ФК Бајер Леверкузен

германски фудбалски клуб

ФК Бајер Леверкузен, исто така познат како Баjер 04 Леверкузен, Баjер Леверкузен, Леверкузен или едноставно Бајер, е фудбалски клуб од Германија со седиште во Леверкузен, Северна Рајна-Вестфалија.[3] Клубот настапува во германската Бундеслига, највисоката лига на германскиот фудбалски систем.

Бајер Леверкузен
Logo
Целосно имеБајер 04 Леверкуен Фудбал ГМБХ
ПрекарDie Werkself (The Company XI)
Основан1 јули 1904; пред 119 години (1904-07-01)
СтадионБајАрена[1]
Капацитет30,210[1]
СопственикБајер АГ[2]
ПретседателМихаел Шаде[2]
Head CoachШпанија Чаби Алонсо
ЛигаБундеслига Бундеслига
2021/223.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Клубот е основан во 1904 година од страна на вработените во германското фармацевтско претпријатие Бајер, чие седиште е во Леверкузен и од каде што клубот го добил името. Тоа било порано најпознат оддел на "ТСВ Бајер 04 Леверкузен", спортски клуб, чии членови исто така учествуваат во атлетика, гимнастика, кошарка и други спортови, вклучувајќи ги и клубовите за (веслање, тенис и хокеј). Во 1999 година фудбалскиот оддел бил одвоен од спортскиот клуб и сега е посебен ентитет кој официјално се нарекува "Бајер 04 Леверкузен ГмбХ".[4]

Меѓу позначајните успеси на клубот се вбројуваат освојувањето на Купот на Германија и Купот на УЕФА,[5] како и финалето во УЕФА Лига на шампионите во сезоната 2001-2002 во кое загубиле од Реал Мадрид со 2-1.

Домашните натпревари клубот ги игра на стадионот БајАрена, кој има капацитет од преку 30.000 места.[1][4] Нивните локални соперници се Келн, Борусија Менхенгладбах и Фортуна Диселдорф.[6]

Историја

уреди

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди
Обновено на 31 август 2017 [7]
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Бернд Лено
2   СР Андре Рамаљо
3   ОД Панајотис Ретсос
4   ОД Џонатан Тах
5   ОД Свен Бендер
8   СР Ларс Бендер (капитен)
9   НП Леон Бејли
10   НП Џулијан Бранд
11   НП Исак Кисе Телин
13   НП Лукас Аларио
14   СР Адмир Мехмеди
15   СР Џулијан Баумгартлингер
16   ОД Тин Једвај
Бр. Позиција Играч
17   НП Жоел Похјанпало
18   ОД Вендел
20   СР Чарлс Арангуис
21   СР Доминик Кор
22   СР Владлен Јурченко
28   ГМ Рамазан Озџан
29   СР Каи Хавертц
30   СР Сам Шрек
31   НП Кевин Фоланд
36   ГМ Никлас Ломб
37   СР Марлон Фреи
38   СР Карим Белараби
39   ОД Бенџамин Хенрикс

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 „Bayer 04 Leverkusen – BayArena“. Bundesliga. Посетено на 9 October 2014.
  2. 2,0 2,1 „Bayer 04 Leverkusen: Our Lineup 2013/14“ (PDF). Bayer Leverkusen. November 2013. Посетено на 9 October 2014.
  3. „Sports – moving moments“. NRW Invest. Архивирано од изворникот на 2014-10-15. Посетено на 9 October 2014.
  4. 4,0 4,1 „Bayer 04 Leverkusen – Club Data“. Bundesliga. Посетено на 9 October 2014.
  5. „Bayer 04 Honours“. Bayer Leverkusen. Посетено на 9 October 2014.
  6. „FC Köln derby a Saturday fixture“. Bayer Leverkusen. 25 September 2014. Посетено на 9 October 2014.
  7. „Werkself“. Bayer 04 Leverkusen. Посетено на 30 August 2017.