Светска турнеја на UCI 2012


Светската турнеја 2012 била четврта сезона на системот за рангирање започнат од Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) во 2009. Серијата започнала со првата етапа на Тур Даун Андер на 17 јануари и се состоела од 14 етапни трки, 14 еднодневни трки и еден екипен хронометар (кој се броел само за екипниот поредок). Трката околу Хангџоу, која првично била вклучена во списокот на трки, била одложена за 2013.[1]

Светска турнеја на UCI 2012
Второ издание на Светска турнеја на UCI
Поединости
Датуми17 јануари – 14 октомври
МестаЕвропа, Канада, Австралија и Кина
Трки29
Прваци
Поединечен пласманХоаким Родригес (Катјуша)
Екипен пласманТим Скај
Државен пласманШпанија
2011
2013

Екипи уреди

во Светската турнеја се натпреваруваат 18 UCI ProTour екипи заедно со екипи од UCI Professional Continental, или државни репрезентации, кои можат да бидат повикани од организаторите на секој настан. ProTour екипите, кои се обврзани да учествуваат на сите 29 настани, се:

ГринЕЏ (позната како Орика-ГринЕЏ од мај наваму) е нова екипа, додека ФДЖ-БигМет го повратил својот ProTour статус, кој го изгубил претходната сезона. Овие екипи ги заменија ХТЦ-Хајроад, кој се распушти по 21 година и Тим РадиоШек, кој главно се спои со Леопард Трек да го создадат РадиоШек-Нисан. Други делумни спојување се Квик Степ стана Омега Парма-Квик Степ, додека досегашниот Омега Парма-Лото стана Лото-Белисол. Две екипи ги промениле имињата со цел да ги одразат промените во спонзорите: Тим Саксо Банк го вратила претходната име, познато како Саксо Банк-СанГард во 2011, пред да стане Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк во јуни; додека додавањето на нов спонзор го променило името на екипата Гармин-Баракуда во Гармин-Шарп.

Настани уреди

Сите 27 настани од Светска турнеја на UCI 2011 биле вклучени, а E3 Харелбеке, еднодневна трка во Белгија, и Светското првенство во екипен хронометар, биле додадени.[2]

Трка Датум Победник Втор Трет Други бодови[3]
(4. место, па надолу)
Етапни бодови
  Тур Даун Андер 17–22 јануари   Сајмон Геранс (АВС) 100 бода   Алехандро Валверде (ШПА) 80 бода   Тијаго Машадо (ПОР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Париз-Ница 4–11 март   Бредли Вигинс (ВБР) 100 бода   Ливе Вестра (ХОЛ) 80 бода   Алехандро Валверде (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Тирено-Адријатико 7–13 март   Винченцо Нибали (ИТА) 100 бода   Крис Хорнер (САД) 80 бода   Роман Кројцигер (ЧЕШ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Милано-Санремо 17 март   Сајмон Геранс (АВС) 100 бода   Фабијан Канчелара (ШВА) 80 бода   Винченцо Нибали (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Волта а Каталуња 19–25 март   Михаел Албасини (ШВА) 100 бода   Самуел Санчес (ШПА) 80 бода   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  E3 Харелбеке 23 март   Том Бонен (БЕЛ) 80 бода   Оскар Фреир (ШПА) 60 бода   Бернхард Ајзел (АВТ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Гент-Вевелгем 25 март   Том Бонен (БЕЛ) 80 бода   Петер Саган (СВК) 60 бода   Мати Брешел (ДАН) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Трка околу Фландрија 1 април   Том Бонен (БЕЛ) 100 бода   Филипо Поцато (ИТА) 0 бода[4]   Алесандро Балан (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Трка околу Баскија 2–7 април   Самуел Санчес (ШПА) 100 бода   Хоаким Родригес (ШПА) 80 бода   Бауке Молема (ХОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Париз-Рубе 8 април   Том Бонен (БЕЛ) 100 бода   Себастјен Тиржо (ФРА) 0 бода[4]   Алесандро Балан (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Амстел Голд Рејс 15 април   Енрико Гаспарото (ИТА) 80 бода   Јеле Ванендерт (БЕЛ) 60 бода   Петер Саган (СВК) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Флеш Валон 18 април   Хоаким Родригес (ШПА) 80 бода   Михаел Албасини (ШВА) 60 бода   Филип Жилбер (БЕЛ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Лиеж-Бастон-Лиеж 22 април   Максим Иглински (КАЗ) 100 бода   Винченцо Нибали (ИТА) 80 бода   Енрико Гаспарото (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Тур де Романди 24-29 април   Бредли Вигинс (ВБР) 100 бода   Ендру Талански (САД) 80 бода   Руј Кошта (ПОР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Џиро д’Италија 5–27 мај   Рајдер Хесједал (КАН) 170 бода   Хоаким Родригес (ШПА) 130 бода   Томас де Гент (БЕЛ) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
  Критериум ду Дофине 3–10 јуни   Бредли Вигинс (ВБР) 100 бода   Мајкл Роџерс (АВС) 80 бода   Кедел Еванс (АВС) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Тур де Свис 9-17 јуни   Руј Кошта (ПОР) 100 бода   Френк Шлек (ЛУКС) 80 бода   Леви Лајпхајмер (САД) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Тур де Франс 30 јуни - 22 јули   Бредли Вигинс (ВБР) 200 бода   Крис Фрум (ВБР) 150 бода   Винченцо Нибали (ИТА) 120 бода 110, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 24, 20, 16, 12, 10, 8, 6, 4 20, 10, 6, 4, 2
  Трка околу Полска 10-16 јули   Морено Мозер (ИТА) 100 бода   Михал Квјатковски (ПОЛ) 80 бода   Серхио Енао (КОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
   Енеко Тур 6–12 август   Ларс Бом (ХОЛ) 100 бода   Силвен Шаванел (ФРА) 80 бода   Ники Терпстра (ХОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
  Класика де Сан Себастијан 14 август   Луис Леон Санчес (ШПА) 80 бода   Сајмон Геранс (АВС) 60 бода   Џани Мерсман (БЕЛ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  Вуелта а Еспања 18 август - 9 септември   Алберто Контадор (ШПА) 170 бода   Алехандро Валверде (ШПА) 130 бода   Хоаким Родригес (ШПА) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
  Ватенфал Класик 19 август   Арно Демар (ФРА) 80 бода   Андре Грајпел (ГЕР) 60 бода   Џакомо Ницоло (ИТА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  ГП Уест-Франција 26 август   Едвалд Боасон Хаген (НОР) 80 бода   Руј Кошта (ПОР) 60 бода   Хајнрих Хауслер (АВС) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  ГП Квебек 7 септември   Сајмон Геранс (АВС) 80 бода   Грег ван Авермат (БЕЛ) 60 бода   Руј Кошта (ПОР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  ГП Монтреал 9 септември   Ларс Петер Нордхауг (НОР) 80 бода   Морено Мозер (ИТА) 60 бода   Александар Колобнев (РУС) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
  ТТТ на Светските првенства[5] 16 септември Омега Парма-Квик Степ 200 бода Аксент.џобс-Вилемс Веранда 170 бода Орика-ГринЕЏ 140 бода 130, 120, 110, 100, 90, 80, 70 нема
  Џиро ди Ломбардија 29 септември   Хоаким Родригес (ШПА) 100 бода   Самуел Санчес (ШПА) 80 бода   Ригоберто Уран (КОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
  Трка околу Пекинг 10-14 октомври   Тони Мартин (ГЕР) 100 бода   Франческо Гаваци (ИТА) 80 бода   Едвалд Боасон Хаген (НОР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1

† Светското првенство во екипен хронометар донело бодови само за екипниот поредок, не и во поединечниот или националнионал.

Поредок уреди

Поредокот по Трка околу Пекинг е следен:[6]

Поединечен уреди

Возачите изедначени со ист број на бодови се рангирани по бројот на победи, потоа бројот на втори места, трети места, и така натаму, на настаните и етапите од Светската турнеја.[7]

Место Име Екипа Бодови
1   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 692
2   Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај 601
3   Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 410
4   Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл 400
5   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 394
6   Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 390
7   Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 376
8   Петер Саган (СВК) Ликвигас-Канондејл 351
9   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади 332
10   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим 320
11   Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај 317
12   Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк 290
13   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Шарп 241
14   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол 237
15   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај 199
16   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп 196
17   Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај 194
18   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк 194
19   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај 194
20   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана 189
21   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД 184
22   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД 184
23   Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ 183
24   Кедел Еванс (АВС) Аксент.џобс-Вилемс Веранда 182
25   Оскар Фреир (ШПА) Катјуша 181
 • 248 возачи досега забележале бодови. 40 други возачи завршиле на места, кои им носат бодови, но тие не им се доделени, бидејќи се членови на не-ProTour екипи.[8]

Екипен уреди

Екипниот поредок се пресметува со додавање на бодовите на врвните пет возачи во екипата во табелата[9], плус бодовите освоени на светското првенство во екипен хронометар (СПЕХ).

Место Екипа Бодови Први пет возачи СПЕХ
1 Тим Скај 1767 Вигинс (601), Фрум (376), Боасон Хаген (317), Уран (199), Роџерс (194) 80
2 Катјуша 1273 Родригес (692), Фреир (181), Колобнев (110), Д. Морено (104), Шпилак (86) 100
3 Ликвигас-Канондејл 1197 Нибали (400), Саган (351), Мозер (175), Басо (88), Капеки (53) 130
4 Омега Парма-Квик Степ 1162 Бонен (410), Т. Мартин (171), Терпстра (160), Шаванел (113), Квјатковски (108) 200
5 Мовистар Тим 952 Валверде (394), Кошта (320), Инчаусти (47), Кириенка (41), Кастровјехо (40) 110
6 Орика-ГринЕЏ 920 Геранс (390), Албасини (183), Гос (114), Дарбриџ (56), Тафт (37) 140
7 Аксент.џобс-Вилемс Веранда 917 Еванс (182), Балан (172), Ван Гардерен (160), Ван Авермат (121), Жилбер (112) 170
8 Рабобанк 799 Молема (194), Бом (148), Л. Л. Санчес (143), Гесинк (134), Брешел (60) 120
9 Гармин-Шарп 762 Хесједал (241), Д. Мартин (196), Талански (145), Хауслер (70), Ле Мевел (40) 70
10 Астана 645 Кројцигер (189), Гаспарото (150), Брајкович (106), Иглински (100), Гаваци (100) 0
11 Лото-Белисол 625 Ван ден Брук (237), Грајпел (162), Ванендерт (104), Мерсман (70), Рулантс (52) 0
12 РадиоШек-Нисан 619 Канчелара (134), Хорнер (120), Зубелдија (94), Машадо (92), Ф. Шлек (89) 90
13 Еускалтел-Еускади 555 С. Санчес (332), Ниеве (98), Ј. Изагире (46), Антон (44), Вердуго (35) 0
14 Лампре-ИСД 435 Кунего (184), Скарпони (184), Улиси (30), Петаки (22), Њемјец (15) 0
15 Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк 401 Контадор (290), Мајка (30), Тосато (30), К. А. Серенсен (30), Х. Х. Аедо (21) 0
16 Вакансолел-ДКМ 364 Де Гент (134), Вестра (97), Хогерланд (51), Марчињски (45), Маркато (37) 0
17 Аг2р-Ла Мондијал 315 Ночентини (162), Роуш (63), Перо (42), Гадре (33), Белети (15) 0
18 ФДЖ-БигМет 246 Демар (87), Пино (85), Жанесон (40), Федриго (20), Ладану (14) 0

Национален уреди

Националниот пореди се пресметува со додавање на бодовите од првите пет возачи регистрирани во соодветната нација во табелата. Националниот поредок до 21. трка Класика де Сан Себастијан се користи за да се утврди колку возачи државата може да има возачи на Светското првенство.

Место Народ Бодови Први пет возачи
1   Шпанија 1889 Родригес (692), Валверде (394), Контадор (290), С. Санчес (332), Фреир (181)
2   Обединето Кралство 1163 Вигинс (601), Фрум (376), Кевендиш (128), Свифт (36), Томас (22)
3   Италија 1115 Нибали (400), Кунего (184), Скарпони (184), Мозер (175), Балан (172)
4   Белгија 1014 Бонен (410), Ван ден Брук (237), Де Гент (134), Ван Авермат (121), Жилбер (112)
5   Австралија 962 Геранс (390), Роџерс (194), Еванс (182), Гос (114), Порт (82)
6   Холандија 733 Молема (194), Терпстра (160), Бом (148), Гесинк (134), Вестра (97)
7   САД 530 Ван Гардерен (160), Талански (145), Хорнер (120), Лајпхајмер (75), Даниелсон (30)
8   Норвешка 449 Боасон Хаген (317), Нордхауг (122), Кристоф (9), Хушовд (1)
9   Германија 447 Т. Мартин (171), Грајпел (162), Гердеман (51), Кледен (40), Вегман (23)
10   Португалија 412 Кошта (320), Машадо (92)
11   Колумбија 404 Уран (199), Енао (194), Кинтана (6), , Анакона (4), Сармиенто (1)
12   Франција 367 Шаванел (113), Демар (87), Пино (85), Перо (42), Жанесон (40)/Ле Мевел (40) (40 секој, само еднаш се сметаат за пласманот)
13   Словачка 361 Саган (351), Велитс (10)
14   Швајцарија 357 Албасини (183), Канчелара (134), Цауг (20), Чоп (18), Франк (2)
15   Канада 278 Хесједал (241), Тафт (37)
 • Возачи од 35 држави освоиле бодови.

Напредок во водството уреди

Настан
(Победник)
Поединечен Екипен Национален
Тур Даун Андер
(Сајмон Геранс)
Сајмон Геранс РадиоШек-Нисан Австралија
Париз-Ница
(Бредли Вигинс)
Алехандро Валверде Тим Скај Шпанија
Тирено-Адријатико
(Винченцо Нибали)
РадиоШек-Нисан
Милано-Санремо
(Сајмон Геранс)
Сајмон Геранс Италија
E3 Харелбеке
(Том Бонен)
Шпанија
Волта а Каталуња
(Михаел Албасини)
ГринЕЏ
Гент-Вевелгем
(Том Бонен)
Тим Скај
Трка околу Фландрија
(Том Бонен)
Том Бонен Ликвигас-Канондејл Белгија
Трка околу Баскија
(Самуел Санчес)
Омега Парма-Квик Степ Шпанија
Париз-Рубе
(Том Бонен)
Амстел Голд Рејс
(Енрико Гаспарото)
Флеш Валон
(Хоаким Родригес)
Лиеж-Бастон-Лиеж
(Максим Иглински)
Тур де Романди
(Бредли Вигинс)
Џиро д’Италија
(Рајдер Хесједал)
Хоаким Родригес Катјуша
Критериум ду Дофине
(Бредли Вигинс)
Тим Скај
Тур де Свис
(Руј Кошта)
Трка околу Полска
(Морено Мозер)
Тур де Франс
(Бредли Вигинс)
Бредли Вигинс
Енеко Тур
(Ларс Бом)
Класика де Сан Себастијан
(Луис Леон Санчес)
Ватенфал Класик
(Арно Демар)
ГП Уест-Франција
(Едвалд Боасон Хаген)
Гран при Квебек
(Сајмон Геранс)
Вуелта а Еспања
(Алберто Контадор)
Гран при Монтреал
(Ларс Петер Нордхауг)
Светски хронометарски првенства
(Омега Парма-Квик Степ)
Џиро ди Ломбардија
(Хоаким Родригес)
Хоаким Родригес
Трка околу Пекинг
(Тони Мартин)

Наводи уреди

 1. „UCI ја одложува Трка околу Хангџоу“. Cyclingnews.com. Посетено на 29 август 2012.
 2. „Светска турнеја на UCI ѝ додели лиценца на Трката околу Хангџоу, додека на пет други трки им ги обнови нивните лиценци“. UCI.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 26 јуни 2012. Посетено на 26 јуни 2012.
 3. „Бодовна скала“. Архивирано од изворникот на 2014-07-12. Посетено на 2011-10-19.
 4. 4,0 4,1 Возачи од професионални континентални UCI екипи не можат да добиваат бодови во рамките на натпреварувањата на Светската турнеја.
 5. Team Time Trial competitions guide, UCI
 6. „Светска турнеја на UCI ранкинг - 2012“. UCI. Архивирано од изворникот на 2012-04-18.
 7. http://www.cyclingnews.com/news/evans-martin-tied-in-worldtour
 8. Меѓу овие возачи, од 9 различни екипи, е Тома Веклер, чии 156 бода ќе го сместат на 33. место во поединечниот пласман. Вклучувањето на овие возачи во националниот пласман ќе ја поместат Франција на седмото, Колумбија на 12., а Чешка би била 15.; во екипниот пласман, Тим Јуропкар би бил 15., а Фарнезе Вини-Селе Италија 19..
 9. „UCI WorldTour Ranking - 2012: Team“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 13 октомври 2012. Архивирано од изворникот на 2014-10-21. Посетено на 13 октомври 2012.