди

Team roster
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
  Патрик Бевин   2 мај 1991 Канондејл-Драпак (2017)
  Алберто Бетиол   29 октомври 1993 Канондејл-Драпак (2017)
  Том Боли   17 јануари 1994 BMC Development (2015)
  Брент Букволтер   16 февруари 1984 VMG Racing (2007)
  Франсиско Вентосо   6 мај 1982 Мовистар (2016)
  Данило Вис   26 август 1985 Atlas-Romer's Hausbäckerei (2007)
  Лоик Влиген   20 декември 1993 BMC Development (2015)
  Сајмон Геранс   16 мај 1980 Орика-Скот (2017)
  Роан Денис   28 мај 1990 Гармин-Шарп (2014)
  Жан Пјер Друкер   3 септември 1986 Ванти-Груп Гобер (2014)
  Дамијано Карузо   12 октомври 1987 Cannondale (2014)
  Штефан Кинг   16 ноември 1993 BMC Development (2014)
  Ричи Порт   30 јануари 1985 Тим Скај (2015)
  Џои Роскопф   5 септември 1989 Hincapie Sportswear Development (2014)
  Николас Роуш   3 јули 1984 Тим Скај (2016)
  Јирген Рулантс   2 јули 1985 Лото-Судал (2017)
  Мајлс Скотсон   18 јануари 1994 Illuminate (2016)
  Дилан Тенс   1 март 1992 BMC Development (2014)
  Килијан Франкини   26 јануари 1994 BMC Development (2016)
  Михаел Шер   29 септември 1986 Астана (2009)
  Грег ван Авермет   17 мај 1985 Omega Pharma-Lotto (2010)
  Тиџеј ван Гардерен   12 август 1988 HTC-Highroad (2011)
  Нејтан ван Хојдонк   12 октомври 1995 BMC Development (2017)
  Алесандро де Марки   19 мај 1986 Cannondale (2014)

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди