Алисон Бекер

Алисон Рамзес Бекер (роден на 2 октомври 1992, во Ново Амбурго) — бразилски фудбалер, голман на Ливерпул и на бразилската репрезентација.

Алисон Бекер
Internacional-2015 (2).jpg
Лични податоци
Полно име Алисон Рамзес Бекер
Роден на 2 октомври 1992 (1992-10-02) (28 г.)
Роден во Ново Амбурго, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001930000001,93 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 13
Младинска кариера
Интернасионал Интернасионал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2016 Интернасионал Интернасионал 44 (0)
2016–2018 Рома Рома 51 (0)
2018– Ливерпул Ливерпул 38 (0)
Репрезентација
2009 Бразил Бразил 17 3 (0)
2013 Бразил Бразил 20 5 (0)
2015- Бразил Бразил 35 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 7 февруари 2019.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 7 февруари 2019

ЖивотописУреди

Алисон е помлад брат на Муриел Бекер кој е исто така фудбалски голман и во моментов настапува за португалскиот Белененсеш.

КариераУреди

Клупска кариераУреди

На почетокот на јули 2016 година, Алисон официјално го комплетирал својот трансфер во Рома, екипа од италијанската Серија А.[1] Своето деби за џалоросите го направил на 17 август 2016 година, започнувајќи како стартер меѓу стативите во ремито 1-1 на гостувањето против Порто во квалификациите за Лигата на шампионите.[2] Најголемиот дел од својата прва сезона во Рим, Алисон го поминал на клупата за резерви бидејќи бил назначен за втор голман на клубот зад полјакот Војќех Шченсни.

Репрезентативна кариераУреди

Откако го претставувал Бразил во селекциите под 17 и под 20 години, Алисон бил повикан во сениорската репрезентација од селекторот Дунга за првите два квалификациски натпревари за Светското првенство 2018 против Чиле и Венецуела.[3] Тој го направил своето деби на 13 октомври 2015, во победата со 3-1 над Венецуела во Форталеца.[4]

Хронологија на репрезентативните настапиУреди

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Бразил
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
13-10-2015 Форталеца Бразил   3 – 1   Венецуела Квал. за СП 2018 -1 дет.
13-11-2015 Буенос Аирес Аргентина   1 – 1   Бразил Квал. за СП 2018 -1 дет.
17-11-2015 Салвадор Бразил   3 – 0   Перу Квал. за СП 2018 - дет.
25-3-2016 Ресифе Бразил   2 – 2   Уругвај Квал. за СП 2018 -2 дет.
29-3-2016 Асунсион Парагвај   2 – 2   Бразил Квал. за СП 2018 -2 дет.
29-5-2016 Комер Сити Панама   0 – 2   Бразил Пријателска -
3-6-2016 Пасадина Бразил   0 – 0   Еквадор Копа Америка Сентенарио - Прва фаза -
7-6-2016 Орландо Бразил   7 – 1   Хаити Копа Америка Сентенарио - Прва фаза -1
11-6-2016 Фоксборо Перу   1 – 0   Бразил Копа Америка Сентенарио - Прва фаза -1
1-9-2016 Кито Еквадор   0 – 3   Бразил Квал. за СП 2018 - дет.
6-9-2016 Манаус Бразил   2 – 1   Колумбија Квал. за СП 2018 -1 дет.
6-10-2016 Натал Бразил   5 – 0   Боливија Квал. за СП 2018 - дет.
11-10-2016 Мерида Венецуела   0 – 2   Бразил Квал. за СП 2018 - дет.
10-11-2016 Бело Хоризонте Бразил   3 – 0   Аргентина Квал. за СП 2018 - дет.
15-11-2016 Лима Перу   0 – 2   Бразил Квал. за СП 2018 - дет.
23-3-2017 Монтивидео Уругвај   1 – 4   Бразил Квал. за СП 2018 -1 дет.
28-3-2017 Сао Паоло Бразил   3 – 0   Парагвај Квал. за СП 2018 - дет.
1-9-2017 Порто Алегре Бразил   2 – 0   Еквадор Квал. за СП 2018 - дет.
5-9-2017 Баранкилја Колумбија   1 – 1   Бразил Квал. за СП 2018 -1 дет.
5-10-2017 Ла Пас Боливија   0 – 0   Бразил Квал. за СП 2018 - дет.
10-11-2017 Лил Јапонија   1 – 3   Бразил Пријателска -   46'
14-11-2017 Лондон Англија   0 – 0   Бразил Пријателска -
23-3-2018 Москва Русија   0 – 3   Бразил Пријателска -
27-3-2018 Берлин Германија   0 – 1   Бразил Пријателска -
3-6-2018 Ливерпул Бразил   2 – 0   Хрватска Пријателска -
10-6-2018 Виена Австрија   0 – 3   Бразил Пријателска -
17-6-2018 Ростов на Дон Бразил   1 – 1   Швајцарија СП 2018 - Прва фаза -1 дет.
22-6-2018 Санкт Петербург Бразил   2 – 0   Костарика СП 2018 - Прва фаза - дет.
27-6-2018 Москва Србија   0 – 2   Бразил СП 2018 - Прва фаза - дет.
2-7-2018 Самара Бразил   2 – 0   Мексико СП 2018 - Осминафинале - дет.
6-7-2018 Казањ Бразил   1 – 2   Белгија СП 2018 - Четвртфинале -2 дет.
8-9-2018 Ист Ратерфорд САД   0 – 2   Бразил Пријателска -
16-10-2018 Џеда Бразил   1 – 0   Аргентина Пријателска -
16-11-2018 Лондон Бразил   1 – 0   Уругвај Пријателска -
26-3-2019 Прага Чешка   1 – 3   Бразил Пријателска -1
9-6-2019 Порто Алегре Бразил   7 – 0   Хондурас Пријателска -
14-6-2019 Сао Паоло Бразил   3 – 0   Боливија Копа Америка 2019 - Прва фаза - дет.
18-6-2019 Салвадор Бразил   0 – 0   Венецуела Копа Америка 2019 - Прва фаза - дет.
22-6-2019 Сао Паоло Перу   0 – 5   Бразил Копа Америка 2019 - Прва фаза - дет.
27-6-2019 Порто Алегре Бразил   0 – 0
(4 – 3 пен.)
  Парагвај Копа Америка 2019 - Четвртфинале - дет.
3-7-2019 Бело Хоризонте Бразил   2 – 0   Аргентина Копа Америка 2019 - Полуфинале - дет.
7-7-2019 Рио де Жанеиро Бразил   3 – 1   Перу Копа Америка 2019 - Финале -1 9. титула дет.
Вкупно Настапи 42 Голови -17

Клупска статистикаУреди

Статистиката е ажуриарана на 21 февруари 2018.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2013   Интернасионал ПД/РС+А 1+6 -1 + -7 КБ 2 -2 - - - - - - 9 -10
2014 ПД/РС+А 3+11 -2 + -14 КБ 0 -0 - - - - - - 14 -16
2015 ПД/РС+A 15+26 -12 + -23 КБ 4 -5 КЛ 12 -15 - - - 57 -55
2016 ПД/РС+А 17+1 -8 + -0 КБ 0 -0 КЛ - - - - - 18 -8
Вкупно Интернасионал 36+44 -23 + -44 6 -7 12 -15 - - 98 -89
2016-2017   Рома А 0 -0 КИ 4 -5 ЛШ+ЛЕ 1[5]+10 -1[5] + -13 - - - 15 -19
2017-2018 А 28 -23 КИ 0 -0 ЛШ 7 -8 - - - 33 -29
Вкупно Рома 28 -23 4 -5 18 -22 - - 48 -48
Вкупно во кариерата 108 -90 10 -12 30 -37 - - 146 -137

ТитулиУреди

КлупскиУреди

  ИнтернационалУреди

НаводиУреди

  1. „Club confirms the signing of goalkeeper Alisson“. AS Roma. 6 July 2017. Посетено на 8 December 2017.
  2. „Porto-Roma, la formazione ufficiale: Alisson in porta, Dzeko in attacco“ [Porto-Roma, the official formation: Alisson in goal, Dzeko in attack]. La Gazetta dello Sport (италијански). 17 August 2016. Посетено на 8 December 2017.
  3. „Alisson celebra convocação e chance de trabalhar com Taffarel: "Espelho" [Alisson celebrates call-up and chance of working with Taffarel: "Example"] (португалски). Globo Esporte. 13 August 2015. Посетено на 17 October 2015.
  4. „Brazil 3–1 Venezuela: Willian strikes after just 40 seconds to set Samba stars on way to simple World Cup 2018 qualifying win“. Daily Mail. 14 October 2015. Посетено на 17 October 2015.
  5. 5,0 5,1 Во плејофот.

Надворешни врскиУреди