Месут Езил (германски: Mesut Özil, ; роден 15 октомври 1988) — германски фудбалер кој игра за англискиот клуб Арсенал и репрезентацијата на Германија. Езил ја почнал својата репрезентативна кариера во 2009 година. Тој стекнал вниманите за време на Светското првенство во 2010 година кога бил номиниран за наградата Златна топка, која што се доделува на најдобриот играч на првенството. Езил ја почнал својата сениорска кариера во Шалке 04 во Бундеслигата во 2006. Езил во 2008 потпишал за Вердер Бремен, за подоцна, во август 2010 година, да потпише за шпанскиот прволигаш Реал Мадрид по одлично прикажаните натпревари на Светското првенство за Германија. Во 2013 година, на последниот ден од трансфер периодот, тој потпишал за Арсенал за клупска рекордна сума од 42,5 милиони фунти.[2][3][4][5] Трансферот во Арсенал го направил Езил најскапиот германски фудбалер на сите времиња.

Германија Месут Езил
мини
Лични податоци
Полно име Месут Езил[1]
Роден на 15 октомври 1988(1988-10-15)(35 г.)
Роден во Гелзеркирхен, Западна Германија
Позиција Среден ред со
напаѓачки задачи
/ Крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Арсенал Арсенал
Број 11
Младинска кариера
1995–1998 Вестфалија 04 Гелзеркирхен
1998–1999 Теутонија Шалке-Норд
1999–2000 Фалке Гелзеркирхен
2000–2005 Рот Вајс Есен
2005–2006 Шалке 04 Шалке 04
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2008 Шалке 04 Шалке 04 30 (0)
2008–2010 Вердер Бремен Вердер Бремен 71 (13)
2010–2013 Реал Мадрид Реал Мадрид 105 (19)
2013– Арсенал Арсенал 127 (25)
Репрезентација
2006–2007 Германија Германија 19 11 (4)
2007–2009 Германија Германија 21 16 (5)
2009– Германија Германија 88 (22)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 10:05, 24 August 2014 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 23:01, 13 July 2014 (UTC)

Наводи

уреди
  1. „FIFA World Cup South Africa 2010 – List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). стр. 11. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-06-16. Посетено на 2 September 2013.
  2. „German international Ozil joins Arsenal“. Arsenal F.C. 2 September 2013. Посетено на 2 September 2013.
  3. Ornstein, David (2 September 2013). „Mesut Ozil: Arsenal sign Real Madrid midfielder for £42.4m“. BBC. Посетено на 4 September 2013.
  4. „Arsenal smash club record to sign Mesut Ozil“. The Guardian. 2 September 2013. Архивирано од изворникот на 2013-09-27. Посетено на 4 September 2013.
  5. Whitwell, Laurie (3 September 2013). „Did Real Madrid 'bully' Ozil into joining Arsenal? Claims in Germany suggest £42.5m record signing was forced into move“. DailyMail. Посетено на 3 September 2013.

Надворешни врски

уреди