Икер Касиљас

Икер Касиљас Фернандез (роден на 20 мај 1981 во Мадрид, Шпанија) — Шпански фудбалски голман кој настапува за Порто и Шпанскиот национален тим

Икер Касиљас
Iker Casillas 2012.jpg
Лични податоци
Полно име Икер Касиљас Фернандес
Роден на 20 мај 1981 (1981-05-20) (39 г.)
Роден во Шпанија
Висина 1.82 м[1]
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид Реал Мадрид
Број 1
Младинска кариера
1990–1998 Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998–1999 Реал Мадрид Ц 26 (0)
1999 Реал Мадрид Б 4 (0)
1999– Реал Мадрид 457 (0)
Репрезентација
1996 Шпанија U15 1 (0)
1996–1998 Шпанија U16 19 (0)
1997–1999 Шпанија U17 10 (0)
1999 Шпанија U18 4 (0)
1999 Шпанија U20 2 (0)
1999–2000 Шпанија U21 5 (0)
2000– Шпанија 137 (0)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18
02, 13 May 2012 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 18:42, 1 July 2012 (UTC)

Реал МадридУреди

Икер Касиљас потекнува од подмладокот на „Реал“. Тој играл за јуниорите во „Реал“ за сезоната 1990/1991, но тој не дебитирал во првиот состав на „Реал“ дури до сезоната 1998/1999 кого го замени Бодо Илгнер и беше во стартниот состав на Реал следната сезона. Тој станал најмладиот голман кој играл во финале на Лигата на шампионите, кога Реал Мадрид ја победил Валенсија со резултат од 3-0, со само 19 години и 4 дена.

Касиљас ја загубил стартната позиција од Цезар Санчез по лошата игра во сезоната 2001/2002. Но Санчез се здобил со повреда во последните минути во финалето на Лигата на шампионите во сезоната 2001/02, во кое Реал победил со 2-1 над Баер Леверкузен. Санчез бил заменет од Касиљас, кој пак си ја зацврсти стартната позиција во „Реал“. Во февруари 2008, Касиљас склучил нов договор со „Реал“, со кој потпишал дека ќе остане во Реал до 2017.[2][3]

Агентот на Касиљас се сретнал со претставниците на Манчестер Сити и ја одбил нивната понуда, со што се покажала верноста на Касиљас кон својот градски клуб.[4]

На 4 ноември 2014 година, со настапот против ФК „Ливерпул“, Касилјас го одиграл 144. натпревар во Лигата на шампионите, со што постанал рекордер според бројот на одиграните натпревари во ова натпреварување.[5]

ПортоУреди

Во сезоната 2015/2016, Касилјас потпишал за португалската екипа ФК „Порто“. Притоа, на 16 септември 2015 година, на натпреварот против „Динамо“ од Киев, тој го остварил својот 151. настап во Лигата на шампионите, со што го изедначил рекордот на Чави.[6]

Национален тимУреди

Касиљас дебитираше за Шпанскиот национален тим на 16 години, и тој настапуваше за Шпанската репрезентација под 17 години. И беше најмлад играч кога Шпанската репрезенатција под 17 години кога беа вице-прваци на Светското првенство во Египет за помлади од 17 години.

Тој моментално е втор голман по бројот на настапи за репрезентацијата, веднаш зад Андони Зубизарета, кој има 126 настапи.[7] Тој ги освои UEFA-CAF Мердиајан Купот и Светското првенство за јуниори со Шпанија во 1999 година. Тој беше замена на ЕУРО 2000 и Светското првенство во 2002 за одличниот Сантијаго Кањизарез. Касиљас стана прв избор во Шпанската репрезентација, кога Кањизарез се здоби со повреда на Светското првенство. Тој стана прв избор за голманското место за светското првенство на само 21 година. Тој стана херој кога фати 2 пенали против Ирска во осмина-финалето.

Касиљас играше во сите осум натпревари во квалификационата група 6 за ЕУРО 2004, примајќи само 4 гола. Исто така не прими ниту еден гол на двата натпревари во плеј-офот против Норвешка. И стартуваше во сите натпревари за Шпанија во ЕУРО 2004, и беше капитен на тимот на два натпревари.

 
Касиљас(лево) ја порславува освоената титула на ЕУРО 2008.

Со тоа што Раул не беше избран за ЕУРО 2008 на Касиљас му беше доделена капитенската лента за Европскиот шампионат. Тој стартуваше во првите два натпревари во групата Д против Шведска и Русија. На третиот натпревар тој беше заменет од Пепе Реина. Касиљас одбрани два пенали од Антонио Ди Натале и Даниеле Де Роси со што Италија беше елиминирана уште во четврт-финалето, со оваа победа Шпанците го разбија малерот поврзан со 22 Јуни. Шпанија подоцна победи во финалето на ЕУРО 2008 против Германија со 1-0. Касиљас не прими гол во четврт-финалето,полу-финалето и во финалето. Последниот гол што го прими на овој шампионат беше во групата, а последен кој на овој шампионат му даде гол на Касиљас беше Златен Ибрахимович. Од 82 настапи за Шпанската репрезентација тој без примен гол има изиграно 42 натпревари.

На 29 јуни 2008 Касиљас стана првиот голман-капитен кој го кренал трофејот од Европското првенство, со победата над Германија од 1-0.[8] Една од одбраните во четврт-финалето против Јужна Кореја на 2002 ФИФА Светско Првенство според ФИФА е една од најдобрите 10 одбрани во светот.[9]

Касиљас беше прогласен за 4врт најдобар играч во светот според ФИФА зад Роналдо, Меси и Торес.

СтатистикаУреди

Според 9 декември 2008

Клубски перформански Лига Куп Континтално Вкупно
СезонаКлубЛига НастапиГоловиНастапиГолови НастапиГолови НастапиГолови
Шпанија ЛигаКопа дел Реј Европа Вкупно
1999-00 Реал Мадрид Ла Лига 27 0 5 0 12 0 46 0
2000-01 34 0 0 0 11 0 45 0
2001-02 25 0 5 0 9 0 39 0
2002-03 38 0 0 0 15 0 53 0
2003-04 37 0 2 0 9 0 48 0
2004-05 37 0 0 0 10 0 47 0
2005-06 37 0 4 0 7 0 48 0
2006-07 38 0 0 0 7 0 45 0
2007-08 36 0 0 0 8 0 44 0
2008-09 14 0 0 0 5 0 17 0
Вкупно Шпанија 323 0 16 0 93 0 432 0
Вкупно во Кариерата 323 0 16 0 93 0 432 0
All-Time National Team Performance
Национален
Тим
Година Пријателски Светски првенства Европски првенства Вкупно
Настапи Примени голови Настапи Примени голови Настапи Примени голови Настапи Примени голови
  2000 3 3 3 2 0 0 6 5
2001 3 2 2 0 0 0 5 2
2002 4 1 5 5 2 0 11 6
2003 1 0 0 0 0 0 1 0
2004 6 3 3 1 3 2 12 6
2005 1 0 9 4 0 0 10 4
2006 4 3 3 4 3 5 10 12
2007 1 0 0 0 7 3 8 3
2008 2 0 2 0 6 2 10 2
Вкупно 25 12 27 16 21 12 73 40

НаградиУреди

Реал МадридУреди

ИнтернационалниУреди

 • УЕФА У-15 првенство[10]: 1995
 • УЕФА У-15 Светско првенство : 1997
 • UEFA-CAF Меридиан Куп: 1999
 • Светско првенство за младинци: 1999
 • Европско првенство: 2008

ИндивидуалноУреди

 • Награда Браво: 2000
 • Премио Дон Балон (најдобар млад играч во Ла Лига): 1999-00[11]
 • УЕФА Тим на Годината: 2007[12]
 • ЕСМ Тим на Годината: 2007-08
 • Трофеј Замора: 2007-08
 • ЕСМ Тим на Месецот: Април-Мај 2000, јануари 2001, мај 2002, Февруари-Март 2004, Октомври-Декември 2007, јануари 2008, април 2008
 • Тим на ЕУРО 2008[13]

ЗабелешкиУреди

 1. "Iker Casillas Fernandez" (player profile). Real Madrid. Посетено на 20 July 2010.
 2. Скај Спорт - Касиљас и Реал му се доверија на Реал
 3. "Засекогаш Бели - Касиљас и Раул потпишаа животен договор со Реал". Realmadrid.com.
 4. http://www.skysports.com/story/0,19528,11095_4581884,00.html
 5. „Касилјас ороводец по бројот на настапите во ЛШ“, Дневник, година XVIII, број 5610, четврток, 6 ноември 2014, стр. 24.
 6. „Меси со јубилеен 100. дуел, Венгер го претрпе 50. пораз“, Дневник, година XIX, број 5868, петок, 18 септември 2015, стр. 28.
 7. Source: http://www.as.com/futbol/articulo/capitan-casillas-todo-empezo-suecia/dasftb/20061007dasdaiftb_25/Tes?print=1
 8. Германија 0 Шпанија 1, Soccernet.
 9. FIFA Fever Centennial Anniversary (1904–2004) DVD
 10. "Икер Касиљас Фернандез - Профил на играчот". Realmadrid.com. (See Honours section)
 11. Don Balón Premio Don Balón
 12. "УЕФА Тим на годината 2008". UEFA.com.
 13. "Шпаниja доминираше во тимот на првенството". UEFA.com.

Надворешни врскиУреди


Претходник
Теодорос Загорaкис
Капитен на победничката репрезентација на ЕУРО
2008-
Наследник
Непознат
Претходник
Раул Гонзалез
Капитен на Шпанија
2006 –
Наследник
Непознат