Дејвид Танер

австралиски велосипедист

Дејвид Танер (англиски: David Tanner; р. 30 септември 1984 во Мелбурн) — поранешен австралиски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2009-2018 за шест различни екипи.

Дејвид Танер
Лични податоци
Цело имеДејвид Танер
Роден30 септември 1984(1984-09-30)(39 г.)
Мелбурн, Австралија Австралија
Висина1,84 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2009
2010
2011-2012
2013-2014
2015-2016
2017–2018
Рок Рејсинг
Флај В Австралија
Саксо Банк-СанГард
Бланко Про Сајклинг
ИАМ Сајклинг
Верандас Вилемс-Крелан

Кариера уреди

Во декември 2014 година бил објавен како дел од екипата ИАМ Сајклинг за 2015 година, заедно со возачот на Белкин Про Сајклинг, Стеф Клемент.[1] Во септември 2016 гоина, кратко пред да се распадне екипата на ИАМ, Танер доживеал повеќе повреди откако бил удрен од автомобил додека тренирал, поради што поминал три седмици на интензивна нега. Следната година се приклучил на екипата Верандас Вилемс-Крелан во јули, откако се согласил на договор до крајот на годината со менаџерот на екипата Ник Нијенс, поранешен колега на Танер во Саксо Банк-СанГард.[2]

Достигнувања уреди

2005
2. Ле Букл де л’Артоа
5. Краен пласман Сиркуит де Арден
10. Гран при де Варегем
2007
2. Краен пласман Тур ди Геводан
1. Етапа 1
2. Ла Руе Туранжел
3. Краен пласман Ронд де л’Ез
4. Букл де л’Артоа
2008
4. Краен пласман Букл де ла Мајен
4. Гран Премио Чита ди Камаиоре
2009
10. Краен пласман Хералд Сан Тур
2010
Трка околу Јута
1.   Спринтерски пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2 Тур де Бос
2. Краен пласман Трка околу Кина
1. Етапа 2
2011
5. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
10. Хел ван хет Мергеланд
2015
1. Етапа 2 Трка околу Австрија
9. Гран Премио ди Лугано
2016
  Награда за борбеност на етапа 4 Тур Даун Андер
3. ГП ди кантон д’Аржови

Наводи уреди

  1. Виндзор, Ричард (11 декември 2014). „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2015, со 10 нови потписи“. Cycling Weekly. Посетено на 12 декември 2014.
  2. Woodpower, Zeb (1 July 2017). „David Tanner signs with Veranda's Willems Crelan“. cyclingnews.com. Посетено на 1 July 2017.

Надворешни врски уреди